Արցախում ամառային ամիսներին խմելու ջրի խնդրի ռիսկը մեծ է․ Արցախի նախագահը խորհրդակցություն է հրավիրել
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը հունիսի 11-ին հրավիրել է աշխատանքային խորհրդակցություն՝ նվիրված հանրապետությունում խմելու ջրի խնդրին:
Խորհրդակցությանը մասնակցում էին տարածքային կառավարման ու զարգացման նախարար Ժիրայր Միրզոյանը, արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայության տնօրեն Կարեն Սարգսյանը, Ստեփանակերտի քաղաքապետ Դավիթ Սարգսյանը և շրջանային վարչակազմերի ղեկավարները:
Արայիկ Հարությունյանը ներկաների ուշադրությունն է հրավիրել մասնագետների այն մտահոգությունների վրա, որ հանրապետությունում այս տարի արձանագրվել են նորմայից շատ ցածր տեղումներ, ինչի հետևանքով մեծ է ռիսկը, որ բազմաթիվ բնակավայրերում ամառային շոգ ամիսներին խմելու ջրի խնդիր է առաջանալու: Խորհրդակցության ընթացքում քննարկվել են այլընտրանքային տարբեր միջոցներ բնակչությանը խմելու ջրով ապահովելու համար:
Հանրապետության նախագահը հանձնարարել է կառավարությանը՝ ներկայացնել այդ ուղղությամբ կատարվելիք աշխատանքների բոլոր ծախսային միջոցները:
Խորհրդակցության ընթացքում անդրադարձ է եղել նաև ներհամայնքային ճանապարհների սալապատման աշխատանքների ակտիվացման, սոցիալական տարբեր խմբերի համար բնակարանաշինության, կապիտալ շինարարության և այլ ծրագրերի:

Artsakh Republic President Convened a Working Consultation Dedicated to Drinking Water Issue in the Republic
On 11 June Artsakh Republic President Arayik Harutyunyan convened a working consultation dedicated to drinking water issue in the republic.
Minister of Territorial Administration and Development Zhirayr Mirzoyan, director of the State Service of Emergency Situations Karen Sargsyan, Mayor of Stepanakert David Sargsyan, heads of regional administrations partook at the consultation.
Arayik Harutyunyan drew the attention of the attendees to the concerns of specialists that subnormal precipitation was registered in the republic this year, which greatly increases the risk of shortage of drinking water in many settlements during the hot summer months. Various alternate means of providing the population with drinking water were discussed at the consultation.
The President of the republic instructed the government to submit all the expenses of the works to be done in that direction.
During the meeting a reference was made to the programs of intensification of paving of inter-community roads, housing construction for various social groups, capital construction and other programs.