Ադրբեջանը զորավարժությունների մասին չի ծանուցել ո´չ Հայաստանին, ո´չ էլ միջազգային կազմակերպություններին. ՀՀ ՊՆ մամուլի խոսնակ
Ադրբեջանը կայանալիք լայնամասշտաբ զորվարժությունների մասին չի ծանուցել ո´չ Հայաստանին, ո´չ էլ միջազգային կազմակերպություններին: Այս մասին «Արմեդիա ՏՎԳ»-ին ասել է ՀՀ ՊՆ մամուլի խոսնակ Շուշան Ստեփանյանը:
Նախօրեին հայտի դարձավ, որ մայիսի 18-22-ն Ադրբեջանում անցկացվելու են պլանային լայնածավալ ռազմական զորավարժություններ, որին մասնակցելու է մինչև 10 հազար զինծառայող, օգտագործվելու է մոտ 120 միավոր տանկ և զրահատեխնիկա, անօդաչու թռչող սարքեր, բանակային ավիացա:
Համաձայն Վիեննայի 2011թ. Փաստաթղթի 5-րդ գլխի 40.1.1 ենթակետի՝ նմանատիպ լայնածավալ զորավարժություններ անցկացնելուց առաջ Ադրբեջանը պարտավորվում է ծանուցել ինչպես Հայաստանին, այնպես էլ միջազգային կազմակերպություններին:
«Արմեդիա ՏՎԳ»-ն դիմել է ՀՀ ՊՆ մամուլի խոսնակ Շուշան Ստեփանյանին՝ ճշտելու, թե արդյոք Ադրբեջանը նախապես ծանուցել է զորավարժությունների մասին:
«Ադրբեջանը կայանալիք լայնամասշտաբ զորվարժությունների մասին չի ծանուցել ո´չ Հայաստանին, ո´չ էլ միջազգային կազմակերպություններին», - հայտնել է ՊՆ մամուլի խոսնակը:

Азербайджан не уведомил Армению или международные организации о военных учениях (эксклюзив)
Азербайджан не проинформировал ни Армению, ни международные организации о предстоящих широкомасштабных военных учениях. Об этом ИАА "Армедиа" сообщила пресс-секретарь министерства обороны Армении Шушан Степанян.
Вчера в СМИ появилась информация о том, что 18-22 мая в Азербайджане пройдут масштабные военные учения с участием до 10 тысяч военнослужащих, около 120 танков и бронемашин, беспилотных летательных аппаратов и армейских авиационных сил.
Согласно пункту 40.1.1 пятой главы Венского документа (ВД) 2011 года, до проведения подобных крупномасштабных военных учений Азербайджан обязан уведомить о них как Армению, так и международные организации.
В ответ на соответствующий запрос ИАА "Армедиа" пресс-секретарь министерства обороны Армении Шушан Степанян заявила, что "Азербайджан не уведомил ни Армению, ни международные организации о проведении масштабных военных учений".