Ադրբեջանի հերթական դեմարշը ԵԱՀԿ-ում հարվածում է կառույցի հեղինակությանը
Ադրբեջանը հերթական դեմարշն է արել ԵԱՀԿ-ում՝ արգելափակելով ԵԱՀԿ Մշտական խորհրդի որոշման նախնական փաթեթը, որով նախատեսվում էր այդ թվում նաև ԵԱՀԿ մամուլի ազատության հարցերով ներկայացուցչի պաշտոնում ֆրանսիացի դիվանագետ Առլեմ Դեզիրի վերանշանակումը:
Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն իր դիրքորոշումը բացատրում է նրանով, որ իր առաջին եռամյա մանդատի ընթացքում, որը սկսվել է 2017-ի հուլիսին, Դեզիրը չափազանց շատ է քննադատել Ադրբեջանում խոսքի ազատության հետ կապված իրավիճակը:
Սա ցույց է տալիս, որ անպատժելիությունն էլ ավելի է բացում Ադրբեջանի ձեռքերը: Հիշեցնենք, 2017 թվականին, օգտվելով նրանից, որ ԵԱՀԿ-ում որոշումներն ընդունվում են կոնսենսուսով, Ադրբեջանն արգելափակից Հայաստանում ԵԱՀԿ գրասենյակի ֆինանսավորումը և այն փակվեց: Դա չարժանացավ ԵԱՀԿ-ի կողմից կոշտ գնահատականի, Բաքվի նկատմամբ որևէ գործողության: Ավելին, չստեղծվեց որևէ գործիքակազմ, որը ԵԱՀԿ որոշումները հետագայում կպաշտպաներ պետությունների քմահաճույքներից, իսկ Ադրբեջանի կողմից վերոնշյալ որոշումներն արգելափակելը պետք է դիտել հենց այդ համատեքստում, քանի որ դրանք որևէ կերպ հնարավոր չէ հիմնավորել կառույցի կողմից որդեգրված սկզբունքներով:
Այսօր էլ Ադրբեջանի այս գործելաոճը չի արժանանում ԵԱՀԿ կողմից սուր քնադատության, ինչն Ադրբեջանի մոտ ստեղծում է տպավորություն, որ ինքը կանի այն ամենը, ինչ ցանկանա, և միևնույն է, Արևմուտքը չի արձագանքի, կամ Արևմուտքում իրեն կհասկանան:
Ադրբեջանի մոտ այս ընկալման արմատավորումը բավականին մտահոգիչ է մեզ համար ՝ հաշվի առնելով այդ երկրի կողմից Հայաստանին և Արցախին ուղղված սպառնալիքները, օրեցօր աճող ագրեսիվ հռետորաբանությունը:
Ուստի, մենք պետք է կարողանանք մեր արևմտյան գործընկերներին հասցնել այդ ուղերձը, որ եթե Ադրբեջանի քայլերը չեն հանդիպում հակազդեցության, դա նրա կողմից որպես աջակցություն է ընկալվում՝ ազատություն տալով հետագա գործողություններում:

Очередной демарш Азербайджана в ОБСЕ негативно отразится на репутации этой структуры
Азербайджан стал автором очередного демарша в ОБСЕ, заблокировав предварительный пакет решений Постоянного совета ОБСЕ, который включал в себя повторное назначение французского дипломата Арлема Дезире на должность представителя ОБСЕ по свободе СМИ.
МИД Азербайджана объясняет свою позицию тем, что в течение своего первого трехлетнего срока полномочий, который начался в июле 2017 года, Дезире слишком часто подвергал критике ситуацию со свободой слова в Азербайджане.
Это показывает, что безнаказанность позволяет Азербайджану еще более распускать свои руки. Напомним, что в 2017 году, воспользовавшись тем, что решения в ОБСЕ принимаются консенсусом, Азербайджан заблокировал финансирование офиса ОБСЕ в Армении, и этот офис был закрыт. Это не получило резкой оценки со стороны ОБСЕ, а в отношении Баку не были предприняты какие-либо действия. Более того, не был создан механизм, который в дальнейшем защищал бы решения ОБСЕ от капризов тех или иных государств. А вышеупомянутые решения со стороны Азербайджана следует рассматривать именно в этом контексте, поскольку они не могут быть оправданы принципами, принятыми этой европейской структурой.
И сегодня эти действия Азербайджана не подвергаются резкой критике со стороны ОБСЕ, что создает у Азербайджана впечатление, что он и отныне будет делать все, что ему вздумается, и Запад не ответит на это или поймет его.
Укоренение подобного восприятия в Азербайджане не может у нас не вызывать озабоченности, учитывая угрозы, исходящие от Азербайджана в отношении Армении и Арцаха, а также растущую агрессивную риторику Баку.
Поэтому мы должны иметь возможность донести до наших западных партнеров важный мессидж: если действия Азербайджана не встречают противодействие, это воспринимается нашей соседней страной как поддержка, дающая свободу в будущих действиях.