Հոնդուրասի նախագահը կորոնավիրուսով է վարակվել
Հոնդուրասի նախագահ Խուան Օրլանդո Էրնանդեսը հայտնել է, որ նրա հանձնած կորոնավիրուսի ախտորոշման թեստը դրական է եղել: Համապատասխան հայտարարությունը նա արել է երեքշաբթի ազգային հեռուստատեսությամբ իր ելույթի ժամանակ:
«Որպես երկրի նախագահ և պատասխանատու քաղաքացի՝ ուզում եմ հայտնել, որ հանգստյան օրերին ես ինձ այդքան էլ լավ չէի զգում: Այսօր՝ հունիսի 17-ին, ինձ տեղեկացրին, որ ես վարակված եմ կորոնավիրուսով»,- ասել է նախագահը:
Էրնանդեսը նաև նշել է, որ փորձագետները նրան հանգիստ են խորհուրդ տվել, սակայն նա կշարունակի աշխատել հեռավար կարգով: Հոնդուրասի նախագահը պարզաբանել է, որ իր մոտ հիվանդության մեղմ ձև է, նա արդեն սկսել է դեղամիջոցներ ընդունել և իրեն լավ է զգում:

Honduran President Says He is Infected with Coronavirus
Honduran President Juan Orlando Hernandez has been diagnosed with the coronavirus, is receiving treatment and will work remotely and through his aides, he said late on Tuesday, Reuters reports.
“As president of the nation and a responsible citizen, I want to communicate that during the weekend I started to feel some discomfort and today I was diagnosed as having been infected with COVID-19,” Hernandez said in a televised speech.
“They have recommended rest but I will continue working remotely and through my aides.”
Hernandez had mild symptoms, started receiving treatment and is feeling better, he added.
He will stay in isolation under observation to decide where treatment will continue, as recommended by his doctors, the government said in a statement. He is taking a cocktail of drugs that includes microdacyn, azithromycin, ivermectin and zinc.
His wife and two aides, also diagnosed with the virus, are all being treated.
First lady Ana Garcia de Hernandez is asymptomatic and will self-quarantine at home, the government added.