Վարչապետն Արարատի մարզում ծանոթացել է գյուղատնտեսական աշխատանքների ու ինտենսիվ այգիներ հիմնելու ծրագրերի ընթացքին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանի և Էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանի ուղեկցությամբ այցելել է Արարատի մարզ: Կառավարության ղեկավարը եղել է մարզի մի քանի համայնքներում, ծանոթացել գյուղատնտեսական աշխատանքների ընթացքին, զրուցել համայնքների բնակիչների հետ՝ ծանոթանալով նրանց խնդիրներին:
Վարչապետի առաջին կանգառը եղել է Ազատավան համայնքում, որտեղ Նիկոլ Փաշինյանը ծանոթացել է նոր հիմնված ինտենսիվ այգում իրականացված աշխատանքներին: Այգու սեփականատերը նշել է, որ այն հիմնել է՝ օգտվելով կառավարության՝ առանց տոկոսի վարկային ռեսուրսներ տրամադրելու միջոցառումից։
12 հեկտար այգում տնկվել են հատուկ սորտի տանձերի և կեռասի ծառեր, որոնք ներկրվել են Հոլանդիայից և Իտալիայից: Ըստ գյուղատնտեսի, ուսումնասիրել է շուկան և պարզել, որ այդ տեսակի տանձերն ու կեռասներն ունեն լայն սպառում թե՛ ներքին, թե՛ արտաքին շուկայում։ Նա նշել է, որ ցանկանում է ընդլայնել այգին, սակայն կա հողատարածքի խնդիր, այժմ բանակացություններ է վարում այլ սեփականատերերի հետ: Նշվել է նաև, որ այգու պահպանման համար աշխատում է 12 մարդ, իսկ բերքահավաքի ժամանակ աշխատատեղերի թիվը կհասցվի 50-ի: Այգում տեղադրված կարկտապաշտպան ցանցերի մի մասը ներկրվել է Իտալիայից, իսկ մյուս մասը՝ հայաստանյան արտադրանք է: Գյուղատնտեսը վստահեցրել է, որ հայկական արտադրության ցանցերն իրենց որակով չեն զիջում իտալականին:
Վարչապետը ողջունել է իրականացված աշխատանքն ու այգու ընդլայնման, հետագայում նաև սառնարանային տնտեսություն հիմնելու նախաձեռնությունը՝ հավելելով, որ ներկայումս ամենամեծ խնդիր է համարում խոշոր հողերի բացակայությունը։ Այդ առումով, կառավարության ղեկավարը կարևորել է կոոպերատիվների հիմնման ուղղությամբ աշխատանքների իրականացումը:
Այնուհետև վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է Վերին Դվին համայնք, որտեղ ծանոթացել է հակակարկտային համակարգի աշխատանքին։ Վարչապետին տեղեկատվություն է ներկայացվել հակակարկտային կայանի արդյունավետության մասին։ Պատասխանատուները զեկուցել են, որ Արարատի մարզում կայանները տեղադրված են շղթայաձև՝ յուրաքանչյուր 1 կիլոմետրի վրա: Մարզում ընդհանուր առմամբ առկա է 99 հակակարկտային կայան, որոնցից յուրաքանչյուրի ծածկույթը կազմում է 80 հեկտար։
Վարչապետը եղել է նաև Քաղցրաշենի ծիրանի այգիներից մեկում, որտեղ ծանոթացել է բերքի հետ կապված խնդիրներին, լսել գյուղվարկերի, ոռոգման ջրի գործընթացի վերաբերյալ գյուղացիների հարցերը, որոնց առնչությամբ պարզաբանումներ են ներկայացրել Սուրեն Պապիկյանը, Տիգրան Խաչատրյանը և Արարատի մարզպետ Գարիկ Սարգսյանը:
