Արցախի նախագահի պաշտոնը ստանձնելու առթիվ երդման հանդիսավոր խոսքս ժողովրդիս կհղեմ պատմական Շուշիից. Արայիկ Հարությունյան
Արցախի Հանրապետության նորընտիր նախագահ Արայիկ Հարությունյանը Եռատոնին նվիրված իր շնորհավորական խոսքում նշեց, որ ԱՀ նախագահի պաշտոնը ստանձնելու առթիվ երդման հանդիսավոր խոսքը մայիսի 21-ին ժողովրդին կուղղի պատմական Շուշիից՝ որպես հավատի հավաստում լուսավոր գալիքի նկատմամբ: Այս մասին նա գրառում է կատարել իր ֆեյսբուքյան էջում:
Եռատոնի խորհուրդը մեր ժողովրդի կյանքում առանձնահատուկ նշանակություն ունի, քանի որ այն իրենում ամփոփում է մեր համազգային հաղթանակների ու խաղաղության, մեր արժանապատիվ գոյության համար ամենաթանկ հատուցումը՝ հազարավոր անմեղ կյանքեր: Այսօր իմ գլուխն եմ խոնարհում Հայրենական մեծ պատերազմում եւ Շուշիի ազատագրման մարտում փառավոր հաղթանակ կերտած մեր ժողովրդի քաջարի զավակների թողած անուրանալի ավանդի առաջ: Հպարտ եմ, որ եղել եմ հայոց բերդաքաղաք Շուշին վերջնականապես մերը դարձրած ազատության զինվորներից մեկը, որտեղ հերոսի մահով ընկան լավագույնները. հազա՜ր փառք բոլոր նահատակներին:
Սրտագին շնորհավորանքներս մեր միասնական հայրենիքի սահմաններն անառիկ պահողին եւ տարածաշրջանում խաղաղության իրական երաշխավորին՝ Պաշտպանության բանակին ու նրա ողջ անձնակազմին՝ բանակի ստեղծման 28-րդ տարեդարձի կապակցությամբ:
Հայրենիքում եւ Սփյուռքում ապրող սիրելի՛ հայություն
Այս պարտավորեցնող պահին հայտարարում եմ, որ, ի նշանավորումն հայ ժողովրդի տարած հաղթանակների, մայիսի 21-ին Արցախի Հանրապետության նախագահի պաշտոնը ստանձնելու առթիվ երդման հանդիսավոր խոսքս ժողովրդիս կհղեմ պատմական Շուշիից՝ որպես հավատի հավաստում լուսավոր գալիքի նկատմամբ:

Араик Арутюнян вступит в должность президента Арцаха в победном Шуши
21 мая новоизбранный президент Республики Арцах Араик Арутюнян даст торжественную клятву народу в историческом Шуши - в качестве подтверждения своей веры в светлое будущее. Как передает Арменпресс, Арутюнян заявил об этом на своей странице в Facebook в своей поздравительной речи, посвященной Тройному празднику.
"Тройной праздник имеет особое значение в жизни нашего народа, поскольку он включает в себя самую дорогую цену за наши национальные победы и мир, за наше достойное существование - тысячи невинных жизней". Сегодня я склоняю голову перед бесспорным вкладом храбрых детей нашего народа, которые одержали славную победу в Великой Отечественной войне и в освобождении Шуши. Я горжусь тем, что был одним из борцов за свободу, которые окончательно вернули нашу армянскую крепость - город Шуши, где лучшие из лучших пали смертью героя. Слава всем мученикам! Я сердечно поздравляю хранителя нерушимых границ нашей единой Родины и настоящего гаранта мира в регионе - Армию обороны и весь ее личный состав по случаю 28-й годовщины создания армии", - сказал Арутюнян.
Обращаясь к армянам, живущим на родине и в диаспоре, он заявил, что в этот ко многому обязывающий момент он объявляет, что присягу президента Республики Арцах он даст 21 мая из исторического Шуши — в ознаменование славных побед армянского народа и в качестве свидетельства светлого будущего.