Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը շնորհավորել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին՝ ծննդյան տարեդարձի կապակցությամբ: Այսօր տեղի ունեցած հեռախոսազրույցի ընթացքում նա քաջ առողջություն և հաջողություն է մաղթել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին, ինչպես նաև ցանկացել շուտափույթ ապաքինում նրան և նրա ընտանիքի անդամներին:
Հեռախոսազրույցի շրջանակում Նիկոլ Փաշինյանը և Վլադիմիր Պուտինը մտքեր են փոխանակել կորոնավիրուսային համաճարակի հետ կապված իրավիճակի և հետագա հնարավոր զարգացումների շուրջ: Այս համատեքստում նրանք քննարկել են երկու երկրների առողջապահության նախարարությունների միջև համագործակցության հարցերը: Նախագահ Վլադիմիր Պուտինն ընդգծել է Հայաստանին՝ համաճարակի դեմ պայքարում աջակցելու Ռուսաստանի Դաշնության պատրաստակամությունը:
ՀՀ վարչապետը և ՌԴ նախագահն անդրադարձել են նաև Հայրենական Մեծ պատերազմում Հաղթանակի 75-ամյակի կապակցությամբ այս տարվա հունիսի 24-ին Մոսկվայում կայանալիք շքերթին: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել այդ առիթով օրեր առաջ ստացված հրավերի համար: Նիկոլ Փաշինյանը հույս է հայտնել, որ մինչ այդ ապաքինված կլինի և կկարողանա մասնակցել Հաղթանակի 75-ամյա տարեդարձի կապակցությամբ կայանալիք բոլոր միջոցառումներին:

RF President Vladimir Putin congratulated Prime Minister Nikol Pashinyan on his birthday. During today’s telephone conversation, the President of Russia wished the Armenian Premier good health and every success. He wished a speedy recovery from the coronavirus infection for Nikol Pashinyan and his family.
PM Pashinyan and President Putin exchanged views on the situation with the COVID-19-driven pandemic and development scenarios. In this context, they discussed ways of boosting cooperation between Armenia’s and Russia’s healthcare ministries. President Putin highlighted his country’s readiness to support Armenia in fighting the pandemic.
Reference was made to the planned June 24 parade in Moscow dedicated to the 75th Anniversary of Victory in the Great Patriotic War. Thankful for the invitation to attend that landmark event, Prime Minister Pashinyan expressed hope that he would have recovered by that time and could attend the celebrations.