Արցախի Ազոխի քարանձավն օգնում է բացահայտել հնագույն մարդկանց գաղտնիքները
Ազոխի քարանձավը  (ավելի հին անվանումը՝ Որվան, Որվանի անձավ) գտնվում է Արցախի Հադրութի շրջանի Ազոխ և Դրախտիկ գյուղերի միջև: Այն հնագիտության և հնէաբանության կարևոր վայրերից մեկն է:  Ըստ գիտնականների, այս քարանձավն օգնում է բացահայտել հնագույն մարդկանց նյութական և հոգևոր մշակույթի գաղտնիքները, որոնք տասնյակ հազարավոր տարիներ առաջ ապրել և որսորդությամբ են զբաղվել այս վայրերում: Ըստ նրանց՝ բազմաշերտ քարանձավը, որն զբաղեցնում է 8 հազար քառակուսի մետր տարածք, բնակեցված է եղել դեռ սառցե նեանդերթալյան դարաշրջանից:
Azokh Cave - Wikipedia
Հնագույն ժամանակաշրջանի այս հուշարձանն ունի լաբիրինթոսի հիշեցնող վեց հսկայական «դահլիճ»: Հին հայկական պատմիչները բազմիցս են հիշատակել Ազոխի քարանձավը: Ըստ հայկական պատմական աղբյուրների՝ մոնղոլ-թաթարական արշավանքների ժամանակ Ամարասի տիրակալները հենց այստեղ են թաքցրել Արցախ աշխարհի հարստությունները:
Քարանձավում պեղումներ իրականացնող գիտական խմբի անդամ, կենսաբանական գիտությունների դոկտոր Լևոն Եպիսկոպոսյանի խոսքով՝ քարանձավում առաջին պեղումներն իրականացվել են 1960-ականներին` Խորհրդային Ադրբեջանի կողմից: Սակայն կատարված աշխատանքների բնույթը պարզորոշ ցույց է տալիս, որ ադրբեջանական հնագետներին գիտական աշխատանքը չէ, որ հետաքրքրել է: Իրականում ադրբեջանցի հնագետներին Ազոխ էր բերել նրանում թաքցված հայկական գանձերի մասին պատմող վարկածը: Ադրբեջանցի գանձագող-հնագետները, կիրառելով միանգամայն բարբարոսական մեթոդներ, անխնա պայթեցրել են քարանձավի շերտերը, սակայն նրանց այդպես էլ չի հաջողվել գտնել միջնադարյան ժամանակներից թաքցված հայերի գանձերը:
Ազոխի քարանձավի ուսումնասիրության ծրագիրը վերսկսվել է 2001 թվականին՝ Արցախի Հանրապետության կառավարության նախաձեռնությամբ և շարունակվում է մինչ այսօր։ Ներկայումս Ազոխի քարանձավում աշխատում են գիտնականներ Արցախից, Հայաստանից, Մեծ Բրիտանիայից, Իսպանիայից, Իռլանդիայից, Նիդեռլանդներից և այլն:  Առ այսօր իրականցված աշխատանքների արդյունքում կատարվել են տարբեր բնույթի արժեքավոր բացահայտումներ:
Azokh cave. Azokh village, Hadrut region. Artsakh, Armenia… | Flickr
Հայտնաբերվել են նեանդերթալյան մարդու ծնոտի մնացորդներ, աշխատանքային և որսորդական գործիքներ, որոնք պատկանում են հին քարի դարի աշելյան փուլին:  Ի դեպ, Ազոխի քարանձավի առաջին տիրոջ ծնոտի հայտնաբերումը գիտնականների կարծիքով, գիտական մեծ նշանակություն ունեցող փաստ է։ Մինչև այժմ այդ նախամարդու մնացորդները հայտնաբերվել են միայն երկրագնդի չորս վայրերում՝ Սիդի-Աբդեռահմանում (Մարոկկո), Շտայնհայմում (Գերմանիա), Սվանոկոմբրում (Անգլիա) և Սեդիա-դել-դիաբոլոնում (Իտալիա): Ազոխում հայտնաբերված գտածոն  զբաղեցնում է 5-րդ տեղը:
Ուսումնասիրությունների արդյունքում հնէաբանների խումբը եկել է այն եզրահանգման, որ մարդը Հայաստանի տարածքում ապրել է շուրջ երկու միլիոն տարի առաջ: Վկայություն կա, որ տարբեր ժամանակներում քարանձավում բնակվել է հնագույն մարդկանց երեք տեսակ՝ հայդելբերգյան մարդը, նեանդերթալյան մարդը և բանական մարդը:
Քարանձավում հայտնաբերվել են նաև տարբեր տեսակի կենդանիների ոսկորներ: Հատկանշականն այն է, որ հայտնաբերված են հսկա եղջերուների, ռնգեղջյուրների, բիզոնների, բծավոր բորենիների, աղվեսների, գայլերի, ընձառյուծների, մացառախոզերի, կրիաների այնպիսի տեսակների մնացորդներ, որոնց մի մասը ներկայումս բնաջնջված է:
Հետաքրքրական են նաև Ազոխում հայտնաբերված կուժերը, որոնք ապացուցում են, որ այստեղ մարդիկ գինեգործությամբ են զբաղվել դեռևս շատ վաղուց: Դա է վկայում նաև քարանձավի «ազոխ» անվանումը, որը հին հայերենով նշանակում է չհասած՝ խակ խաղող:
Կարելի է ասել, որ Ազոխը ոչ միայն Արցախի, այլ նաև ողջ աշխարհի այն եզակի քարանձավներից է, որը պարունակում է մարդու պատմությունը հնագույն ժամանակներից առայսօր: Հարկ է, սակայն, նշել, որ դեռևս հայտնաբերված չեն քարանձավի բոլոր գաղտնիքները: Բազմաթիվ հազարամյակների պատմություն ունեցող այդ ընդարձակ նախնադարյան բնակավայրը պարբերաբար նոր անակնկալներ է մատուցում հետազոտողներին և նոր տեղեկատվություն հաղորդում անհիշելի ժամանակներից այստեղ բնակություն հաստատած հնագույն մարդկանց մասին…

Азохская пещера Арцаха раскрывает древние тайны
Азохская пещера (другое, более позднее название - Ворван, Ворванскаая пещера) находится в Гадрутском районе Арцаха, между деревнями Азох и Драхтик. Пещера является одной из самых важных памятников археологии и палеонтологии. По мнению ученых, она помогает раскрыть секреты материальной и духовной культуры древних людей, которые жили десятки тысяч лет назад и охотились в этих местах.
