Նախագահը ստորագրել է «Ապօրինի գույքի բռնագանձման մասին» օրենքը
Հանրապետության նախագահն այսօր ստորագրել է «Ապօրինի գույքի բռնագանձման մասին» օրենքը և 14 հարակից օրենքները: Այս մասին ասվում է նախագահականի տարածած հայտարարությունում։
«Ապօրինի գույքի բռնագանձման մասին» օրենքը և 14 հարակից օրենքները Ազգային ժողովի կողմից Հանրապետության նախագահի ստորագրմանն են ներկայացվել 2020թ. ապրիլի 21-ին:
Օրենքի ընդունումը Կառավարությունը հիմնավորում է հանցավորության դեմ պայքարի արդյունավետությունը բարձրացնելու և այդ համատեքստում հանցավոր գործունեության արդյունքում ապօրինի ձեռք բերված գույքը բռնագանձելու անհրաժեշտությամբ:
Օրենքի նախագծի քննարկման փուլում և այն Հանրապետության նախագահի ստորագրմանը ներկայացնելուց հետո բազմաթիվ հասարակական կազմակերպու­թյուններ, օտարերկրյա ներդրողներ, իրավաբանական և մասնագիտական հանրության և գործարար շրջանակների ներկայացուցիչներ, իրավապաշտպաններ և անհատ քաղաքացիներ իրենց մտահոգությունն են ներկայացրել Հանրապետության նախագահի աշխատակազմ՝ օրենքի սահմանադրականության, դրա կիրառման արդյունքում հնարավոր կոռուպցիոն ռիսկերի, ինչպես նաև տնտեսության զարգացման, ներդրումային միջավայրի և ֆինանսական կայունության վրա օրենքի հնարավոր բացասական ազդեցության և հետևանքների վերաբերյալ:
Հանրապետության նախագահի աշխատակազմը արտահայտված մտահոգություններն ու նկատառումները հանգամանալից և հետևողականորեն քննարկել է Ազգային ժողովի պետական-իրավական մշտական հանձնաժողովի նախագահի ու արդարադատության նախարարի հետ և ստացել պարզաբանումներ:
Հանրապետության նախագահը մեծապես կարևորում է հանցավորության դեմ պայքարը:
Միևնույն ժամանակ ակնկալվում է, որ օրենքը պետք է կիրառվի ընդունման իրավաչափ նպատակին խիստ համապատասխան՝ որպես բացառիկ միջոց առանձնապես բարձր հանրային վտանգավորություն ունեցող հանցագործությունների դեմ պայքարելու համար: Օրենքի անբարեխիղճ կիրառումը կարող է խաթարել պետության նկատմամբ վստահությունը և վտանգի տակ դնել դրա արդյունավետությունը:
Օրենքը շոշափում է մարդու հիմնական իրավունքների շրջանակ և նախատեսում է այդ իրավունքներին միջամտության հնարավորություն, ուստի դրա կիրառման ընթացքում պետք է ապահովվեն համաչափ իրավական երաշխիքներ:
Հարկ է հաշվի առնել նաև անձնական տվյալների, ձեռնարկատիրական և մասնագիտական գործունեության, ինչպես նաև բանկային գաղտնիք կազմող տեղեկատվության պաշտպանության հարցերի առանձնահատուկ զգայունությունը, մասնավորապես` գործարար շրջանակների և ընդհանրապես հանրության համար:
Քանի որ օրենքով սահմանված է դրա կիրառման տիրույթում գտնվող անձանց լայն շրջանակ, կարևոր է, որ նրանց վերաբերյալ ստացվող տեղեկատվության ծավալը լինի պիտանի, անհրաժեշտ, համաչափ և համապատասխանի օրենքի ընդունման նպատակներին:
Կիրառման ընթացքում պետք է հաշվի առնել անձանց մասնավոր և ընտանեկան կյանքի անձեռնմխելիության իրավունքը, անձնական տվյալների պաշտպանության սահմանադրական պահանջները և բացառել դրանց նկատմամբ ցանկացած անհամաչափ միջամտություն:
Հասանելի դարձած տեղեկատվության տնօրինման ընթացքում պետք է բացառել հնարավոր չարաշահումները, ապահովել, որ չոտնահարվեն անձանց իրավունքները, այդ տեղեկատվությունը ոչ իրավաչափ և անհարկի չհավաքագրվի, անհիմն չպահվի և չօգտագործվի, չխոչընդոտի տնտեսավարող սուբյեկտների գործունեությունը, ներդրողների և գործարարների համար չհանգեցնի անհավասար մրցակցության:
