Ադրբեջանը զորավարժությունների մասին չի ծանուցել ո´չ Հայաստանին, ո´չ էլ միջազգային կազմակերպություններին. ՀՀ ՊՆ մամուլի խոսնակ
Ադրբեջանը կայանալիք լայնամասշտաբ զորվարժությունների մասին չի ծանուցել ո´չ Հայաստանին, ո´չ էլ միջազգային կազմակերպություններին: Այս մասին «Արմեդիա ՏՎԳ»-ին ասել է ՀՀ ՊՆ մամուլի խոսնակ Շուշան Ստեփանյանը:
Նախօրեին հայտի դարձավ, որ մայիսի 18-22-ն Ադրբեջանում անցկացվելու են պլանային լայնածավալ ռազմական զորավարժություններ, որին մասնակցելու է մինչև 10 հազար զինծառայող, օգտագործվելու է մոտ 120 միավոր տանկ և զրահատեխնիկա, անօդաչու թռչող սարքեր, բանակային ավիացա:
Համաձայն Վիեննայի 2011թ. Փաստաթղթի 5-րդ գլխի 40.1.1 ենթակետի՝ նմանատիպ լայնածավալ զորավարժություններ անցկացնելուց առաջ Ադրբեջանը պարտավորվում է ծանուցել ինչպես Հայաստանին, այնպես էլ միջազգային կազմակերպություններին:
«Արմեդիա ՏՎԳ»-ն դիմել է ՀՀ ՊՆ մամուլի խոսնակ Շուշան Ստեփանյանին՝ ճշտելու, թե արդյոք Ադրբեջանը նախապես ծանուցել է զորավարժությունների մասին:
«Ադրբեջանը կայանալիք լայնամասշտաբ զորվարժությունների մասին չի ծանուցել ո´չ Հայաստանին, ո´չ էլ միջազգային կազմակերպություններին», - հայտնել է ՊՆ մամուլի խոսնակը:

Azerbaijan informed neither Armenia, nor international organizations about the upcoming large-scale military exercises, the press secretary of the Armenian Ministry of Defense Shushan Stepanyan informed ''Armedia IAA''.
Earlier, Azerbaijani Defense Ministry reported, that the Azerbaijani army will hold large-scale operational-tactical exercises on May 18-22, which will involve up to 10,000 military personnel, up to 120 tanks and armored vehicles, up to 200 missiles and artillery systems of various caliber.
Under the OSCE Vienna Document 2011, before conducting such large-scale exercises Azerbaijan is obliged to notify Armenia and international organizations about it.
In response to ''Armedia IAA'' question, press secretary of the Armenian Ministry of Defense stated that "Azerbaijan has not notified either Armenia or international organizations about the large-scale military exercises."