Արցախի համար կարևոր նշանակություն ունեցող Ասկերանի ամրոցը
Ասկերանի ամրոցը գտնվում է Ասկերան գյուղի հարավային մասում` Ստեփանակերտից 18 կմ հյուսիս-արևելք՝ Կարկառ գետի ձախ ափին:  Ասկերան անունը, ըստ ստուգաբանության, կազմված է «աս» (երկնային, աստվածային) և «կարան» (քար) բառերից: Ըստ այդմ, «Ասկերանը», բացի զինանոց նշանակությունից, ունի նաև «երկնային քար» իմաստը, հայտնում է 360greatarmenia.am-ը:
Հարկ է նաև նշել, որ ամուր պարիսպներով այս ամրոցը դարեր առաջ կրել է Մայրաբերդ անվանումը:
Այն կառուցվել է XVII-XVIII դարերում, երբ Արցախը, Անդրկովկասի զգալի մասի հետ միասին, Պարսկաստանի տիրապետության տակ էր: Ամրոցը կառուցվել է Արցախի սիրտը՝ Շուշին, քոչվորներից պաշտպանելու համար: Իր ստեղծման առաջին իսկ տարիներից այն դարձել է ռազմական ամուր հենակետ:
Մայրաբերդը, Ասկերանի ամրոցը ...
Ասկերանի ամրոցը կազմված է երկու բաժանմունք-համալիրներից՝ ձախակողմյան՝ հյուսիսարևմտյան և աջակողմյան՝ հարավարևելյան: Ձախակողմյան համակառույցն ունի ավելի քան 140մ երկարություն, 8-9մ բարձրության ամրոցապատեր ու ավելի քան ութ աշտարակներ: Աջակողմյան գլխավոր ամրոց-համալիրը ձգվում է շուրջ 220մ երկարությամբ: Բաղկացած է աշտարակներից, դրանք միացնող զույգ պարսպապատերից, պաշտպանական այլ շինություններից: Աշտարակների բարձրությունը 5-8մ է: Ի դեպ, այստեղ ուշադրություն են գրավում հատկապես զույգ պարսպապատերը՝ նախատեսված զորամիավորումների աննկատելի տեղաշարի համար, հայտնում է monuments.nkr.am-ը:
Հարկ է նշել, որ ամրոցի կրկնակի պարիսպները և հարմարավետ դիրքը տարիներ ի վեր ստեղծել են անհաղթահարելի պատնեշ թշնամիների համար։
Արևելյան Հայաստանի՝ Ռուսաստանին միանալուց հետո, ռուսական զորքերն ամրոցն օգտագործել են որպես զինանոց: Այն մեծ պաշտպանական դեր է խաղացել 1905-06 թվականների հայ-թաթարական բախումների, 1918-20 թվականներին թուրք զավթիչների հարձակման ընթացքում ինքնապաշտպանության ժամանակ:
Ավելին, Ղարաբաղյան պատերազմի ժամանակ հենց այս ամրոցում է տեղակայված եղել Ասկերանի պաշտպանական շրջանի շտաբը։ Սակայն, դժբախտաբար, այդ տարիներին ամրոցը պայթյուններից վնասվել է, աշտարակներից մեկի մի մասն էլ փլվել է: Աշտարակի վերին հատվածում դեռ պահպանվում են 90-ականների պատերազմի ժամանակ ադրբեջանցիների արձակած հրթիռի բեկորների հետքերը:
Ասկերանի ամրոցի վերականգնման ու կոնսերվացման աշխատանքերը սկսվել են 2016 թվականին և շարունակվում են մինչ օրս:
Այսօր Ասկերանի ամրոցը զբոսաշրջիկների համար նախընտրելի վայրերից է, շատերն են հատուկ հասնում Ասկերան՝ այն տեսնելու համար։ Այն այսօր էլ չի կորցրել իր վաղեմի դերն ու նշանակությունը:

Аскеранская крепость: до сих пор на страже карабахцев
В 18 километрах к северо-востоку от Степанакерта – на левом берегу реки Каркар – расположена крепость "Аскеран". Название Аскеран, согласно этимологии слова, состоит из слов "ас", что по-армянски означает "небесный или божественный" и "каран", что означает "камень". Аскеран означает "божественный камень". Крепость Аскеран была построена в XVII-XVIII веках, когда Арцах, как и большая часть Закавказья, находился под персидским владычеством. В частности, крепость была построена, чтобы защитить Шуши, сердце Арцаха, от кочевников.
Крепость служила надежной военной базой с самого начала ее строительства. Крепость тянется от холма до холма на протяжении 1.5 км, отрезая пространство, по которому может пройти большая армия. Крепость называется также "Майраберд", что в переводе с армянского означает "Мать-крепость". Такое название она получила из-за больших размеров и важнейшего стратегического значения.
Մայրաբերդը, Ասկերանի ամրոցը ...
Служащие наблюдательными пунктами, башни сообщаются друг с другом посредством узких коридоров, проходящих по вершинам стен, на уровне зубчатых выступов. В стенах с внутренней стороны имеются многочисленные ниши и отверстия-бойницы. Через вертикальные отверстия в некоторых нишах можно подняться на вершину стены. Толщина крепостных стен достигает 2, а высота - 9 метров. Стены этой авангардной крепости Каркарской долины тянутся более чем на 1,5 км и не раз при обороне Шуши играли роль мощного защитного щита, пишет findarmenia.ru.
После того, как Восточная Армения присоединилась к России, русская армия использовала крепость в качестве арсенала. Крепость играла важную оборонительную роль во время армяно-татарской войны 1905-06 годов и во время нашествия турок в 1918-20 годах. Более того, во время карабахской войны здесь располагался штаб оборонительного района Аскерана.
К сожалению, во время войны взрывы снарядов повредили крепость, разрушилась часть одной из башен. На верхней части башни до сих пор видны следы осколков снаряда войны 90-ых годов.
Работы по реставрации Аскеранской крепости начались в 2016 году. Сегодня крепость имеет большую научно-познавательную и историческую ценность для Арцаха. Она – популярная туристическая достопримечательность. Многие путешественники специально приезжают в Аскеран, чтобы увидеть эту крепость. Аскеранская крепость не утратила своей роли даже сегодня. Карабахская война и нынешняя ситуация "ни войны-ни мира", к сожалению, не превратили крепость в обычный музейный экспонат. Она и сегодня - защитник Карабаха, который обороняет свободу и независимость жителей этой горной красивой страны.