Այս համատեքստում հարկ է ընդգծել, որ Հանրապետության նախագահը դեռևս 2020թ. փետրվարի 6-ին դիմել է Սահմանադրական դատարան՝ վիճարկելով «Հայաստանի Հանրապետության քրեական դատավարության օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի, ինչպես նաև դրա հետ փոխկապակցված «Բանկային գաղտնիքի մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի որոշ դրույթների սահմանադրականությունը: Դիմումի քննությունը նախատեսված է 2020թ. հունիսի 16-ին:
Օրենքը պետք է կիրառվի բարձր պատասխանատվությամբ՝ բացառելով կոռուպցիոն դրսևորումները, խտրականությունը, ոչ իրավաչափ ազդեցության ռիսկերը:
Օրենքի կիրառման ընթացքում անհրաժեշտ է նաև անվերապահորեն ապահովել անձանց շահերի արդյունավետ իրավական պաշտպանության և օգնության երաշխիքները, անհիմն բռնագանձված գույքի հետ վերադարձման և վնասների փոխհատուցման հստակ և գործուն մեխանիզմները:
Ակնկալվում է, որ թափանցիկության և հաշվետվողականության սկզբունքներով կապահովվի օրենքի կիրառման ընթացքում բռնագանձված գույքի օրինական և նպատակային տնօրինումն՝ ի շահ պետության և քաղաքացիների:
Ակնկալվում է նաև, որ հանցավոր գործունեությանը որևէ կերպ չառնչվող և գույքը բարեխիղճ ձեռք բերած երրորդ անձանց, մասնավորապես՝ նշված գույքը ներդրումային ծրագրերում և ձեռնարկատիրական գործունեության մեջ օգտագործող գործարարների նկատմամբ օրենքը կկիրառվի անվերապահորեն բարձր պատասխանատվությամբ՝ բացառելով ներդրումային և գործարար միջավայրի վրա հնարավոր բացասական ազդեցությունները:
Հանրապետության նախագահն այսօր ստորագրել է «Ապօրինի գույքի բռնագանձման մասին» օրենքը և 14 հարակից օրենքները:
Հարկ է ընդգծել՝ յուրաքանչյուր օրենսդրական նորմի սահմանադրականությունը, համաձայն ՀՀ օրենսդրության, դիտարկվում է դրա բովանդակության և իրավակիրառ պրակտիկայի տեսանկյունից։ Սահմանադրական արդարադատության ինչպես միջազգային, այնպես էլ հայրենական փորձը, թերևս, վկայում է, որ օրենսդրական դրույթի սահմանադրականությունը պայմանավորված է ոչ միայն այդ դրույթի՝ Սահմանադրության նորմերին հակասությամբ կամ հակասության բացակայությամբ, այլ նաև իրավակիրառ պրակտիկայում այդ դրույթի մեկնաբանությամբ: Կարևորելով ելակետային այս իրողությունը՝ Հանրապետության նախագահը անհրաժեշտ է համարում հետագայում անդրադառնալ օրենքների կիրառման արդյունքում դրսևորված իրավաընկալումներին ու հնարավոր մեկնաբանություններին։
Սահմանադրությամբ իրեն վերապահված լիազորությունների շրջանակում Հանրապետության նախագահն ուշադրությամբ հետևելու է օրենքների բարեխիղճ և իրավաչափ կիրառմանը»,- ասված է հայտարարության մեջ։

Президент Армении подписал закон "О конфискации незаконного имущества"
Президент Армении Армен Саркисян подписал закон "О конфискации незаконного имущества" и 14 смежных законов. Об этом сообщает News.am со ссылкой на пресс-службу президента РА.
Как отмечается в заявлении, законы были переданы президенту на подписание 21 апреля 2020 г.
"Принятие закона правительство обосновывает необходимостью повышения эффективности борьбы с преступностью и конфискации в этом контексте незаконно приобретенного в результате преступной деятельности имущества.
