Նախագահ Արմեն Սարգսյանը հյուրընկալել է Հայաստանի Հանրապետությունում հավատարմագրված մի շարք դեսպանների
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը հյուրընկալել է Հայաստանի Հանրապետությունում Եվրոպական Միության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Անդրեա Վիկտորինին, մեր երկրում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ժոնաթան Լաքոթին, Գերմանիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Միխայել Յոհաննես Բանցհաֆին, Իտալիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Վինչենցո Դել Մոնակոյին և Լիտվայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ինգա Ստանիտե-Տոլոչկիենեին: Հանդիպմանը մասնակցել է արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Ավետ Ադոնցը:
Հանրապետության նախագահը մասնավորապես անդրադարձել է կորոնավիրուսի հետևանքով ստեղծված իրավիճակին՝ խոսելով մի շարք մարտահրավերների, այդ թվում՝ տնտեսական դժվարությունների, պարենի անվտանգության խնդրի, վերջին շրջանում Հանրապետությունում տեղի ունեցող իրադարձությունների, ինչպես նաև Սահմանադրության և սահմանադրական բարեփոխումների մասին: Նախագահ Սարգսյանը պատասխանել է այս թեմաների վերաբերյալ դիվանագետներին հետաքրքրող հարցերին:
Խոսելով սահմանադրական բարեփոխումների մասին՝ նախագահ Սարգսյանն ասել է. «Սահմանադրությունը պետք է հավասարակշռված լինի՝ հիմնված զսպումների և հակակշիռների մեխանիզմների վրա: Ուրախ եմ, որ կառավարությունը սկսել է այդ ուղղությամբ աշխատանքները։ Ես աջակցում եմ սահմանադրական բարեփոխումների իրականացմանը»,-ընդգծել է նախագահ Սարգսյանը:
Օգտագործելով առիթը՝ Հանրապետության նախագահը շնորհակալություն է հայտնել միջազգային գործընկերներին՝ դժվարին ժամանակներում Հայաստանին աջակցելու համար: Նշելով, որ ներկայումս բոլորի համար դժվար ժամանակներ են և դրանք շուտ չեն ավարտվելու՝ նախագահը կարևորել է փոխօգնությունը, համատեղ աշխատանքն ու ջանքերը: «Եթե միասին չաշխատենք, ապա կսահմանափակենք մեր հաջողությունները,- ընդգծել է նա։ -Շնորհակալություն մեր բարեկամության համար»:

Президент Армении принял аккредитованных в Армении послов
Президент Республики Армен Саркисян принял руководителя делегации Европейского Союза в Республике Армения, посла Андреу Викторини, Чрезвычайного и полномочного посла Франции в нашей стране Джонатана Лакота, Чрезвычайного и полномочного посла Германии Михаэля Йоханнеса Банцхафа, Чрезвычайного и полномочного посла Италии Винченцо Дель Монако и Чрезвычайного и полномочного посла Литвы Ингу Станите-Толочкиене. Во встрече принимал участие также заместитель министра иностранных дел Авет Адонц.
Президент Республики, в частности, коснулся создавшейся вследствие коронавируса ситуации, говоря о ряде вызовов, в том числе, об экономических трудностях, проблеме продовольственной безопасности, происходящих в Республике в последний период событиях, а также о Конституции и конституционных реформах. Президент Саркисян ответил на интересующие дипломатов вопросы по этим темам.
Говоря о Комиссии по конституционных реформах, президент Саркисян сказал: "Конституция должна быть сбалансированной, основанной на механизмах сдержек и противовесов. Я рад, что правительство начало работу в этом направлении. Я поддерживаю реализацию конституционных реформ", - подчеркнул президент Саркисян.
Пользуясь случаем, президент Республики выразил благодарность международным партнерам за помощь Армении в трудные времена. Отметив, что сейчас для всех трудные времена и они не скоро пройдут, президент подчеркнул важность взаимопомощи, совместной работы и усилий. "Если на будем работать вместе, ограничим наши успехи, - подчеркнул он. – Спасибо за нашу дружбу".