Этот древнейший памятник имеет входы и выходы из шести лабиринтообразных залов. Самая большая зала занимает площадь, равную трем тысячам квадратных метров. Стены огромной круглой залы имеют странную поверхность, будто к ним прилеплены змеи. При сильном электрическом освещении природные орнаменты сияют таким блеском, что кажется, вы находитесь в изумительном дворце. Особую привлекательность чудотворному дворцу придают огромные сталактиты и сталагмиты, напоминающие ледяные сосульки, передает findarmenia.org.
Азохская пещера не раз упоминалась древнеармянскими историками. Во время монголо-татарских нашествий владыки Амараса очень часто хранили богатство Арцаха именно здесь.
Azokh Cave - Wikipedia
По словам антрополога международной археологической экспедиции - Левона Епископосяна - первые раскопки в пещере были проведены в 1960-ых годах Советским Азербайджаном. Однако проделанная ими работа ясно показывает, что азербайджанские археологи не были заинтересованы в научных исследованиях. На самом деле, по его словам, азербайджанские археологи приехали в Азох, чтобы найти сокровища, спрятанные армянами.
Азербайджанские охотники за сокровищами-археологи, используя совершенно варварские методы, беспощадно взорвали слои пещеры; однако им не удалось найти сокровища армян, спрятанные со времен средневековья.
Исследовательская программа Азохской пещеры была возобновлена в 2001 году по инициативе правительства Республики Арцах и продолжается по сей день. С 2001 года Азохскую пещеру стала исследовать группа ученых из Великобритании, Испании, Ирландии, Нидерландов, Армении и Арцаха. В результате этого были сделаны различные ценные открытия.
Были найдены разные глиняные изделия, каменные инструменты доисторического человека. На глубине 7 метров археологи обнаружили обломок верхней челюсти неандертальца, жившего в мустьерское время.
Обломок, как по своей структуре, так и по расположению зубов, заметно отличается от челюсти современного человека. Подробное изучение показало, что на челюсти сохранились части зуба мудрости и двух других зубов. Находка челюсти первого обитателя Азохской пещеры, несомненно, имеет большое научное значение.
До этого останки неандертальца были найдены в четырех местах в мире - в Сиди Абдурахмане (Марокко), Штейнхейме (Германия), Спанокомбе (Англия) и в Седия-дель Диаболоне (Италия). Челюсть неандертальца, найденная в Гадрутском районе Арцаха, в научной литературе числится под номером 5.
Azokh cave. Azokh village, Hadrut region. Artsakh, Armenia… | Flickr
Азохская пещера имеет первостепенное значение не только с точки зрения восстановления анатомического облика неандертальца; она подтверждает мнение о том, что территория Армении входила в круг антропогенеза и раннего заселения человеком, передает vstrokax.net
По словам исследователей, человек жил в этой местности порядка двух миллионов лет тому назад.
Кроме того, в пещере были также найдены останки животных. Стоит отметить, что были найдены останки таких гигантских оленей, носорогов, пятнистых гиен, лис, волков, леопардов, черепах, которые вымерли.
Многие вещи, найденные в Азохе, также говорят нам, что виноделие здесь было принято очень давно. Название Азох - неспелый виноград на армянском - тоже свидетельствует об этом...
Можно сказать, что Азох является одной из уникальных пещер не только в Арцахе, но и во всем мире, которая содержит историю людей с древних времен до наших дней. До сих пор, конечно, раскрыты еще не все тайны Азохской пещеры. Это доисторическое поселение, действующее на протяжении многих тысячелетий, периодически преподносит ученым новые сюрпризы.