На этапе обсуждения проекта закона и после его представления на подпись президента Республики многочисленные общественные организации, иностранные инвесторы, представители юридического и профессионального сообщества и деловых кругов, правозащитники и отдельные граждане представили свою озабоченность в аппарат президента Республики относительно конституционности закона, возможных коррупционных рисков в результате его применения, а также возможного негативного воздействия и последствий закона на развитие экономики, инвестиционную среду и финансовую стабильность.
Аппарат президента Республики обстоятельно и последовательно обсудил выраженную озабоченность и замечания с председателем постоянной государственно-правовой комиссии Национального Собрания и министром юстиции и получил разъяснения.
Президент республики придает большое значение борьбе с преступностью.
В то же время ожидается, что закон должен применяться в строгом соответствии с правомерной целью принятия как исключительная мера для борьбы с преступлениями, имеющими особо высокую общественную опасность. Недобросовестное применение закона может подорвать доверие к государству и поставить под угрозу его эффективность.
Закон затрагивает основные права человека и предусматривает возможность вмешательства в эти права, поэтому в ходе его применения должны быть обеспечены соразмерные правовые гарантии.
Следует также учитывать особую чувствительность к вопросам защиты личных данных, предпринимательской и профессиональной деятельности, а также информации, составляющей банковскую тайну, в частности, для деловых кругов и общества в целом.
Поскольку законом установлен широкий круг лиц, находящихся в сфере его применения, важно, чтобы объем получаемой информации о них был пригоден, необходим, соразмерен и соответствовал целям принятия закона.
В ходе применения необходимо учитывать право лиц на неприкосновенность частной и семейной жизни, конституционные требования по защите персональных данных и исключить любое несоразмерное вмешательство в них.
В процессе распоряжения информацией, ставшей доступной, необходимо исключить возможные злоупотребления, обеспечить, чтобы не были ущемлены права лиц, эта информация не была неправомерно и неуместно собрана, не хранилась необоснованно и не использовалась, не препятствовала деятельности хозяйствующих субъектов, не привела к неравной конкуренции для инвесторов и предпринимателей.
В этом контексте следует подчеркнуть, что президент республики еще 6 февраля 2020 г обратился в Конституционный суд, оспаривая конституционность некоторых положений закона "О внесении изменений и дополнений в Уголовно-процессуальный кодекс Республики Армения", а также взаимосвязанного с ним закона "О внесении дополнения в закон "О банковской тайне". Рассмотрение обращения назначено на 16 июня.
Закон должен применяться с высокой ответственностью, исключая коррупционные проявления, дискриминацию, риски неправомерного воздействия.
В ходе применения закона необходимо также безоговорочно обеспечить гарантии эффективной правовой защиты интересов лиц и помощи, четкие и действенные механизмы возврата необоснованно взысканного имущества и возмещения убытков.
Ожидается, что на принципах прозрачности и подотчетности будет обеспечено законное и целевое распоряжение имуществом, взысканным в ходе применения закона в интересах государства и граждан.
Ожидается также, что в отношении третьих лиц, не связанных с преступной деятельностью и добросовестно приобретших имущество, в частности, предпринимателей, использующих указанное имущество в инвестиционных программах и предпринимательской деятельности, закон будет применяться безоговорочно с высокой ответственностью, исключая возможное негативное воздействие на инвестиционную и деловую среду.
Президент Армении сегодня подписал закон "О конфискации незаконного имущества" и 14 смежных законов.
Следует подчеркнуть, что конституционность каждой законодательной нормы, согласно законодательству РА, рассматривается с точки зрения ее содержания и правоприменительной практики.
Как международный, так и отечественный опыт конституционного правосудия, пожалуй, свидетельствует о том, что конституционность законодательного положения обусловлена не только противоречием или отсутствием противоречия этого положения - нормам Конституции, но и толкованием этого положения в правоприменительной практике.
Придавая важность этой исходной реальности, президент республики считает необходимым в дальнейшем коснуться правовых восприятий и возможных комментариев, которые проявятся в результате применения законов.
В рамках полномочий, отведенных ему Конституцией, президент республики будет внимательно следить за добросовестным и правомерным применением законов", - говорится в заявлении.