Եվրահանձնաժողովը խորհուրդ է տալիս հուլիսի 1-ից բացել ԵՄ արտաքին սահմանները
Եվրահանձնաժողովը խորհուրդ է տալիս հուլիսի 1-ից բացել ԵՄ արտաքին սահմանները: Այս մասին հայտնել է ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելին, փոխանցում է ՏԱՍՍ գործակալությունը:
«Ավելի ուշ այս շաբաթ Եվրահանձնաժողովը  հավանություն կտա հուլիսի 1-ից արտաքին սահմանների բացման իր մոտեցմանը»,-ասել է նա:
Բորելի խոսքով, ԵՄ երկրները պետք է սկսեն բացել արտաքին սահմանները միայն ներքին սահմանները բացելուց հետո: Ավելին, նա շեշտեց, որ ԵՀ-ն խորհուրդ է տալիս ԵՄ երկրներին միասին դա անել:

Еврокомиссия на этой неделе обнародует рекомендацию по открытию внешних границ с 1 июля
Еврокомиссия (ЕК) обнародует на этой неделе рекомендацию для стран - членов Евросоюза по постепенному открытию внешних границ сообщества с 1 июля. Об этом сообщил в среду на пресс-конференции в Брюсселе глава дипломатии ЕС Жозеп Боррель, передает ТАСС.
"Позже на этой неделе Еврокомиссия одобрит свою оценку и обнародует свой подход по постепенному снятию ограничений на внешних границах, начиная с 1 июля", - сказал он.
По словам Борреля, страны ЕС должны приступить к открытию внешних границ только после открытия внутренних. Более того, он подчеркнул, что ЕК рекомендует странам Евросоюза делать это сообща.