Հաղթանակը տարիք չունի և երբեք չի ծերանում. Արմեն Սարգսյան
ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանն ուղերձ է հղել Հաղթանակի և խաղաղության տոնի, Շուշիի ազատագրման օրվա առթիվ:
Ի սրտե շնորհավորում եմ Հայրենական մեծ պատերազմում հաղթանակի 75-ամյակի և Շուշիի ազատագրման օրվա առթիվ։
Այսօր բոլորս կցանկանայինք այցելել Հաղթանակի հուշարձաններ և մեր հերոսների շիրիմներին։ Կցանկանայինք ավելի ջերմ ու անմիջական շնորհավորել մեր վետերաններին։ Սակայն, վստահաբար, բոլորս գիտակցում ենք, որ համավարակի պայմաններում պետք է ցուցաբերել առավելագույն պատասխանատվություն և զգոնություն։
Հաղթանակը տարիք չունի և երբեք չի ծերանում: 1992 թվականի այս օրը հայ ժողովրդի համախմբված ջանքերով ազատագրվեց Շուշին: 75 տարի առաջ այս օրը Խորհրդային Միության ժողովուրդները միասնական հաղթանակ տարան Հայրենական մեծ պատերազմում:
Հաղթանակը Մեծ Հայրենականում ձեռք բերվեց մեզ համար թանկ գնով։ Հայոց ցեղասպանության ընթացքում 1,5 մլն զոհ տված մեր ժողովուրդը Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ընթացքում կորցրեց ևս 300 հազար հայ կյանք: 300 հազար այն 600 հազարից, որոնք մարտնչում էին պատերազմի դաշտում: Մեր մասնակցությունը ֆաշիզմի դեմ պայքարին իրավամբ մեզ դնում է հաղթանակած ժողովուրդների առաջին շարքերում:
Հարյուրից ավելի հայ քաջորդիներ արժանացան Խորհրդային Միության հերոսի կոչման, արժանացան նաև բարձր՝ մարշալների ու գեներալների տիտղոսների, և մենք հավերժ հպարտանալու ենք նրանցով: Մեր հպարտությունն են նաև Սփյուռքի մեր հայրենակիցները, որոնք նվիրատվություններով աջակցեցին խորհրդային բանակին: Նրանք իրենք էլ միացան ֆաշիզմի դեմ պայքարին՝ Դիմադրության շարժմանը Ֆրանսիայում, Եվրոպայում և այլ երկրներում։
75 տարի առաջ արցախցի Արմիկ Արամյանը նույնպես հաղթանակով մտավ Բեռլին: Նա իր անունը անմահացրեց Ռայխստագի պատին, գրելով՝ «Ստեփանակերտ-Բեռլին-Արմիկ Արամյան»։ Գրեթե կես դար անց հաղթանակի պատմությունը կերտվեց արդեն նրա և մեր հայրենիքում՝ Արցախում՝ Շուշիում։ Հաղթանակի ճանապարհը դեպի Շուշի ձգվում էր ոչ միայն Ստեփանակերտից, այլև Հայաստանից ու Սփյուռքից:
Մեր տարեգրությունը հարստացավ ազատության մերօրյա պատմությամբ և այն կերտող նոր հերոսների անուններով: Պատահական չէր, որ հենց Շուշիի ազատագրման օրը՝ մայիսի 9-ը, հռչակվեց Արցախի պաշտպանության բանակի հիմնադրման օր։ Այդ բանակը այսօր հզոր ու մարտունակ ուժ է, ինչպես հայկական ողջ զինուժը։
Ես գլուխ եմ խոնարհում բոլոր այն հերոսների առջև, ովքեր Երկրորդ Համաշխարհային պատերազմի ընթացքում զոհվեցին հանուն Խորհրդային Միության ու Եվրոպայի ազատության, մեր Հայրենիքի այն քաջարի զավակների հիշատակի առջև, որոնք կերտեցին Արցախյան ազատամարտի հաղթանակը:
Մեծարանքս ու խորին հարգանքս մեր վետերաններին, որոնք հայրենասիրության կենդանի դասագիրք են սերունդների համար:
75 տարի է անցել Հայրենական մեծ պատերազմում հաղթանակից, 28 տարի՝ Շուշիի ազատագրումից։ Այս տարեթվերի հետևում երկրներ են, ժողովուրդներ ու մարդկանց ճակատագրեր։ Սակայն հաղթանակները մնայուն են...Դրանք մնայուն են, եթե ամրապնդվում են Հայրենիքի հզորացմամբ և շենացմամբ: Մնայուն են, եթե պահպանում ենք մեր զգոնությունը եւ մարտական պատրաստականությունը:

Armen Sarkissian: Victory is Timeless and Never Wears Out
Armenia’s President Armen Sarkissian addressed a congratulatory message on the occasion of Victory and Peace Day and Shushi Liberation holiday.
I convey my cordial congratulations on the occasion of the 75th anniversary of the victory in the Great Patriotic War and Shushi Liberation Day.
Today everyone would like to visit the Victory memorials and tombs of our fallen heroes. We all would like to congratulate more warmly and directly our veterans. However, we all do understand that during the pandemic we need to manifest the utmost responsibility and vigilance.
Victory is timeless and never wears out. On this day in 1992, the Armenian people through the joint efforts liberated Shushi. Seventy-five years ago on this day, all nations of the Soviet Union together achieved victory in the Great Patriotic War.
We paid an enormous price for the victory in the Great Patriotic War. The nation, which during the Genocide lost 1,5 million people, during the WWII lost another 300,000 Armenian lives; 300,000 out of 600,000 who fought at the battlefields. Our participation in the fight against fascism rightfully places us in the frontlines of the victorious nations.
Over one hundred sons of the Armenian nation received the Hero of the USSR distinction; many received high ranks of generals and marshals, and we will be eternally proud of them. We are also proud of our compatriots in Diaspora who supported the Soviet Army through their donations. They too, joined the fight against fascism through the Liberation movement in France, in Europe, in other countries.
Seventy-five years ago, Armik Aramian from Artsakh was among those who entered Berlin as a victor. He immortalized his name on the wall of the Reichstag in the inscription “Stepanakert-Berlin-Armik Aramian”. Nearly 50 years later, victory was celebrated in his and our Fatherland, in Artsakh, in Shushi. The road leading to victory in Shushi was coming not only from Stepanakert but also from Armenia and Spyurk.
Our chronicle was enriched by the modern history of our freedom and the names of the heroes who created it. It is no accident that the Shushi Liberation Day – May 9 was proclaimed the day of creation of Artsakh’s Defense Army. Today that Army, along with the entire Armenian Armed Forces, is a powerful and combat ready force.
I bow to the memory of the heroes who during WWII died for the freedom of the Soviet Union and Europe, to the memory of the courageous sons of our Fatherland who created victory in the Artsakh Liberation War.
My salutations and deep respect to our veterans who are living textbooks of patriotism for our generations.
Seventy-five years have passed since the victory in the Great Patriotic War, 28 years have passed since the liberation of Shushi. Behind these numbers there are countries, peoples, and human destiny. But victories live on…They live on when they are solidified by the Fatherland’s empowerment and growth. They live on if we remain vigilant and combat ready.
Dear Friends, Dear Compatriots,
This day carries multiple messages – victory, freedom, peace, and memory which unites all this.
Let’s stand by our victories, our freedom and peace.
Let’s stand by our memory.
Let’s support the living carriers of that memory and victories – the veterans of the Great Patriotic War and Artsakh Liberation War.