Այլևս անշրջելի իրողություն է, որ Արցախի Հանրապետությունը կայացած ժողովրդավարական պետություն է. Արմեն Սարգսյան
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը հայտարարություն է տարածել Արցախի Հանրապետության 7-րդ գումարման նորընտիր Ազգային ժողովի առաջին նիստի և Արցախի նորընտիր նախագահ Արայիկ Հարությունյանի կողմից իր պարտականությունների ստանձման կապակցությամբ: նախագահի հայտարարությունում, մասնավորապես, ասվում է.
Այսօր Արցախի Հանրապետությունում սկսվում է պետականաշինության հերթական փուլը։
Իր պարտականություններն է ստանձնում Արցախի նորընտիր նախագահ Արայիկ Հարությունյանը։
Այսօր նաև իր առաջին նիստն է գումարել Արցախի Հանրապետության 7-րդ գումարման նորընտիր Ազգային ժողովը։
Արցախի Հանրապետության նորընտիր նախագահին և նորընտիր պատգամավորներին ևս մեկ անգամ շնորհավորելուց առաջ նախ ցանկանում եմ շնորհավորանքներս հղել Արցախի քաղաքացիներին՝ ժողովրդավարության հերթական հաղթանակի համար, հաղթանակ, որը ինքնիշխան պետականության ամրապնդմանն ուղղված ևս մեկ քայլ է։
Այլևս անշրջելի իրողություն է, որ Արցախի Հանրապետությունը կայացած ժողովրդավարական պետություն է։ Փաստացի գտնվելով չավարտված պատերազմի մեջ՝ նա վերստին ապացուցում է, որ ունակ է յոթերորդ անգամ կազմակերպել խորհրդարանական և վեցերորդ անգամ՝ նախագահական ընտրություններ։ Դրանով իսկ ամեն անգամ ավելի ու ավելի են ամրապնդվում պետական և ժողովրդավարական ինստիտուտներն Արցախում։
Արցախի քաղաքացիների հետ միասին դրանց կայացման մեջ մեծ ներդրում ունի այսօր իր նախագահական լիազորություններն ավարտող Արցախի Հանրապետության երրորդ նախագահ Բակո Սահակյանը։ Առանձնակի շնորհակալություն եմ ուզում հայտնել նրան։ 2007 թվականից ստանձնելով Արցախի նախագահի պաշտոնը՝ նա պետական պատասխանատու գործչին հարիր և արցախցուն բնորոշ կամային հատկություններով արժանապատվորեն առաջնորդեց Արցախի Հանրապետությունը։ Հուսով եմ, որ պարոն Սահակյանը կշարունակի մասնակցությունն Արցախի հզորացման գործին՝ իր փորձն ու գիտելիքները փոխանցելով երիտասարդ սերնդին:
Շնորհակալություն եմ հայտնում նաև արցախյան բոլոր պետական ինստիտուտների ներկայացուցիչներին՝ իրենց աշխատանքի ու ներդրած ջանքի համար:
Շնորհավորանքներս եմ հղում Արցախի նորընտիր նախագահ Արայիկ Հարությունյանին։ Վստահ եմ, որ նախագահ Հարությունյանն ամեն ինչ կանի՝ հանուն Արցախի անվտանգության և տնտեսական հզորացման։ Համոզված եմ, որ նրա կողմից ձևավորվելիք նոր կառավարությունը կլինի համերաշխության կառավարություն, որի քաղաքականությունը հնարավորություն կտա համատեղ ջանքերով և միասնականորեն ամրապնդել Արցախի Հանրապետությունը։ Արցախը միշտ ունի բոլորի ու յուրաքանչյուրիս սատարման կարիքը։ Արցախի շենացման ճանապարհին մենք միասին ենք լինելու։
Շնորհավորում եմ այն քաղաքական միավորներին, որոնք կազմեցին Արցախի Հանրապետության 7-րդ գումարման Ազգային Ժողովը՝ «Ազատ հայրենիք-ՔՄԴ» դաշինք, «Միասնական հայրենիք կուսակցություն», «Արդարություն» կուսակցություն, ՀՅԴ և Արցախի «ժողովրդավարական կուսակցություն» խմբակցություններով։ Հուսով եմ՝ շարունակելով արցախյան քաղաքական կյանքի և օրենսդիր իշխանության լավագույն մշակույթը, նրանք կզարգացնեն այն՝ հանուն Արցախի զարգացման համագործակցելով նաև արտախորհրդարանական ուժերի հետ։
28 տարի առաջ գրեթե այս օրերին արցախյան պատերազմում տեղի ունեցավ Շուշիի ազատագրումից հետո ևս մեկ բեկումնային իրադարձություն։ 1992թ. մայիսի 18-ին հայկական ուժերը հուժկու հարվածով ազատագրեցին Բերձորը: Բացվեց Արցախը Հայաստանին կապող կյանքի ճանապարհը, և ճեղքվեց Արցախի շրջափակման օղակը։ Այսօր, Արցախում շարունակվող պետական շինարարության գործընթացի հերթական փուլը նաև հարգանքի տուրք է ինչպես այդ ռազմական գործողության, այնպես էլ արցախյան ողջ ազատամարտի ընթացքում իրենց կյանքը նվիրաբերած հերոսների հիշատակին։

