Կառավրությունը դիմել է ՍԴ՝ 17,9 մլն եվրո վարկի հարցով
Կառավարությունը դիմել է Սահմանադրական դատարան՝ Հայաստանի Հանրապետության և Վերակառուցման և զարգացման միջազգային բանկի՝ ՎԶՄԲ միջև 2020թ. ապրիլի 21-ին ստորագրված  «Սոցիալական ներդրումների և տեղական զարգացման ծրագրի համար լրացուցիչ ֆինանսավորում» վարկային համաձայնագրի սահմանադրականության հարցը որոշելու խնդրանքով։
Եթե Սահմանադրական դատարանի կողմից ստացվի որոշում, որ միջազգային այս  պայմանագրում ամրագրված պարտավորությունները Սահմանադրությանը համապատասխանում են, ապա Հայաստանի կառավարությունը կկարողանա ՎԶՄԲ-ից ստանալ 17,9 մլն եվրո վարկ:
Սահմանադրական դատարանում Հայաստանի Հանրապետության կառավարության ներկայացուցիչ է նշանակվել Հայաստանի Հանրապետության տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Վաչե Տերտերյանը։
Վարկը ծախսվելու է հետևյալ ծրագրերի վրա.
• Օժանդակություն տեղական սոցիալ-տնտեսական զարգացմանը և կարողությունների ստեղծմանը,
• Օժանդակություն միջհամայնքային սոցիալական և տնտեսական զարգացմանը միտված նախաձեռնություններին,
• Հայաստանի տարածքային զարգացման հիմնադրամի (ՀՏԶՀ) ինստիտուցիոնալ հզորացում և ծրագրերի կառավարում:
Այս վարկային համաձայնագիրը  Հայաստանի Հանրապետության և Վերակառուցման և զարգացման միջազգային բանկի միջև  2015թ. ապրիլի 8-ին ստորագրված «Սոցիալական ներդրումների և տեղական զարգացման ծրագրի» 30 մլն ԱՄՆ դոլար գումարով հիմնական վարկային համաձայնագրի շարունակությունն է:

Правительство Армении обратилось в Конституционный суд по вопросу кредитного соглашения
Правительство Армении обратилось в Конституционный суд с просьбой решить вопрос конституционности кредитного соглашения "Дополнительное финансирование для социальных инвестиций и местного развития", подписанного между Республикой Армения и Международным банком реконструкции и развития (МБРР)  21 апреля 2020 года, передает NEWS.am.
Если от КС будет получено решение о том, что обязательства, закрепленные в этом международном соглашении, соответствуют Конституции, то правительство Армении сможет получить от МБРР кредит в размере 17,9 млн. евро.
Представителем правительства Армении в Конституционном суде назначен заместитель министра территориального управления и инфраструктур Республики Армения Ваче Тертерян.
Отметим, что кредит в размере 17.9 млн. евро будет потрачен на реализацию следующих программ:
Поддержку местного социально-экономического развития  и создание возможностей,
Поддержку инициатив, нацеленных на местное социальное и экономическое развитие,
Институциональное укрепление фонда территориального развития Армении и управление программами.
Отметим также, что данное кредитное соглашение является продолжением основного кредитного соглашения "Программы социальных инвестиций и местного развития" на 30 млн. долларов, подписанного между Арменией и МБРР 8 апреля 2015 года.