ՀՀ վարչապետն Արցախում ներկա կլինի ԱՀ նորընտիր նախագահի երդմնակալությանը
Արցախի Հանրապետության նորընտիր նախագահ Արայիկ Հարությունյանի պաշտոնի ստանձնման և երդման արարողությանը ներկա կլինի ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։ Այս մասին «Արմենպրես»-ի հարցմանն ի պատասխան նշեցին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից։
Արայիկ Հարությունյանի պաշտոնի ստանձնմանը նվիրված Ազգային ժողովի հատուկ նիստը տեղի կունենա մայիսի 21-ին` ժամը 18:00-ին, Շուշիի մշակույթի և երիտասարդության կենտրոնի դահլիճում։ Հայտնի է նաև, որ ապահովվի ուղիղ հեռարձակում, լրագրողների մուտքը դահլիճ չի թույլատրվելու։
Ապրիլի 15-ին Արցախի Հանրապետության նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլի արդյունքներով նախագահ էր ընտրվել «Ազատ հայրենիք» կուսակցության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը։ Երկրորդ փուլում նրա հետ մրցակցում էր ԱԳ նախարար Մասիս Մայիլյանը։ Իսկ առաջին փուլի քվեարկությունը կայացել էր մարտի 31-ին։

Премьер-министр Армении будет присутствовать на инаугурации новоизбранного президента Арцаха
На церемонии инаугурации новоизбранного президента Республики Арцах Араика Арутюняна будет присутствовать премьер-министр Армении Никол Пашинян. Об этом в ответ на запрос "Арменпресс" сообщили в управлении по информации и связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении.
Специальное заседание Национального Собрания, посвященное вступлению Араика Арутюняна в должность, состоится 21 мая в 18:00 в зале Центра культуры и молодежи Шуши. Известно также, что будет обеспечена прямая трансляция, вход журналистов в зал не будет разрешен.
15 апреля по итогам второго тура президентских выборов в Республике Арцах президентом был избран председатель партии “Свободная Родина” Араик Арутюнян. Во втором туре с ним соперничал министр иностранных дел Масис Маилян. Первый тур состоялся 31 марта.