Հաղթանակը տարիք չունի և երբեք չի ծերանում. Արմեն Սարգսյան
ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանն ուղերձ է հղել Հաղթանակի և խաղաղության տոնի, Շուշիի ազատագրման օրվա առթիվ:
Ի սրտե շնորհավորում եմ Հայրենական մեծ պատերազմում հաղթանակի 75-ամյակի և Շուշիի ազատագրման օրվա առթիվ։
Այսօր բոլորս կցանկանայինք այցելել Հաղթանակի հուշարձաններ և մեր հերոսների շիրիմներին։ Կցանկանայինք ավելի ջերմ ու անմիջական շնորհավորել մեր վետերաններին։ Սակայն, վստահաբար, բոլորս գիտակցում ենք, որ համավարակի պայմաններում պետք է ցուցաբերել առավելագույն պատասխանատվություն և զգոնություն։
Հաղթանակը տարիք չունի և երբեք չի ծերանում: 1992 թվականի այս օրը հայ ժողովրդի համախմբված ջանքերով ազատագրվեց Շուշին: 75 տարի առաջ այս օրը Խորհրդային Միության ժողովուրդները միասնական հաղթանակ տարան Հայրենական մեծ պատերազմում:
Հաղթանակը Մեծ Հայրենականում ձեռք բերվեց մեզ համար թանկ գնով։ Հայոց ցեղասպանության ընթացքում 1,5 մլն զոհ տված մեր ժողովուրդը Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ընթացքում կորցրեց ևս 300 հազար հայ կյանք: 300 հազար այն 600 հազարից, որոնք մարտնչում էին պատերազմի դաշտում: Մեր մասնակցությունը ֆաշիզմի դեմ պայքարին իրավամբ մեզ դնում է հաղթանակած ժողովուրդների առաջին շարքերում:
Հարյուրից ավելի հայ քաջորդիներ արժանացան Խորհրդային Միության հերոսի կոչման, արժանացան նաև բարձր՝ մարշալների ու գեներալների տիտղոսների, և մենք հավերժ հպարտանալու ենք նրանցով: Մեր հպարտությունն են նաև Սփյուռքի մեր հայրենակիցները, որոնք նվիրատվություններով աջակցեցին խորհրդային բանակին: Նրանք իրենք էլ միացան ֆաշիզմի դեմ պայքարին՝ Դիմադրության շարժմանը Ֆրանսիայում, Եվրոպայում և այլ երկրներում։
75 տարի առաջ արցախցի Արմիկ Արամյանը նույնպես հաղթանակով մտավ Բեռլին: Նա իր անունը անմահացրեց Ռայխստագի պատին, գրելով՝ «Ստեփանակերտ-Բեռլին-Արմիկ Արամյան»։ Գրեթե կես դար անց հաղթանակի պատմությունը կերտվեց արդեն նրա և մեր հայրենիքում՝ Արցախում՝ Շուշիում։ Հաղթանակի ճանապարհը դեպի Շուշի ձգվում էր ոչ միայն Ստեփանակերտից, այլև Հայաստանից ու Սփյուռքից:
Մեր տարեգրությունը հարստացավ ազատության մերօրյա պատմությամբ և այն կերտող նոր հերոսների անուններով: Պատահական չէր, որ հենց Շուշիի ազատագրման օրը՝ մայիսի 9-ը, հռչակվեց Արցախի պաշտպանության բանակի հիմնադրման օր։ Այդ բանակը այսօր հզոր ու մարտունակ ուժ է, ինչպես հայկական ողջ զինուժը։
Ես գլուխ եմ խոնարհում բոլոր այն հերոսների առջև, ովքեր Երկրորդ Համաշխարհային պատերազմի ընթացքում զոհվեցին հանուն Խորհրդային Միության ու Եվրոպայի ազատության, մեր Հայրենիքի այն քաջարի զավակների հիշատակի առջև, որոնք կերտեցին Արցախյան ազատամարտի հաղթանակը:
Մեծարանքս ու խորին հարգանքս մեր վետերաններին, որոնք հայրենասիրության կենդանի դասագիրք են սերունդների համար:
75 տարի է անցել Հայրենական մեծ պատերազմում հաղթանակից, 28 տարի՝ Շուշիի ազատագրումից։ Այս տարեթվերի հետևում երկրներ են, ժողովուրդներ ու մարդկանց ճակատագրեր։ Սակայն հաղթանակները մնայուն են...Դրանք մնայուն են, եթե ամրապնդվում են Հայրենիքի հզորացմամբ և շենացմամբ: Մնայուն են, եթե պահպանում ենք մեր զգոնությունը եւ մարտական պատրաստականությունը:

Победа не имеет возраста и никогда не стареет: президент Армении
Президент Республики Армения Армен Саркисян направил поздравительное послание по случаю Праздника Победы и Мира, Дня освобождения Шуши.
