Ուկրաինայի հայերը քննարկել են կորոնավիրուսի դեմ պայքարում Հայաստանին օգնության հնարավոր տարբերակները
Օդեսայում կայացած համաժողովի ժամանակ Ուկրաինայի հայերի միությունը քննարկել է Հայաստանին օգնելու հնարավոր տարբերակները։ Այս մասին տեղեկացնում է AnalitikaUA.net-ը։
Համաժողովը կայացել է հունիսի 5-ին Օդեսայում՝ կազմակերպության ղեկավար Վիլեն Շատվորյանի մասնակցությամբ։
Միջոցառմանը մասնակցել է Հայ Առաքելական եկեղեցու Ուկրաինական թեմի ղեկավար եպիսկոպոս Մարկոս Հովհաննիսյանը, ՈւՀՄ նախագահի տեղակալները, հանձնաժողովների ղեկավարներ, կազմակերպության ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև տարածաշրջանում հայ համայնքների ղեկավարներ։
Հիմնականում քննարկվել է պանդեմիայի կապակցությամբ հայտարարված կարանտինի պայմաններում տարածաշրջանային համայնքների գործողությունները, կարիքավորներին հումանիտար օգնության ցուցաբերումը, բուժանձնակազմին և կորոնավիրուսի դեմ պայքարում ներգրավված այլ կառույցներին աջակցությունը։
Մասնակիցները մանրամասնորեն քննարկել են Երևանում զբոսայգու կառուցումը, Կիև-Երևան-Կիև ավիաթռիչքի կազմակերպումը, «Ուկրաինա-Հայաստան․ պատմություն, մշակույթ, զբոսաշրջություն» գիտական հավաքածուի հրատարակումը, Հայոց ցեղասպանության 105-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները։
ՈւՀՄ ղեկավար Վիլեն Շատվորյանը իրազեկել է ներկաների, որ նոր տիպի կորոնավիրուսի դեմ պայքարի շրջանակում համապատասխան կառույցների հետ Հայաստանին օգնություն ցուցաբերելու տարբերակների մասին խորհրդակցություններ են իրականացվում:

В Одессе обсудили возможные варианты помощи Армении для борьбы с COVID-19
Союз армян Украины на конференции в Одессе обсудил внутренние вопросы организации и региональных общин, а также возможные варианты помощи Армении, об этом, сообщает AnalitikaUA.net.
5 июня в Одессе состоялась конференция Союза армян Украины (САУ) под председательством Главы организации Вилена Шатворяна. В мероприятии приняли участие Глава Украинской Епархии Армянской Апостольской церкви епископ Маркос Оганесян, заместители председателя САУ, главы комитетов, представители организации, а также главы региональных армянских общин.
Основными вопросами рассмотрения стали функционирование региональных общин в условиях карантина, связанного с пандемией COVID-19, оказание гуманитарной помощи нуждающимся, поддержка медперсонала и других мероприятий, связанных с борьбой с COVID-19.
Участники детально обсудили ход строительства парка в Ереване, организацию авиарейса Киев-Ереван-Киев, публикацию научного сборника «Украина-Армения: история, культура, туризм», проведенные мероприятия, посвящённые 105-й годовщине Геноцида армян и петицию о признании Геноцида армян в Османской империи.
Глава Союза армян Украины Вилен Шатворян проинформировал присутствующих о консультациях с соответствующими структурами о возможных вариантах помощи Армении для борьбы с COVID-19.