Սերժ Սարգսյանի և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի միջև նոր հանդիպում չի եղել. ՀՀ երրորդ նախագահի գրասենյակ. Aysor.am
Լրատվամիջոցներից մեկում երեկ տեղեկություն էր հրապարակվել, ըստ որի` ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը հանդիպել են և լրատվամիջոցի տեղեկությունների համաձայն, իբր, «պայմանվորվել են միավորել ջանքերը ՀՀ նոր իշխանության դեմ պայքարում», քննարկման առիթն էլ եղել է «Արարատյան հայրապետական թեմի առաջնորդ Նավասարդ արքեպիսկոպոս Կճոյանի դեմ ներկայացված փողերի լվացման մեղադրանքը, Ռոբերտ Քոչարյանի ազատ արձակման համար կաթողիկոսի կոչից հետո նրա ու եկեղեցու շուրջ ծավալվող վերջին իրադարձությունները»:
Aysor.am-ը ՀՀ երրորդ նախագահի գրասենյակից խնդրեց մեկնաբանել, թե որքանով է վերոնշյալ տեղեկությունը համապատասխանում իրականությանը:
«Իհարկե, իրականությանը չի համապատասխանում և որևէ հիմք չունի: Պաշտոնաթողությունից հետո ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը երկու անգամ է հանդիպում ունեցել Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի հետ, ընդ որում` դրանցից և ոչ մեկը չի եղել Արարատյան հայրապետական թեմի առաջնորդական փոխանորդ Նավասարդ արքեպիսկոպոս Կճոյանի դեմ քրեական գործ հարուցելուց հետո:
Դավադրությունների տեսության հեղինակներն այժմ էլ հերթական դավադրությունը հյուսում են ձեր վկայակոչած թեմայով: Սա է իրականությունը:
Իսկ Վեհափառ Հայրապետի հետ վերոնշալ հադիպումների ժամանակ քննարկումների թեմաներն այնպիսին էին, ինչպիսիք վայել են Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսին և ՀՀ պաշտոնաթող նախագահին», - պատասխանեցին ՀՀ երրորդ նախագահի գրասենյակից:

Между Сержем Саргсяном и Католикосом Всех Армян не было новой встречи: офис третьего президента Армении (Aysor.am)
Вчера одно из средств массовой информации опубликовало сведения, согласно которым третий президент Армении Серж Саргсян и Католикос Всех Армян встречались. По сведениям СМИ, они якобы ''договорились объединить усилия в борьбе против новой власти'', а предметом обсуждения были предъявленное архиепископу Навасарду Кчояну обвинение в обмывании денег, начавшаяся после призыва Католикоса Гарегина Второго об освобождении Роберта Кочатяна кампания против Армянской Апостольской церкви и Верховного Патриарха.
Aysor.am обратился в офис третьего президента Армении с просьбой прокомментировать, насколько соответствуют действительности вышеуказанная информация.
''Конечно, она не соответствует действительности и абсолютно безосновательна. После отставки третий президент Армении Серж Саргсян два раза встречался с Католикосом Всех Армян, причем, ни одна из этих встреч не проходила после возбуждения уголовного дела против архиепископа Навасарда Кчояна.
Авторы теорий заговоров сейчас плетут очередной заговор на указанную вами тему. Реальность в этом.
А в ходе упомянутых встреч с Верховным Патриархом обсуждались такие темы, которые достойны Католикоса Всех Армян и отставного президента Армении'', - ответили в офисе третьего президента Армении.