Հայաստանի նախագահն ասել է մի բան, որը չի ասել որևէ այլ պետության ղեկավար՝ «Դուք կարող եք: Սկսեք լողալ». «Լա Ռեպուբլիկա»
Իտալական հեղինակավոր «Լա Ռեպուբլիկա» օրաթերթը հունիսի 16-ին հրապարակված «Ապագայի կայարան» վերտառությամբ հոդվածում անդրադարձել է կորոնավիրուսի տարածման պատճառով հասարակություններին պարտադրված նոր ապրելակերպին, մարտահրավերներին ու դժվարություններին և այդ համատեքստում ներկայացրել Հայաստանի նախագահ Արմեն Սարգսյանի տեսակետը: Այս մասին հայտնեցին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից։
Հեղինակ Ռիկարդո Լունան մասնավորապես գրում է, որ ողջ աշխարհում ակնկալվում է տնտեսական անկում, կառավարությունները հասարակության խոցելի խմբերին և գործազուրկներին օգնելու նպատակով մշակում են նպաստների և թոշակների նոր համակարգեր: «Տպավորություն է ստեղծվում, թե մենք անօգնական ենք», -գրում է հոդվածագիրը և հավելում, որ իրեն տպավորել են իրավիճակի վերաբերյալ Հայաստանի նախագահ Արմեն Սարգսյանի ասված խոսքերը:
«Հայաստանի նախագահը նախկին ֆիզիկոս է, երիտասարդ տարիներին այն ծրագրավորողներից մեկն է եղել, ում շնորհիվ Tetris խաղը համաշխարհային հաջողություն ունեցավ: Այնուհետև երկար տարիներ նա եղել է Հայաստանի դեսպանը Լոնդոնում և, ի վերջո, դարձել է երեք միլիոն բնակչությամբ և աշխույժ, բայց շատ փոքր տնտեսությամբ կովկասյան փոքր Հանրապետության՝ Հայաստանի նախագահը, -գրում է հեղինակը: -Արմեն Սարգսյանն ասում է, որ այս ճգնաժամն ապագայի արագացուցիչն է, որ պետական թվային կառավարումը կարող է փոխել երկրի գործելակերպը, օրինակ՝ հեռավար ուսուցումը և առողջապահությունը գնալով ավելի մեծ պահանջարկ կունենան, որ մենք չպետք է դադարեցնենք պայքարը կլիմայի փոփոխության դեմ: Հայաստանի նախագահը ասել է մի բան, որը չի ասել որևէ այլ պետության ղեկավար, բան, որը ոչ ոք չի ասում, և որի իմաստը «դուք անօգնական եք» արտահայտության ճիշտ հակառակն է: Դրա իմաստն է՝ «Դուք կարող եք: Սկսեք լողալ»: Մի խոսքով, Արմեն Սարգսյանն ասել է, որ այժմ կառավարությունները պետք է զբաղվեն նոր աշխատատեղերի ստեղծմանը նպաստելով, այլ ոչ թե մահացող արդյունաբերությունները սուբսիդավորելով: Ստարտափներ, բայց ոչ միայն: Նոր ձեռնարկություններ: Պետք է անցնել գործի: Գնալ առաջ: Հետ քաշել ամպերը»:

LA Republica: президент Армении сказал то, чего не говорил ни один глава какого-либо другого государства
Авторитетная итальянская газета "Ла Република" в статье "Станция будущего", опубликованной 16 июня, обратилась к новому образу жизни, вызовам и трудностям, перед которыми оказалось общество вследствие пандемии COVID-19, и в этом контексте представила точку зрения президента Армении Армена Саркисяна. Об этом сообщили в управлении связям с общественностью аппарата президента Армении, передает Арменпресс.
Автор статьи Рикардо Луна, в частности, пишет, что во всем мире ожидается экономический спад, правительства разрабатывают новые системы пособий и пенсий с целью оказания помощи уязвимым группам общества и безработным. Создается впечатление, что мы беспомощны", - пишет автор статьи и добавляет, что его впечатлили слова президента Армении Армена Саркисяна о создавшейся ситуации.
"Президент Армении - бывший физик, в молодые годы он был одним из тех программистов, благодаря которым игра Tetris имела мировой успех. Затем долгие годы он был послом Армении в Лондоне и, в конце концов, стал президентом маленькой кавказской республики с населением в три миллиона человек и активной, но с очень малой экономикой", - пишет автор.
"Армен Саркисян говорит, что этот кризис - ускоритель будущего, что государственное цифровое управление может изменить образ действий страны, например, дистанционное обучение и здравоохранение будут иметь все больший спрос, что мы не должны прекращать борьбу с изменением климата. Президент Армении сказал то, чего не говорил ни один глава какого-либо другого государства, то, что никто не говорил, и смысл которого прямо противоположен мысли "Вы беспомощны". Смысл сказанного "Вы можете. Плывите!" Одним словом, Армен Саркисян сказал, что сейчас правительства должны заниматься содействием созданию новых рабочих мест, а не субсидированием умирающих отраслей. Стартапы, и не только. Новые предприятия. Пора переходить к делу. Двигаться вперед. Удалять нависшие тучи".