Լեհաստանի Սենատը մերժել է նախագահական ընտրությունները փոստային քվեարկությամբ անցկացնելու նախագիծը
Լեհաստանի Սենատը մայիսի 5-ին մերժել է իշխող «Օրենք և արդարություն» կուսակցության կողմից ներկայացված՝ նախագահական ընտրությունները փոստային քվեարկությամբ անցկացնելու մասին նախագիծը: Այս մասին տեղեկացնում է «Deutsche Welle»-ն՝ հիշեցնելով, որ ընտրությունները Լեհաստանում նախատեսված են մայիսի 10-ին:
Ընդդիմությունը, որը Սենատում կեսից ավելի տեղ է զբաղեցնում, առաջարկում է տեղափոխել ընտրությունների անցկացման օրը: Ընդդիմադիր պատգամավորները մտահոգություն են հայտնում նաև, որ փոստային ծառայությունը չի կարող քվեաթերթիկները ժամանակին հասցնել 30 մլն ընտրողներին:
Լեհաստանի Սահմանադարության համաձայն, Սենատը իրավունք ունի մերժել Սեյմի՝ ստորին պալատի կողմից ներկայացված ցանկացած նախագիծ: Այդուհանդերձ, ստորին պալատը կարող է հաղթահարել Սենատի վետոն՝ ունենալով ձայների բացարձակ մեծամասնություն: Սեյմում պատգամավորների զգալի մասը «Օրենք և արդարություն» կուսակցության ներկայացուցիչներն են: Մոտ օրերս սպասվում է պատգամավորների քվեարկությունը:

Сенат Польши отклонил голосование по почте на президентских выборах
Сенат Польши (верхняя палата парламента) во вторник, 5 мая, отклонил законопроект правящей партии "Закон и справедливость", предлагающий провести голосование на выборах президента исключительно по почте в свете распространения коронавируса SARS-CoV-2. Выборы в республике намечены на 10 мая, передает DW.
Оппозиция, занимающая более половины мест в Сенате, выступает за перенос выборов. Среди прочего, оппозиционные депутаты допускают, что почта не сможет доставить бюллетени всем 30 млн избирателей вовремя. Законопроект предусматривает возможность переноса выборов на 17 или 23 мая.
По конституции Польши, Сенат имеет право отклонить любой законопроект, переданный Сеймом. Однако нижняя палата может преодолеть вето Сената абсолютным большинством голосов. Большинство мест в Сейме занимает "Закон и справедливость". Голосование депутатов по документу ожидается в ближайшие дни.
Кандидатом от правящей партии на президентских выборах выступает нынешний глава государства Анджей Дуда, он лидирует в опросах общественного мнения. Дуда занимает пост президента Польши с 2015 года.