Վարչապետն Արարատի մարզում ծանոթացել է գյուղատնտեսական աշխատանքների ու ինտենսիվ այգիներ հիմնելու ծրագրերի ընթացքին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանի և Էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանի ուղեկցությամբ այցելել է Արարատի մարզ: Կառավարության ղեկավարը եղել է մարզի մի քանի համայնքներում, ծանոթացել գյուղատնտեսական աշխատանքների ընթացքին, զրուցել համայնքների բնակիչների հետ՝ ծանոթանալով նրանց խնդիրներին:
Վարչապետի առաջին կանգառը եղել է Ազատավան համայնքում, որտեղ Նիկոլ Փաշինյանը ծանոթացել է նոր հիմնված ինտենսիվ այգում իրականացված աշխատանքներին: Այգու սեփականատերը նշել է, որ այն հիմնել է՝ օգտվելով կառավարության՝ առանց տոկոսի վարկային ռեսուրսներ տրամադրելու միջոցառումից։
12 հեկտար այգում տնկվել են հատուկ սորտի տանձերի և կեռասի ծառեր, որոնք ներկրվել են Հոլանդիայից և Իտալիայից: Ըստ գյուղատնտեսի, ուսումնասիրել է շուկան և պարզել, որ այդ տեսակի տանձերն ու կեռասներն ունեն լայն սպառում թե՛ ներքին, թե՛ արտաքին շուկայում։ Նա նշել է, որ ցանկանում է ընդլայնել այգին, սակայն կա հողատարածքի խնդիր, այժմ բանակացություններ է վարում այլ սեփականատերերի հետ: Նշվել է նաև, որ այգու պահպանման համար աշխատում է 12 մարդ, իսկ բերքահավաքի ժամանակ աշխատատեղերի թիվը կհասցվի 50-ի: Այգում տեղադրված կարկտապաշտպան ցանցերի մի մասը ներկրվել է Իտալիայից, իսկ մյուս մասը՝ հայաստանյան արտադրանք է: Գյուղատնտեսը վստահեցրել է, որ հայկական արտադրության ցանցերն իրենց որակով չեն զիջում իտալականին:
Վարչապետը ողջունել է իրականացված աշխատանքն ու այգու ընդլայնման, հետագայում նաև սառնարանային տնտեսություն հիմնելու նախաձեռնությունը՝ հավելելով, որ ներկայումս ամենամեծ խնդիր է համարում խոշոր հողերի բացակայությունը։ Այդ առումով, կառավարության ղեկավարը կարևորել է կոոպերատիվների հիմնման ուղղությամբ աշխատանքների իրականացումը:
Այնուհետև վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է Վերին Դվին համայնք, որտեղ ծանոթացել է հակակարկտային համակարգի աշխատանքին։ Վարչապետին տեղեկատվություն է ներկայացվել հակակարկտային կայանի արդյունավետության մասին։ Պատասխանատուները զեկուցել են, որ Արարատի մարզում կայանները տեղադրված են շղթայաձև՝ յուրաքանչյուր 1 կիլոմետրի վրա: Մարզում ընդհանուր առմամբ առկա է 99 հակակարկտային կայան, որոնցից յուրաքանչյուրի ծածկույթը կազմում է 80 հեկտար։
Վարչապետը եղել է նաև Քաղցրաշենի ծիրանի այգիներից մեկում, որտեղ ծանոթացել է բերքի հետ կապված խնդիրներին, լսել գյուղվարկերի, ոռոգման ջրի գործընթացի վերաբերյալ գյուղացիների հարցերը, որոնց առնչությամբ պարզաբանումներ են ներկայացրել Սուրեն Պապիկյանը, Տիգրան Խաչատրյանը և Արարատի մարզպետ Գարիկ Սարգսյանը:
Հանդիպման ընթացքում վարչապետը նկատել և կարևորել է այն փաստը, որ գյուղացիները սկսել են բարձրացնել գյուղատնտեսության վերաբերյալ գիտելիքի պակասի հարցը: «Գյուղատնտեսության մեջ հեղափոխություն է տեղի ունենում։ Սա առաջին անգամ է, որ հանդիպումների ժամանակ գյուղացին ինքը գիտելիքի և իմացության հարց է բարձրացնում։ Նախկինում այդպիսի խոսակցություն չեմ լսել։ Նախկինում, որ գյուղացուն ասում էինք՝ «գիտե՞ս, կարող է այդքան էլ ճիշտ չեք մոտենում հարցին», ասում էին՝ «այ քեզ բան, այդքան տարի ծիրան ենք աճեցնում, դուք եկել եք մեզ ասում եք ճիշտ չեք»,- ասել է վարչապետը՝ ավելացնելով, որ հիմա մարդիկ սկսել են արձանագրել, որ գիտելիքի խնդիր կա։ Այդ առումով վարչապետը կարևորել է նաև կառավարության կողմից հետևողական աշխատանքի իրականացումն ու գյուղատնտեսական նոր տեխնոլոգիաների ու գիտելիքների մասին անհրաժեշտ տեղեկատվության տրամադրումը:
Այնուհետև վարչապետը եղել է Նարեկ համայնքի խաղողի ինտենսիվ այգում: Սեփականատերը նշել է, որ այգին նախատեսում է ընդլայնել և վերջնարդյունքում ստեղծել 50 հա խաղողի այգիներ՝ զուտ հայկական տեղական (աբորիգեն) սորտերից, որոնցից են Մսխալին, Ոսկեհատը (խարջի), Ճիլարը, Մուսկատը, Արենին, Կախեթը, Սապերավին, Հաղթանակը և այլն: Նշված բոլոր սորտերը ձևավորվելու են բարձրաբուն համակարգով: Ծրագիրն իրականացվում է կառավարության՝ անտոկոս վարկային ռեսուրսներ հատկացնելու միջոցառման շրջանակում:
Հողատարածքի առավել թեք լանջերում (մոտ 7 հա) հիմնվել են պտղատու տնկարկներ, որոնք նախատեսվում է հասցնել միչև 20 հա-ի, մասնավորապես ծիրանենու տնկարկում՝ Երևանի, Աղջանաբադ և Սաթենի սորտերը, դեղձենու տնկարկում՝ միջահաս Նարինջ և Ուսպեխ սորտերը, սալորենուց՝ սև և Վիկտորիա սորտերը՝ չրի և մրգային օղիների արտադրության համար:
Այգու սեփականատերը վարչապետին տեղեկացրել է, որ ծրագրի կարևոր մաս են կազմում նաև 3.5 կմ երկարությամբ բարձրավոլտ լարման գծի կառուցումը հենասյուներով, կամրջի կառուցումը, գինու և կոնյակի գործարանի, մեքենատրակտորային պարկի և ճանապարհների հիմնումը: Արդեն իսկ սկսվել են կամրջի և գինու-կոնյակի գործարանի կառուցման հողային աշխատանքները: Շուտով կսկսվեն մյուս ենթակառույցների աշխատանքները:
Հիմնվելու է նաև գիտաուսումնական բազա, որտեղ կիրառվելու են հողամշակության, ոռոգման և գինեգործության ամենաառաջավոր տեխնոլոգիաներ: Ծրագիրն իր հեռանկարում նախատեսում է նաև տուրիզմի ինքնատիպ կենտրոն դառնալու հնարավորությունը՝ գինու և կոնյակի, ինչպես նաև պատրաստված չրերի համտեսով:
Ընթացիկ աշխատանքներում ներգրավված են մոտ 20 աշխատողներ, հարակից Քաղցրաշեն, Նարեկ համայնքներից։
Նիկոլ Փաշինյանը ողջունել է ծրագրի իրականացումը և մաղթել հաջողություններ դրա հետագա իրականացման գործում:

PM Gets Acquainted with Agricultural Activities and Intensive Orchards Establishment Programs in Ararat Marz
Accompanied by Minister of Territorial Administration and Infrastructure Suren Papikyan and Minister of Economy Tigran Khachatryan, Prime Minister Nikol Pashinyan traveled to Ararat Marz of Armenia. The Premier visited several communities where he talked to the locals in order to learn of their problems and concerns.
The Prime Minister first called at Azatavan community, where Nikol Pashinyan got acquainted with the works carried out in the newly established intensive orchard. The owner said that he had founded it using the government’s interest-free loan. The 12-hectare-wide orchard features special varieties of pear and cherry trees were planted that have been imported from the Netherlands and Italy. According to the agriculturist, he studied the market and found out that these types of pears and cherries are widely consumed in both domestic and foreign markets. He noted that he wants to expand the orchard, but there is a problem with the land, now he is negotiating with other landowners.
12 people are engaged in maintenance activities, with the number of jobs to be increased to 50 during the harvesting campaign. Part of hail protection nets had been imported from Italy, while others are Armenian products. The farmer assured that the Armenian-make nets are not at all inferior in quality to the Italian ones.
Welcoming the initiative, the Prime Minister noted that the biggest problem is the lack of farmland. He stressed the need for setting up cooperatives in the provinces.
Nikol Pashinyan next visited Verin Dvin community, where he got acquainted with the operations of the anti-hail system. The Premier was informed about the effectiveness of the anti-hail station. He was told that the stations form a chain of neighboring facilities placed 1 kilometer apart. There are a total of 99 anti-hail stations in the region, each of which covers 80 hectares.
The Prime Minister next visited an apricot orchard in Qaghtsrashen community, where he was briefed on harvest and irrigation-related problems. The Prime Minister highlighted the fact that the farmers were concerned about the lack of relevant skills in agriculture.
“A revolution is taking place in agriculture. This is the first time I have heard a farmer raise the issue of knowledge and skills. I had not heard a talk like this in the past. When we told farmers that perhaps they were doing something wrong, they used to say: We have been growing apricots for so many years now, but you come and tell us we are wrong,” Nikol Pashinyan said, noting that people nowadays have started to acknowledge that there is a problem of knowledge and skills. The Premier stressed the need for the government to provide information on modern farming skills and technologies.
The Head of Government later visited an intensive vineyard in Narek community. The owner said he was going to expand the facility and eventually create 50 hectares of vineyards featuring purely Armenian grape varieties (aboriginal) varieties, including Mskhali, Voskehat (Kharji), Jilar, Muskat, Areni, Kakhet, etc. The project is part of the government’s plan to provide interest-free credit resources.
On the steeper slopes of the land (about 7 hectares) fruit orchards have been established, which are planned to reach up to 20 hectares, in particular apricot plantations: Yerjan, Aghjanabad and Saten varieties, peach planting: medium-sized narcissus և Uspekh varieties: plum, plum For the production of dried fruit vodka. The owner told the Prime Minister that an important part of the project is the construction of a 3.5 km long high-voltage power line with pillars, the construction of a bridge, the establishment of a wine and brandy factory, a tractor park and roads. Engineering work on the bridge and wine-brandy factory has already started. Work on other infrastructure will start soon.
A research and development center will be set up, which will use the most advanced technology in the field of land cultivation, irrigation and winemaking. The project implies the possibility of becoming a unique center of tourism, strong with a wine-brandy-dried fruit tasting facility. Some 20 people from Qaghtsrashen and Narek communities are involved in the ongoing activities.