Հանդիպման ընթացքում վարչապետը նկատել և կարևորել է այն փաստը, որ գյուղացիները սկսել են բարձրացնել գյուղատնտեսության վերաբերյալ գիտելիքի պակասի հարցը: «Գյուղատնտեսության մեջ հեղափոխություն է տեղի ունենում։ Սա առաջին անգամ է, որ հանդիպումների ժամանակ գյուղացին ինքը գիտելիքի և իմացության հարց է բարձրացնում։ Նախկինում այդպիսի խոսակցություն չեմ լսել։ Նախկինում, որ գյուղացուն ասում էինք՝ «գիտե՞ս, կարող է այդքան էլ ճիշտ չեք մոտենում հարցին», ասում էին՝ «այ քեզ բան, այդքան տարի ծիրան ենք աճեցնում, դուք եկել եք մեզ ասում եք ճիշտ չեք»,- ասել է վարչապետը՝ ավելացնելով, որ հիմա մարդիկ սկսել են արձանագրել, որ գիտելիքի խնդիր կա։ Այդ առումով վարչապետը կարևորել է նաև կառավարության կողմից հետևողական աշխատանքի իրականացումն ու գյուղատնտեսական նոր տեխնոլոգիաների ու գիտելիքների մասին անհրաժեշտ տեղեկատվության տրամադրումը:
Այնուհետև վարչապետը եղել է Նարեկ համայնքի խաղողի ինտենսիվ այգում: Սեփականատերը նշել է, որ այգին նախատեսում է ընդլայնել և վերջնարդյունքում ստեղծել 50 հա խաղողի այգիներ՝ զուտ հայկական տեղական (աբորիգեն) սորտերից, որոնցից են Մսխալին, Ոսկեհատը (խարջի), Ճիլարը, Մուսկատը, Արենին, Կախեթը, Սապերավին, Հաղթանակը և այլն: Նշված բոլոր սորտերը ձևավորվելու են բարձրաբուն համակարգով: Ծրագիրն իրականացվում է կառավարության՝ անտոկոս վարկային ռեսուրսներ հատկացնելու միջոցառման շրջանակում:
Հողատարածքի առավել թեք լանջերում (մոտ 7 հա) հիմնվել են պտղատու տնկարկներ, որոնք նախատեսվում է հասցնել միչև 20 հա-ի, մասնավորապես ծիրանենու տնկարկում՝ Երևանի, Աղջանաբադ և Սաթենի սորտերը, դեղձենու տնկարկում՝ միջահաս Նարինջ և Ուսպեխ սորտերը, սալորենուց՝ սև և Վիկտորիա սորտերը՝ չրի և մրգային օղիների արտադրության համար:
Այգու սեփականատերը վարչապետին տեղեկացրել է, որ ծրագրի կարևոր մաս են կազմում նաև 3.5 կմ երկարությամբ բարձրավոլտ լարման գծի կառուցումը հենասյուներով, կամրջի կառուցումը, գինու և կոնյակի գործարանի, մեքենատրակտորային պարկի և ճանապարհների հիմնումը: Արդեն իսկ սկսվել են կամրջի և գինու-կոնյակի գործարանի կառուցման հողային աշխատանքները: Շուտով կսկսվեն մյուս ենթակառույցների աշխատանքները:
Հիմնվելու է նաև գիտաուսումնական բազա, որտեղ կիրառվելու են հողամշակության, ոռոգման և գինեգործության ամենաառաջավոր տեխնոլոգիաներ: Ծրագիրն իր հեռանկարում նախատեսում է նաև տուրիզմի ինքնատիպ կենտրոն դառնալու հնարավորությունը՝ գինու և կոնյակի, ինչպես նաև պատրաստված չրերի համտեսով:
Ընթացիկ աշխատանքներում ներգրավված են մոտ 20 աշխատողներ, հարակից Քաղցրաշեն, Նարեկ համայնքներից։
Նիկոլ Փաշինյանը ողջունել է ծրագրի իրականացումը և մաղթել հաջողություններ դրա հետագա իրականացման գործում:

Пашинян в Араратской области ознакомился с сельскохозяйственными работами
Премьер-министр Никол Пашинян в сопровождении министра территориального управления и инфраструктур Сурена Папикяна и министра экономики Тиграна Хачатряна посетил Араратскую область. Премьер-министр посетил несколько общин области, ознакомился с процессом сельскохозяйственных работ, пообщался с жителями общин и ознакомился с их проблемами.
