Վիեննայում թուրք երիտասարդների մասնակցությամբ անկարգությունների հետ կապված Թուրքիայի դեսպանին կանչել են Ավստրիայի ԱԳՆ
Ավստրիայի ԱԳՆ-ը երկուշաբթի օրը զրույցի համար կկանչի Թուրքիայի դեսպանին՝ կապված թուրք երիտասարդների մասնակցությամբ անկարգությունների հետ, որ տեղի են ունեցել Վիեննայում քրդական ցույցերի ժամանակ։
«Մենք թույլ չենք տա, որ կոնֆլիկտները Թուրքիայից Ավստրիա տեղափոխվեն եւ դրանք կազմակերպվեն մեր փողոցներում»,- Kronen Zeitung թերթը մեջբերում է կանցլեր Սեբաստիան Կուրցին, ով արդեն ուժեղացված ոստիկանական պարեկություն է սահմանել հատուկ լարվածության վայրերում: Այս մասին հայտնում է News.am-ը՝ հղում կատարելով ՏԱՍՍ գործակալությանը:
Նրա խոսքերով՝ Ավստրիան չի ցանկանում տեսնել իր տարածքում, հատկապես Վիեննայում, բռնության պատկերներ, որոնք տեղի են ունենում այսօր այլ երկրներում:
Կանցլերը ՆԳՆ-ին հանձնարարել է հայտնաբերել անկարգություններ հրահրողներին: Նախատեսվում է նաեւ կանխարգելիչ աշխատանքներ իրականացնել թուրքական հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ:
Արտաքին գործերի նախարար Ալեքսանդր Շալենբերգի խոսքերով՝ ավստրիական կողմը վրդովված է անցած օրերի անկարգություններից եւ դրանք անընդունելի է համարում: Նա ընդգծել է, որ Թուրքիայի դեսպանը պատասխանատվություն է կրում այն բանի համար, որպեսզի ազդի անկարգությունների մասնակիցների վրա՝ լարվածությունը թուլացնելու նպատակով:
Շաբաթ օրը Վիեննայում անցկացվել է քրդական ցույցերի չորրորդ օրը՝ հակաֆաշիստական շարժումների մասնակցությամբ, որոնք դեմ են Թուրքիայի ղեկավարության քաղաքականությանը: Քաղաքում տեղակայված են ուժեղացված ոստիկանական ստորաբաժանումներ, ջրցաններ: Ցույցերի կազմակերպման վայրում մի քանի օր ոստիկանական ուղղաթիռ է շրջել:
Աննախադեպ բախումները Վիեննայում սկսվել են հունիսի 24-ին՝ Ֆավորիտեն 10-րդ թաղամասում կանանց իրավունքների պաշտպանության համար քրդական խաղաղ ցույցի ժամանակ: Ագրեսիվ թուրք երիտասարդները սկսել են ցուցադրել «Մոխրագույն գայլեր» ծայրահեղ ազգայնական խմբավորման ժեստերը, ցուցարարներին ուղղված վիրավորանքներ են բղավել եւ փորձել են խափանել ցույցը:
Հունիսի 24-ին քուրդ ցուցարարների աջակցությամբ հանդես են եկել հակաֆաշիստական եւ ձախակողմյան կազմակերպությունները: Թուրք երիտասարդները երթի մասնակիցների վրա քարեր եւ շշեր են նետել, իսկ այնուհետեւ պայթուցիկներով ու երկաթյա ձողերով հարձակվել են ոստիկանների վրա։
Հինգշաբթի եւ ուրբաթ օրերին սադրիչների ագրեսիվ գործողություններից տուժել են մի շարք իրավապահներ, որոնք միջոցներ են ձեռնարկել երկու կողմերի մասնակիցների միջեւ ուղիղ բախումը կանխելու համար: Վնասվել են նաեւ կայանված մեքենաներ, վնասներ են հասցվել շենքերին:

МИД Австрии вызвал посла Турции из-за беспорядков на курдских митингах в Вене
МИД Австрии вызовет посла Турции для беседы в понедельник в связи с беспорядками с участием турецкой молодежи на курдских демонстрациях в Вене. Об этом сообщило в субботу Австрийское агентство печати со ссылкой на внешнеполитическое ведомство.
"Мы не позволим переносить конфликты из Турции в Австрию и устраивать их на наших улицах", - цитирует издание Kronen Zeitung канцлера Себастьяна Курца, который уже ввел усиленные полицейские патрули в местах особой напряженности, передает ТАСС.
Меры МВД
По его словам, Австрия не хочет видеть у себя, особенно в Вене, картины насилия, которые происходят сегодня в других странах.
Канцлер поручил МВД установить зачинщиков беспорядков. Также планируется провести профилактическую работу с представителями турецких общественных организаций.
Позиция МИД
Как добавил министр иностранных дел Александер Шалленберг, австрийская сторона возмущена беспорядками прошедших дней и считает их неприемлемыми. Он подчеркнул, что посол Турции несет ответственность за то, чтобы оказать влияние на участников беспорядков с целью деэскалации напряженности.
В субботу в Вене прошел четвертый день курдских демонстраций с участием антифашистских движений, которые выступают против политики турецкого руководства. В городе присутствуют усиленные подразделения полиции, водометы. Над районом демонстрации в течение нескольких дней барражировал полицейский вертолет.
Беспорядки в Вене
Беспрецедентные стычки начались в Вене 24 июня во время проведения мирной курдской демонстрации за права женщин в 10-м районе Фаворитен. Агрессивная турецкая молодежь стала демонстрировать ультранационалистические жесты группировки "Серые волки", выкрикивала оскорбления в адрес митингующих и попыталась сорвать демонстрацию.
24 июня в поддержку курдских демонстрантов выступили антифашистские и левые организации. Турецкая молодежь забрасывала участников шествия камнями и бутылками, а затем атаковала пиротехникой и арматурой полицию.
За четверг и пятницу от агрессивных действий провокаторов пострадали несколько правоохранителей, которые принимают меры против прямого столкновения между участниками двух сторон. Повреждены также припаркованные автомобили, нанесен ущерб зданиям.
Полиция Вены заявила о неприемлемости уличных беспорядков между этническими группами и выступила с предупреждением о решительных действиях против "подрывных действий и провокаций со стороны экстремистских групп". Представители турецкой диаспоры поспешили дистанцироваться от агрессивной молодежи.