Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և դատապարտման հարցը հայ-թուրքական խնդիր չէ. Աննա Նաղդալյան
ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանի մեկնաբանություն է տվել Թուրքիայի նախագահի աշխատակազմի բարձրագույն խորհրդատվական մարմնի նիստի վերաբերյալ։
ՀարցԹուրքիայի նախագահի աշխատակազմի բարձրագույն խորհրդատվական մարմինը նիստ է գումարել նախագահ Ռ Թ Էրդողանի գլխավորությամբ, որին, ըստ տարածված տեղեկատվության, «քննարկվել են այն գործողությունները, որոնք պետք է իրականացվեն ընդդեմ «1915թ դեպքերի վերաբերյալ Թուրքիայի դեմ անհիմն պնդումների»։ Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք դա:
Պատասխան. Թուրքիայի նախագահի կողմից Հայոց ցեղասպանության արդարացման և դրանց զոհերին վիրավորելու հայտարարությունները նորություն չեն և հանդիսանում են ատելության խոսքի դրսևորումներ, որոնք իրենց ազդեցությունն են ունենում այդ երկրում հայերի հանդեպ այլատյացության մթնոլորտի պահպանման և ամրապնդման վրա:
Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և դատապարտման հարցը հայ-թուրքական խնդիր չէ. դա Թուրքայի և միջազգային հանրության խնդիրն է: Դա են վկայում Թուրքիայի բազմաթիվ հայտարարությունները և գործողությունները՝ այս կամ այն երկրի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման վերաբերյալ:
Մեզ և միջազգային հանրության համար Հայոց ցեղասպանությունը իրողություն է, որը նաև հիմք է ծառայել Ցեղասպանության դատապարտման և կանխարգելման 1948թ․ կոնվենցիայի մշակման և դրա հիման վրա ներկայումս ցեղասպանությունների և մարդկության դեմ հանցագործությունների կանխարգելման մեխանիզմների ներդրման համար:
Ժխտողականությունը ապագա չունի, անկախ՝ ով և ինչպես կփաթեթավորի այն։ Որքան էլ Թուրքիայի իշխանությունները ջանքեր գործադրեն ճնշելու ճշմարտությունը, ամեն դեպքում ճշմարտությունը հարթել և հարթելու է իր ճանապարհը։

Вопрос признания и осуждения Геноцида армян – не армяно-турецкая проблема: Анна Нагдалян
Пресс-секретарь МИД Армении Анна Нагдалян выступила с комментарием относительно заседания высшего консультативного органа аппарата президента Турции.
Как передает Panorama.am, вопрос и ответ приводит пресс-служба МИД Армении:
Вопрос: Высший консультативный орган аппарата президента Турции созвал заседание во главе с президентом этой страны Реджепом Тайипом Эрдоганом, и, согласно официальному сообщению, "обсуждались действия, которые должны быть предприняты в противодействие "безосновательным утверждениям против Турции относительно событий 1915 года"". Как Вы это прокомментируете?
Ответ: Заявления президента Турции об оправдании Геноцида армян и оскорблении памяти его жертв не являются новостью и представляют собой проявления риторики ненависти, которые оказывают свое воздействие на сохранении и укреплении в этой стране атмосферы ксенофобии в отношении армян.
Вопрос признания и осуждения Геноцида армян – не армяно-турецкая проблема, это проблема Турции и международного сообщества. Об этом свидетельствуют многочисленные заявления и действия Турции – относительно признания Геноцида армян той или иной страной.
Для нас и для международного сообщества Геноцид армян является реальностью, которая также послужила основанием для разработки Конвенции 1948 года об осуждении и предупреждении преступления геноцида и на основе этого внедрения механизмов по предупреждению геноцидов и преступлений против человечества ныне.
У отрицания нет будущего, независимо от того, кто и как будет это преподносить. Сколько бы власти Турции не прилагали усилий для подавления правды, в любом случае она уже проложила себе путь и продолжить прокладывать.