Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և դատապարտման հարցը հայ-թուրքական խնդիր չէ. Աննա Նաղդալյան
ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանի մեկնաբանություն է տվել Թուրքիայի նախագահի աշխատակազմի բարձրագույն խորհրդատվական մարմնի նիստի վերաբերյալ։
ՀարցԹուրքիայի նախագահի աշխատակազմի բարձրագույն խորհրդատվական մարմինը նիստ է գումարել նախագահ Ռ Թ Էրդողանի գլխավորությամբ, որին, ըստ տարածված տեղեկատվության, «քննարկվել են այն գործողությունները, որոնք պետք է իրականացվեն ընդդեմ «1915թ դեպքերի վերաբերյալ Թուրքիայի դեմ անհիմն պնդումների»։ Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք դա:
Պատասխան. Թուրքիայի նախագահի կողմից Հայոց ցեղասպանության արդարացման և դրանց զոհերին վիրավորելու հայտարարությունները նորություն չեն և հանդիսանում են ատելության խոսքի դրսևորումներ, որոնք իրենց ազդեցությունն են ունենում այդ երկրում հայերի հանդեպ այլատյացության մթնոլորտի պահպանման և ամրապնդման վրա:
Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և դատապարտման հարցը հայ-թուրքական խնդիր չէ. դա Թուրքայի և միջազգային հանրության խնդիրն է: Դա են վկայում Թուրքիայի բազմաթիվ հայտարարությունները և գործողությունները՝ այս կամ այն երկրի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման վերաբերյալ:
Մեզ և միջազգային հանրության համար Հայոց ցեղասպանությունը իրողություն է, որը նաև հիմք է ծառայել Ցեղասպանության դատապարտման և կանխարգելման 1948թ․ կոնվենցիայի մշակման և դրա հիման վրա ներկայումս ցեղասպանությունների և մարդկության դեմ հանցագործությունների կանխարգելման մեխանիզմների ներդրման համար:
Ժխտողականությունը ապագա չունի, անկախ՝ ով և ինչպես կփաթեթավորի այն։ Որքան էլ Թուրքիայի իշխանությունները ջանքեր գործադրեն ճնշելու ճշմարտությունը, ամեն դեպքում ճշմարտությունը հարթել և հարթելու է իր ճանապարհը։

Comment by Foreign Ministry Spokesperson Anna Naghdalyan on the Session of Supreme Advisory Council Under the Turkish President's Office
Question. The Supreme Advisory Council under the Office of the President of Turkey convened a session headed by President Recep Tayyip  Erdogan, which reportedly discussed "the actions to be taken against groundless allegations against Turkey regarding the 1915 events.’’ How would you comment on that?
Answer. The statements made by the Turkish President on justifying the Armenian Genocide and insulting its victims are not a novelty and are manifestations of hate speech, which have an impact on maintaining and strengthening the atmosphere of xenophobia against Armenians in that country.
The recognition and condemnation of the Armenian Genocide is not an Armenian-Turkish issue, but an issue between Turkey and the international community. Numerous statements and actions of Turkey addressed to and undertaken towards countries recognizing the Armenian Genocide are a point in case.
For us and the international community the Armenian Genocide is a reality which served as a  basis for elaboration of 1948 Convention on the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide and for the installment of mechanisms for the prevention of genocides and crimes against humanity.
Denialism has no future, no matter who and how frames it. Despite the efforts of the authorities of Turkey to suppress the truth, the truth has been prevailing.