Արայիկ Հարությունյանը ՊԲ սննդի մատակարարման թեմայով աշխատանքային խորհրդակցություն է անցկացրել
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը հունիսի 16-ին պաշտպանության բանակի սննդի մատակարարման թեմայով աշխատանքային խորհրդակցություն է անցկացրել:
Խորհրդակցությանը մասնակցում էին ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ Օնիկ Գասպարյանը, ԱՀ պաշտպանության նախարար Ջալալ Հարությունյանը, ԱՀ գյուղատնտեսության նախարար Աշոտ Բախշիյանը, ԱՀ էկոնոմիկայի և արտադրական ենթակառուցվածքների նախարար Լևոն Գրիգորյանը, ՊԲ սննդի մատակարարման ընկերությունների ներկայացուցիչներ, այլ պատասխանատուներ:
Բարձր գնահատելով վերջին շրջանում պաշտպանության բանակի սննդի կազմակերպման գործում իրականացված բարեփոխումները՝ երկրի ղեկավարը նշել է, որ ԱՀ կառավարությունը շահագրգռված է, որ մատակարարման ծրագրում ավելացվեն տեղական արտադրության գյուղմթերքի տեսակները:
«Վերջին տասնամյակում այս ուղղությամբ ձեռքբերումներն ակնառու են, բայց նախանշված ծավալների ավելացումը և մատակարարման գործում նոր ընկերությունների ներգրավումն ավելի կխրախուսեն տեղական արտադրությունը»,- ասել է նախագահ Ա. Հարությունյանը:
Խորհրդակցության ժամանակ քննարկվել են բանակի ու մասնավոր հատվածի միջև համագործակցության հնարավորությունները և այդ ուղղությամբ գործող պետական աջակցության ծրագրերը:

Президент Арцаха провел совещание по теме продовольственного обеспечения Армии обороны
16 июня президент Республики Арцах Араик Арутюнян провел рабочее совещание по теме продовольственного обеспечения Армии обороны республики.
В совещании приняли участие начальник Генерального штаба Вооруженных сил РА Оник Гаспарян, министр обороны Арцаха Джалал Арутюнян, министр сельского хозяйства Ашот Бахшиян, министр экономики и производственных инфраструктур Арцаха Левон Григорян, представители компаний по продовольственному обеспечению АО, другие ответственные лица.
Высоко оценив реформы, проведенные в последнее время в Армии обороны по линии продовольственного обеспечения, глава государства отметил, что правительство заинтересовано в увеличении в программе снабжения видов сельскохозяйственной продукции местного производства.
"За последнее десятилетие достижения в этом направлении вполне очевидны, но увеличение намеченных объемов и вовлечение новых компаний в процесс продовольственного обеспечения простимулируют местное производство",- сказал президент Арутюнян.
На совещании были обсуждены возможности сотрудничества между армией и частным сектором и действующие программы государственного содействия в этом направлении.