Ղարաբաղի հարցով մեր դիրքորոշման մեջ ոչ մի փոփոխություն տեղի չի ունեցել․ Կանադայի ԱԳՆ ղեկավար
Կանադայի արտգործնախարար Ֆրանսուա Ֆիլիպ Շամպանը Կանադայի Հայկական ազգային հանձնաժողովին (ANCC) ուղղված նամակում պարզաբանել է երկրի դիրքորոշումը Արցախի հարցում, հայտնում է News.am-ը՝ հղում կատարելով ANCC-ին։
Ինչպես նշում է հանձնաժողովը, ի հեճուկս Twitter-ում դիվանագիտական անպատասխանատու և միակողմանի գրառման, որը հրապարակել է Անկարայում Կանադայի դեսպանությունը՝ Արցախի Հանրապետությունում մարտի 31-ին կայացած համընդհանուր ընտրություններից հետո, նախարարը հայտարարել է, որ Կանադան լիակատար աջակցում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գործընթացը, հակամարտության խաղաղ կարգավորումը և ինքնորոշման սկզբունքը։ Նրա խոսքերով՝ «Լեռնային Ղարաբաղի հարցով մեր վաղեմի դիրքորոշման մեջ ոչ մի փոփոխություն տեղի չի ունեցել»։ «Կանադայի դիրքորոշումը նախկինի պես հիմնված է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի վճռական և հետևողական գործունեության վրա, որն ուղղված է բանակցությունների հիման վրա կարգավորմանը հասնելուն, և մեր դիրքորոշումը չի կանխորոշում այդ գործընթացի ելքը։ Կանադան համաձայն է Մինսկի խմբի հետ, որ հակամարտությունը չունի ռազմական լուծում և ցանկացած բանաձև պետք է նկատի ունենա Հելսինկյան եզրափակիչ դրույթը»,- իր նամակում նշել է Կանադայի արտգործնախարարը։
Նշենք, որ ապրիլի 3-ին ANCC-ը նամակ էր հղել Կանադայի ԱԳՆ ղեկավարին և լուրջ մտահոգություն հայտնել Անկարայում Կանադայի դեսպանության Twitter-յան գրառման առնչությամբ։ Իր թվիթում Կանադայի դեսպանությունը աջակցություն էր հայտնել «Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությանը» և չէր ճանաչել Արցախում անցկացված ազատ և արդար ընտրությունները։

В нашей позиции по Карабаху не произошло никаких изменений: Глава МИД Канады
Министр иностранных дел Канады Франсуа-Филипп Шампань прояснил позицию Канады по Арцаху в письме, адресованному Армянскому национальному комитету Канады (ANCC), передает News.am со ссылкой на ANCC.
Как отмечает комитет, вопреки дипломатически безответственной и односторонней записи в Twitter, опубликованной посольством Канады в Анкаре, после всеобщих выборов, состоявшихся в Республике Арцах 31 марта, министр заявил, что Канада полностью поддерживает процесс Минской группы ОБСЕ, мирное урегулирование конфликта и принцип самоопределения. По его словам, "в нашей давней позиции по Нагорному Карабаху не произошло никаких изменений". "Позиция Канады по-прежнему основана на решительной и последовательной поддержке деятельности Минской группы Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ) по достижению урегулирования на основе переговоров, и наша позиция не предопределяет исход этого процесса. Канада согласна с Минской группой, что у конфликта не может быть военного решения и любая резолюция должна иметь в виду Хельсинский заключительный акт", - отметил министр иностранных дел Канады в своем письме.
Отметим, что 3 апреля ANCC направил письмо главе МИД Канады и выразил серьезную озабоченность касательно записи посольства Канады в Анкаре в Twitter. В своем твите, посольство Канады выразило поддержку "территориальной целостности Азербайджана" и не признало справедливые и свободные выборы, проведенные в Арцахе.