Նախագահ Արմեն Սարգսյանը հյուրընկալել է Հայաստանի Հանրապետությունում հավատարմագրված մի շարք դեսպանների
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը հյուրընկալել է Հայաստանի Հանրապետությունում Եվրոպական Միության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Անդրեա Վիկտորինին, մեր երկրում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ժոնաթան Լաքոթին, Գերմանիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Միխայել Յոհաննես Բանցհաֆին, Իտալիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Վինչենցո Դել Մոնակոյին և Լիտվայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ինգա Ստանիտե-Տոլոչկիենեին: Հանդիպմանը մասնակցել է արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Ավետ Ադոնցը:
Հանրապետության նախագահը մասնավորապես անդրադարձել է կորոնավիրուսի հետևանքով ստեղծված իրավիճակին՝ խոսելով մի շարք մարտահրավերների, այդ թվում՝ տնտեսական դժվարությունների, պարենի անվտանգության խնդրի, վերջին շրջանում Հանրապետությունում տեղի ունեցող իրադարձությունների, ինչպես նաև Սահմանադրության և սահմանադրական բարեփոխումների մասին: Նախագահ Սարգսյանը պատասխանել է այս թեմաների վերաբերյալ դիվանագետներին հետաքրքրող հարցերին:
Խոսելով սահմանադրական բարեփոխումների մասին՝ նախագահ Սարգսյանն ասել է. «Սահմանադրությունը պետք է հավասարակշռված լինի՝ հիմնված զսպումների և հակակշիռների մեխանիզմների վրա: Ուրախ եմ, որ կառավարությունը սկսել է այդ ուղղությամբ աշխատանքները։ Ես աջակցում եմ սահմանադրական բարեփոխումների իրականացմանը»,-ընդգծել է նախագահ Սարգսյանը:
Օգտագործելով առիթը՝ Հանրապետության նախագահը շնորհակալություն է հայտնել միջազգային գործընկերներին՝ դժվարին ժամանակներում Հայաստանին աջակցելու համար: Նշելով, որ ներկայումս բոլորի համար դժվար ժամանակներ են և դրանք շուտ չեն ավարտվելու՝ նախագահը կարևորել է փոխօգնությունը, համատեղ աշխատանքն ու ջանքերը: «Եթե միասին չաշխատենք, ապա կսահմանափակենք մեր հաջողությունները,- ընդգծել է նա։ -Շնորհակալություն մեր բարեկամության համար»:

President Armen Sarkissian Hosted a Group of Ambassadors Accredited to the Republic of Armenia
President Armen Sarkissian hosted the Head of the EU delegation to Armenia, Ambassador Andrea Wiktorin, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of France to our country Jonathan Lacôte, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Italy in Armenia Vincenzo del Monaco, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Germany Michael Johannes Banzhaf, and Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Lithuania Inga Stanytė-Toločkienė. Present at the meeting was also the Deputy Foreign Minister Avet Adonts.
At the meeting, the President spoke in particular about the situation created by the coronavirus pandemic, presented a number of challenges, including economic difficulties, issue of food security, recent events in Armenia, and spoke also about the Constitution and constitutional changes. President Sarkissian responded to the questions raised by the diplomats.
Speaking about the constitutional changes, President Sarkissian said, “The Constitution should be balanced, based on the mechanisms of checks and balances. I am glad that the government has started works in that direction. I support the implementation of the constitutional changes,” President Armen Sarkissian underscored.
The President of Armenia took the opportunity and thanked our international partners for supporting Armenia in these difficult times. Noting that the times are difficult for everyone and will not pass soon, the President stressed the importance of mutual assistance, joint work, and combined efforts. “We will limit our success unless we work together,” he underlined. “Thank you all for our friendship.”