Նիկոլ Փաշինյանի և նրա ընտանիքի անդամների մոտ COVID-19 թեստը դրական է
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և նրա ընտանիքի անդամները վարակվել են նոր տիպի կորոնավիրուսով․ նրանց թեստի պատասխանը դրական է եղել։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին վարչապետը հայտնեց «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում ուղիղ եթերում։
«Երեկ պարզվել է, որ կորոնավիրուսի իմ թեստը դրական է, ընդ որում ուզում եմ ասել, որ որևէ ախտանշան չեմ ունեցել։ Առաջնագիծ մեկնելու պլաններ կային, որոշեցի թեստավորվել, և այն դրական էր, ինչից հետո թեստավորվեց նաև ամբողջ ընտանիքս՝ բոլորս վարակված ենք կորոնավիրուսով։ Մենք չունենք որևէ ախտանշան, վերջին մեկ ամսում ամեն օր աշխատանքի ներկայանալիս ինչպես կարգն է ջերմաչափվել եմ և չեմ ունեցել ջերմություն»,- ասաց վարչապետ Փաշինյանը։
Անդրադառնալով վարակվելու հանգամանքին, ՀՀ վարչապետը նշեց՝ ակնհայտ է, որ ընտանիքի անդամները վարակվել են հենց իրենից։ Նա նշեց, որ կռահում է, թե ինչպես է վարակվել։
«Վարակվել եմ աշխատանքային խորհրդակցություններից մեկի ընթացքում։ Մի դեպք եմ արձանագրել, որն իմ մեջ տպավորվել է։ Խորհրդակցությունների ժամանակ դրվում են ջրի բաժակներ, և ես մի օր արձանագրեցի, որ այդ բաժակներն առանց ձեռնոցի էր դրվում։ Տեղում նկատողություն արեցի և առաջարկեցի փոխել, բայց ենթադրում եմ, որ դրանից առաջ էլ է նույն կերպ եղել, և այդ մատուցողի մոտ նույնպես հաստատվել է կորոնավիրուսը»,- նշեց Փաշինյանը։
Այնպես է ստացվել, որ հակահամաճարակային կանոնների պահպանումն իրենց չի օգնել, բայց վարչապետը համոզված է, որ առնվազն Կառավարությունում իրենից մարդ չի վարակվել կամ հնարավորինս քիչ մարդ է վարակվել։
«Շարունակելու եմ աշխատել՝ վարչապետի կեցավայրից։ Ունեմ բոլոր կապի միջոցները, մնացած բոլոր անհրաժեշտ պայմանները, աշխատասենյակ։ Որքան պետք լինի կաշխատեմ այստեղից, իհարկե, մեկուսացվածության պայմաններում։ Մեր ռազմավարությունն ու մարտավարությունը մնում է նույնը, մենք պետք է սովորենք ապրել կորոնավիրուսի հետ։ Բոլորիս մոտ նույն վիճակն է՝ չունենք ջերմություն և ախտանշաններ, բայց պետք է հետևենք, որովհետև կարող են այդ ախտանշաններն ինչ-որ մի պահի ի հայտ գալ։ Մեր մտահոգությունն այն է, որ վարակած չլինենք մեր տատիկ- պապիկներին, միջնորդավորված վարակի աղբյուր հանդիսացած չլինենք»,-նշեց Փաշինյանը։

У премьера Армении и членов его семьи тесты на коронавирус – положительные
Как передает "Арменпресс", об этом премьер-министр сообщил в прямом эфире на своей странице в Facebook.
"Вчера выяснилось, что мой тест на коронавирус положительный, при этом хочу сказать, что никаких симптомов у меня не было. Были планы отправиться на передовую, я решил протестироваться, и он был положительным, после чего была протестирована и вся моя семья -все мы заражены коронавирусом. У нас нет каких-либо симптомов, за последний месяц, каждый день, выходя на работу, я, согласно установленному порядку, измерял температуру, и у меня ее не бывало", - сказал премьер-министр Пашинян.
Касаясь заражения, премьер-министр РА отметил, что очевидно, что члены семьи заразились именно от него. Он отметил, что догадывается, когда он заразился.
"Заразился в ходе одного из рабочих совещаний. Я запомнил один случай, он запечатлелся в моей памяти. Во время совещаний ставятся стаканы с воды, и однажды я заметил, что они были поставлены без перчаток. Я сразу сделал выговор и предложил поменять его, но полагаю, что и до этого делалось таким же образом, и у этого официанта также был подтвержден коронавирус", - отметил Пашинян. Соблюдение противоэпидемических правил им не помогло, но премьер уверен, что в правительстве от него никто  не заразился, или же могли заразиться  мало людей.
"Я буду продолжать работать из резиденции премьер-министра. У меня есть все средства связи, все остальные необходимые условия, кабинет. Сколько я должен работать отсюда, конечно, в условиях изоляции. Наша стратегия и тактика остаются прежними, мы должны научиться жить с коронавирусом. У всех нас та же ситуация - у нас нет температуры и симптомов, но мы должны быть внимательны, поскольку эти симптомы могут появиться в какой-то момент. Мы беспокоимся, чтобы не были заражены бабушки и дедушки, и мы не стали бы опосредованными источниками заражения", - отметил Пашинян.