Թավիթյան բարերարի համար առաջնային էր առաջադեմ ու զարգացած Հայաստանի տեսլականը. Արմեն Սարգսյան
«Խոր ցավ եմ ապրում «Թավիթյան» հիմնադրամի նախագահ, բարերար, իմ բարեկամ Ասո Թավիթյանի մահվան կապակցությամբ։
Ասո Թավիթյանը հայրենիք-սփյուռք կապերի յուրատեսակ կամուրջ էր։ Նա չէր ծնվել Հայաստանում, չէր բնակվում Հայաստանում, սակայն մշտապես ապրում էր Հայաստանով՝ բազմիցս այցելելով և ամեն կերպ սատար լինելով հայրենիքին։
Թավիթյան բարերարի համար առաջնային էր առաջադեմ ու զարգացած Հայաստանի տեսլականը, որը նա կյանքի էր կոչում տարբեր նախագծերի, հատկապես կրթական ծրագրերին ֆինանսավորմամբ։ «Թավիթյան» հիմնադրամի միջոցով բազմաթիվ հայ երիտասարդներ են ուսանել կամ վերապատրաստվել ամերիկյան հեղինակավոր բուհերում, մասնավորապես Թաֆթսի համալսարանի Ֆլեթչերի իրավունքի և դիվանագիտության դպրոցում:
Մեր բազմաթիվ հանդիպումների ժամանակ, այդ թվում՝ միջազգային տարբեր հեղինակավոր հարթակներում Ասո Թավիթյանը մշտապես խոսում էր հայրենիքին ու իր ժողովրդին ամեն կերպ աջակցելու անհրաժեշտության մասին, համարելով, որ Հայրենիքն ու Սփյուռքը մեկ մարմին ու մեկ հոգի են։
Ցավակցության ու մխիթարանքի խոսքերս եմ հղում Ասո Թավիթյանի ընտանիքին, հարազատներին ու մերձավորներին»։

Для филантропа Тавитяна приоритетным было видение прогрессивной и развитой Армении: Армен Саркисян
Президент Республики Армен Саркисян направил послание соболезнования в связи с кончиной Асо Тавитяна.
"Я испытываю глубокую боль в связи с кончиной президента фонда "Тавитян", моего друга Асо Тавитяна.
Асо Тавитян был своеобразным мостом в отношениях Родина-Диаспора. Он не родился в Армении, не жил в Армении, однако всегда жил Арменией, многократно посещая и всячески помогая Родине.
Для филантропа Тавитяна приоритетным было видение прогрессивной и развитой Армении, которое он воплощал в жизнь, финансируя различные, особенно, образовательные проекты. Посредством фонда «Тавитян» многие армянские молодые люди учились или проходили переподготовку в авторитетных американских вузах, в частности, в Школе права и дипломатии Флетчера Университета Тафтса.
Во время наших многочисленных встреч, в том числе, на различных авторитетных международных площадках, Асо Тавитян всегда говорил о необходимости всячески помогать Родине и своему народу, считая, что Родина и Диаспора – одно единое тело и одна душа.