Պենտագոնը ցույցերի ֆոնին Վաշինգտոն է ուղարկել 1600 զինվորական
Մինեապոլիսում (Մինեսոտա նահանգ) աֆրոամերիկացի Ջորջ Ֆլոյդի մահվանից հետո սկսված անկարգությունների հետ կապված՝ Պենտագոնը մոտ 1600 զինծառայող է ուղարկել ԱՄՆ մայրաքաղաքի արվարձաններ: Այս մասին հայտնել է Reuters-ը՝ հղում անելով ամերիկյան պաշտպանական գերատեսչության պաշտոնական ներկայացուցիչ Ջոնաթան Հոֆմանին:
«Կանոնավոր զորքերի զինվորները տեղակայված են վաշինգտոնյան կոնգլոմերացիայի ռազմական բազաներում, բայց ոչ բուն Վաշինգտոնում»,- ասել է Հոֆմանը: Պենտագոնի ներկայացուցիչը նշել է, որ «զինվորականները բարձր պատրաստվածության վիճակում են», բայց քաղաքացիական իշխանությունների գործողություններին չեն օգնում:
Մինեապոլիսում Ֆլոյդի մահվանից հետո ԱՄՆ շատ նահանգներում ընթանում են բողոքի զանգվածային ցույցեր, անկարգություններ:

© AP Photo/Ross D. Franklin
The Pentagon has moved about 1,600 U.S. Army troops into the Washington, D.C., region, the Pentagon said on Tuesday, after several nights of violent protests in the city, Reuters reports.
“Active duty elements are postured on military bases in the National Capitol Region but are not in Washington, D.C.,” Pentagon spokesman Jonathan Rath Hoffman said in a statement.
He said the troops were on “heightened alert status” but “are not participating in defense support to civil authority operations.”
Senior defense officials had said on Monday that units would be moving into the Washington region.
The troops include military police and those with engineering capabilities, along with an infantry battalion, Hoffman said.