Сердечно поздравляю с 75-летием Победы в Великой Отечественной войне и с Днем освобождения Шуши!
Сегодня мы все хотели бы посетить памятники Победе и могилы наших героев. Хотели бы более тепло и непосредственно поздравить наших ветеранов. Однако, уверен, все мы понимаем, что в условиях пандемии нужно проявить максимальную ответственность и бдительность.
Победа не имеет возраста и никогда не стареет. В этот день в 1992 году объединенными усилиями армянского народа был освобожден Шуши. 75 лет назад в этот день народы Советского Союза одержали общую победу в Великой Отечественной войне.
Победа в Великой Отечественной обретена дорогой для нас ценой. Наш народ, давший 1,5 миллиона жертв во время Геноцида армян, в ходе Второй Мировой войны потерял ещё 300 тысяч армянских жизней. 300 тысяч из тех 600 тысяч, которые сражались на полях войны. Наше участие в борьбе против фашизма по праву ставит нас в первые ряды победивших народов.
Более ста армянских храбрецов удостоились звания Героя Советского Союза, удостоились таже высоких титулов маршалов и генералов, и мы будем вечно ими гордиться. Наша гордость также наши соотечественники из Диаспоры, которые пожертвованиями помогали советской армии. Они и сами присоединились к борьбе с фашизмом – к Движению сопротивления во Франции, Европе и других странах.
75 лет назад арцахец Армик Арамян также с победой вошел в Берлин. Он обессмертил свое имя на стене Рейхстага, написав "Степанакерт – Берлин – Армик Арамян". Спустя почти полвека история победы была создана уже на его и нашей Родине – в Арцахе, в Шуши. Путь Победы вел к Шуши не только из Степанакерта, но и из Армении и Диаспоры.
Наша летопись обогатилась новейшей историей свободы и новыми именами создававших её героев. Не случайно, что именно день освобождения Шуши, 9 мая был провозглашён днём создания Армии обороны Арцаха. Эта армия сегодня мощная и боеспособная сила, как и все армянские вооружённые силы.
Я склоняю голову перед всеми героями, которые в ходе Второй Мировой войны погибли во имя свободы Советского Союза и Европы, перед памятью тех отважных сыновей нашей Родины, которые создали победу в Арцахской освободительной войне.
Почет и глубокое уважение нашим ветеранам, которые являются живым учебником патриотизма для поколений.
75 лет прошло после Победы в Великой Отечественной войне, 28 лет – после освобождения Шуши. За этими датами страны, народы и людские судьбы. Однако победы долговечны… Они долговечны, если подкрепляются мощью и обустройством Отечества. Долговечны, если мы сохраняем свою бдительность и боевую готовность.
Дорогие друзья! Дорогие соотечественники!
Этот день преисполнен многих смыслов: победа, свобода, мир и объединяющая всё это память.
Да будем хозяевами нашим победам, нашей свободе и миру!
Да будем хозяевами также нашей памяти!
Да будем поддержкой живым носителям этой памяти и этих побед – ветеранам Великой Отечественной и Арцахской освободительной войны!