Премьер-министр сначала посетил общину Азатаван, где ознакомился с проводимыми в новосозданном интенсивном саду работами. Владелец сада отметил, что основал его, воспользовавшись программой правительства по предоставлению беспроцентных кредитных ресурсов.
В саду площадью 12 га были посажены особые сорта груш и вишен, которые были импортированы из Нидерландов и Италии. По словам фермера, он изучил рынок и выяснил, что эти виды груш и вишни широко потребляются как на внутреннем, так и на зарубежных рынках. Он отметил, что хочет расширить площадь сада, однако есть проблема с земельным участком, сейчас он ведет переговоры с другими владельцами. Также было отмечено, что 12 человек работают над сохранением сада, а количество рабочих мест будет увеличено до 50 во время сбора урожая. Часть установленных в саду противоградовых сеток была импортирована из Италии, а другая часть - армянского производства. Фермер заверил, что сетки армянского производства не уступают по качеству итальянским.
Премьер-министр приветствовал проделанную работу и инициативу по расширению сада, а в дальнейшем и по созданию холодильного хозяйства, добавив, что в настоящее время самой большой проблемой является нехватка крупных земельных участков. В связи с этим премьер-министр подчеркнул важность работ по созданию кооперативов.
Затем премьер-министр Никол Пашинян посетил общину Верин Двин, где ознакомился с работой противоградовой системы. Премьер-министра проинформировали об эффективности противоградовой станции. Ответственные лица доложили, что станции в Араратской области размещены по цепному принципу на каждом километре. Всего в области насчитывается 99 противоградовых станций, каждая из которых покрывает 80 гектаров.
Премьер-министр также посетил один из абрикосовых садов села Кахцрашен, где ознакомился со связанными с уборкой урожая проблемами, вопросами сельчан о сельскохозяйственных кредитах и процессе полива, по которым разъяснения представили Сурен Папикян, Тигран Хачатрян и губернатор Араратской области Гарик Саркисян.
В ходе встречи премьер-министр отметил тот факт, что сельчане начали поднимать проблему нехватки знаний о сельском хозяйстве. “В сельском хозяйстве происходит революция. Это первый раз, когда во время встреч сельчанин сам поднимает вопрос знаний об отрасли. Я никогда не слышал такого разговора раньше. В прошлом, когда мы говорили сельчанам: «Знаете, вы, возможно, подходите к этому вопросу не совсем правильно», они говорили: «Вот тебе раз, мы всю жизнь выращивали абрикосы, а вы говорите, что мы не правы»”, - сказал премьер-министр добавив, что сейчас люди начали отмечать, что существует проблема с нехваткой знаний. В связи с этим премьер-министр подчеркнул важность проведения правительством последовательной работы и предоставлению необходимой информации о новых сельскохозяйственных технологиях.
Затем премьер-министр посетил интенсивный виноградник в общине Нарек. Владелец отметил, что планирует расширить сад и в итоге создать 50 гектаров виноградников, где будет выращивать только армянские местные (аборигенные) сорта. Проект осуществляется в рамках программы правительства по предоставлению беспроцентных кредитных ресурсов.
На склонистых земельных участках (около 7 га) созданы древостои, которые планируется увеличить до 20 га. Владелец сада сообщил премьер-министру, что важной частью проекта является строительство высоковольтной линии электропередачи длиной 3,5 км с опорами, строительство моста, создание винно-коньячного завода, тракторного парка и дорог. Уже начались земельные работы по строительству моста и винно-коньячного завода. В ближайшее время начнется работа над остальной инфраструктурой.
Будет создана научно-образовательная база, где будут использованы самые передовые технологии обработки земель, ирригации и виноделия. Программой предусматривается возможность становления уникальным туристическим центром с дегустацией вина и коньяка, а также сухофруктов.