Republic of Artsakh is a Mature Democratic State: Armenian President Issues Statement
President of Armenia Armen Sarkissian issued a statement over the launch of a new stage of state-building in the Republic of Artsakh, the Presidential Office told.
Today, the Republic of Artsakh has inaugurated a new stage of its state-building.
The newly-elected President Arayik Harutyunyan will assume office.
In addition, also today the National Assembly of the Republic of Artsakh of the 7th convocation has convened its first session.
Before congratulating once again the newly elected president and members of the National Assembly of the Republic of Artsakh, I would like to congratulate the citizens of Artsakh for their new democratic victory, a victory which is yet another step on the road toward the strengthening of sovereign statehood.
The Republic of Artsakh is a mature democratic state, and this is an irreversible fact. With the war still unfinished, Artsakh proves once again that is able to organize for the seventh time parliamentary and for the sixth time presidential elections. Each of these elections further solidifies state and democratic institutions in Artsakh.
Along with the citizens of Artsakh, the third President of the Republic of Artsakh Bako Sahakian, who today will lay down his authorities, made a great contribution to the maturing of these institutions. I would like to express my special thanks to him. After assuming the office of the President of Artsakh in 2007, he led the Republic with honor, with responsibility of a statesman and determination of a native of Artsakh. I hope that Mr. Sahakian will continue to contribute to the empowerment of Artsakh by passing his experience and knowledge to the younger generation.
I also thank all representatives of Artsakh’s state institutions for their work and efforts.
I send my congratulations to the new President of Artsakh Arayik Harutyunyan. I am confident that President Harutyunyan will do his best for the further strengthening of Artsakh’s security and economic advancement. I have no doubt that the new government formed by him will be a government of solidarity, whose policies will allow through the joint efforts and together to empower the Republic of Artsakh. Artsakh always needs our common and individual support. We will be working together for Artsakh’s prosperity.
I also congratulate the political forces which will comprise the National Assembly of the 7th convocation – Free Fatherland – KMD alliance, United Fatherland Party, Justice Party, ARF and Artsakh’s Democratic Party fractions. I hope that they will carry on with the best traditions of Artsakh’s political life and legislative authority and will develop them further for the benefit of Artsakh’s progress also by cooperating with the political forces not represented in the parliament.
Twenty-eight years ago, about these very days, after the liberation of Shushi another momentous event took place in the Artsakh War. On May 18, 1992 the Armenian forces launched a massive attack and liberated Berdzor. The lifeline, linking Artsakh to Armenia, was opened, the blockade of Artsakh was broken
Today, the new stage of statebuilding in Artsakh is also a tribute to the memory of the heroes who gave their lives in that particular military operation and in the Artsakh Liberation War in general.
This day is yet another guarantee that the Republic of Artsakh cannot be stopped in its advancement.