Կորոնավիրուսի հետ զուգահեռ ապրելու համար առաջնահերթ պետք է դրսևորել անհատական բարձր պատասխանատվություն. վարչապետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ կառավարությունում այսօր աշխատանքներն է շարունակել Հայաստանի Հանրապետությունում կորոնավիրուսի տարածումը կանխարգելող աշխատանքները համակարգող հանձնաժողովը:
Հանձնաժողովի հերթական նիստը մեկնարկել է երկրում կորոնավիրուսային վարակի հաստատված դեպքերի վիճակագրության, նրանց առողջական վիճակի, ընդհանուր համաճարակաբանական իրավիճակի վերաբերյալ տվյալների ամփոփմամբ: Ներկայացվել է տեղեկատվություն համավարակի տարածումը կանխարգելող միջոցառումների ընթացքի մասին՝ անդրադարձ է եղել պարետատան սահմանած կանոնների պահպանման և պաշտպանիչ միջոցների կիրառման ուղղությամբ իրականացվող վերահսկողությանը, վարչական իրավախախտումների դեպքերին, անախտանիշ դեպքերի ինքնամեկուսացման ռեժիմի նկատմամբ հսկողությանը:
Հաջորդիվ քննարկում է ծավալվել կորոնավիրուսային վարակի տարածումը կանխարգելելու հետագա ռազմավարության և քայլերի շուրջ: Արծարծվել են առողջապահական համակարգի կարողությունների զարգացմանը և հանրային իրազեկվածության բարձրացմանը վերաբերող հարցեր, ներկայացվել են մի շարք առաջարկներ:
Ամփոփելով քննարկումը՝ վարչապետը ևս մեկ անգամ ընդգծել է, որ կորոնավիրուսի հետ զուգահեռ ապրելու համար առաջնահերթ պետք է դրսևորել անհատական բարձր պատասխանատվություն և հետևել սահմանված կանոններին: Կառավարության ղեկավարը հանձնարարել է ներկայացնել առաջարկներ՝ նիստի շրջանակում արծարծված խնդիրների լուծման առնչությամբ:

Чтобы жить параллельно с коронавирусом, в первую очередь нужно проявить высокую индивидуальную ответственность: Пашинян
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна в правительстве продолжает работу Комиссия по координации работ по предотвращению распространения коронавируса в Республике Армения.
Очередное заседание комиссии началось с обобщения статистических данных о подтвержденных случаях коронавирусной инфекции в стране, состоянии здоровья зараженных пациентов, общей эпидемиологической ситуации. Была представлена информация о процессе реализации мер по предотвращению распространения эпидемии, контроле за соблюдением установленных комендатурой правил и защитных мер, случаях административных правонарушений, контроле за режимом самоизоляции бессимптомных случаев.
Затем были обсуждены дальнейшая стратегия и меры по предотвращению распространения коронавирусной инфекции. Были затронуты вопросы, связанные с развитием потенциала системы здравоохранения и повышением осведомленности общественности, был представлен ряд предложений.
Подводя итоги обсуждения, премьер-министр еще раз подчеркнул, что для того чтобы жить параллельно с коронавирусом, необходимо проявить высокую индивидуальную ответственность и следовать установленным правилам. Премьер-министр поручил представить предложения по решению поднятых в ходе заседания проблем.