Հայաստանում առաջին անգամ կատարվել է պետական պաշտոնի նշանակման ենթակա թեկնածուների բարեվարքության ուսումնասիրություն. վարչապետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի նախագահությամբ կառավարությունում այսօր տեղի է ունեցել Հակակոռուպցիոն քաղաքականության խորհրդի նիստ:
Օրակարգի առաջին հարցով ներկայացվել է ՀՀ հակակոռուպցիոն ռազմավարության և դրա իրականացման 2019-2022 թթ. միջոցառումների ծրագրով 2019թ. և 2020թ. 1-ին եռամսյակում կատարման ենթակա միջոցառումների իրականացման վերաբերյալ զեկույցը: Արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը նշել է, որ 2019թ. միջոցառումների կատարման վերաբերյալ հաշվետվությունը 2020թ. փետրվարից հրապարակվել է նախարարության պաշտոնական կայքէջում. 22 միջոցառումից ամբողջությամբ կատարված է 10-ը, մասնակի՝ 12-ը, չկատարված միջոցառում չկա: Կարևոր ձեռքբերումների շարքում նախարարը նշել է՝
• 2019թ. նոյեմբերին Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի ձևավորումը: Հանձնաժողովը սահմանել է դատավորների թեկնածուների հավակնորդների, ՍԴ դատավորների, ԲԴԽ անդամների թեկնածուների, պետական պաշտոններում նշանակման ենթակա անձանց, ինչպես նաև օրենքով սահմանված այլ անձանց բարեվարքության ստուգման կարգավորումները, ձևավորվել են համապատասխան օրենսդրական հենքերը, ներկայում իրականացվում է դրանց կիրարկման գործընթացը:
• Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման կառուցակարգերի օրենքով սահմանումը: Արդեն ավարտին է հասցվել դատախազների թեկնածուների ընտրության փուլը, ովքեր հաջորդ շաբաթվանից կվերապատրաստվեն Արդարադատության ակադեմիայում, և Գլխավոր դատախազության համապատասխան ստորաբաժանումն այս տարվա սեպտեմբերից արդեն կգործի:
• Կոռուպցիայի քրեականացման առումով՝ Քրեական և Քրեական դատավարության նոր օրենսգրքերի նախագծերում իրավաբանական անձանց քրեական պատասխանատվության կառուցակարգերի նախատեսումը:
Ռ. Բադասյանը նշել է, որ միջոցառումների մի մասը՝ վարքագծի կանոնների սահմանում, Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովին առնչվող ենթաօրենսդրական ակտերի ընդունում և այլն, կատարվել է մասնակի, քանի որ Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի ուշ ձևավորման և ռազմավարությամբ նախանշված իրավական ակտերը մշակվել են, բայց դեռևս չեն հաստատվել: Նախարարը նշել է նաև, որ Հակակոռուպցիոն կոմիտեի մասին օրենքի նախագիծը հաջորդ շաբաթ կներկայացվի Վարչապետի աշխատակազմ, իսկ Հակակոռուպցիոն դատարանների մասին օրենքը քննարկվում է շահագրգիռ միջազգային կազմակերպությունների հետ, որից հետո կներկայացվի հանրային քննարկման: Ինչ վերաբերում է 2020թ. առաջին կիսամյակում կատարման ենթակա միջոցառումներին, ներկայում հավաքվում են բոլոր պետական մարմինների կողմից կատարված աշխատանքների միջանկյալ արդյունքները, որոնք հուլիսի սկզբին կհրապարակվեն ԱՆ և Հակակոռուպցիոն քաղաքականության խորհրդի կայքէջերում:
Վարչապետը հետաքրքրվել է ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման կառուցակարգերի ներդրման շրջանակում բարեվարքության ուսումնասիրության գործընթացով: Ի պատասխան Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի նախագահ Հայկուհի Հարությունյանը նշել է, որ 2020թ. հունիսին բարեվարքության մեթոդաբանության հիման վրա Հանձնաժողովն իրականացրել է ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձմանն ուղղված գործառույթներ իրականացնող դատախազների և ՀՀ գլխավոր դատախազի՝ այդ ոլորտը համակարգող տեղակալի թեկնածությունների ցուցակներում ընդգրկված անձանց բարեվարքության ստուգում, և ներկայացրել է 26 թեկնածուի բարեվարքության վերաբերյալ եզրակացություն, որից 2-ը եղել է բացասական, 11-ը՝ դրական վերապահումով, իսկ 13-ը՝ դրական։ Շահագրգիռ կառույցների ղեկավարների խոսքով՝ գործընթացն արդյունավետ ընթացք է ունեցել, միաժամանակ շարունակվում է դրա բարելավման ուղղությամբ աշխատանքը:
Նիկոլ Փաշինյանը նշել է՝ մեր երկրում առաջին անգամ է պետական պաշտոնի նշանակման ենթակա անձանց/թեկնածուների բարեվարքության ուսումնասիրություն իրականացվում, որը կոռուպցիայի դեմ պայքարի կարևոր բաղադրիչ է: Վարչապետն ընդգծել է, որ հակակոռուպցիոն ուղղությունն արտացոլում է կառավարության քաղաքական կամքը, և նախատեսված միջոցառումների լիարժեք իրականացման համար տրամադրվելու են անհրաժեշտ բոլոր միջոցները: Կառավարության ղեկավարն առաջարկել է լայն իրազեկման միջոցով հանրությանը մանրամասն տեղեկացնել հակակոռուպցիոն բարեփոխումների ընթացքի մասին:
Հաջորդիվ Ռ. Բադասյանը մանրամասներ է ներկայացրել գույքի, եկամուտների և շահերի հայտարարագրման համակարգի կատարելագործման, ծախսերի հայտարարագրման համակարգի ներդրման օրենսդրական փաթեթի վերաբերյալ, որը 2020թ. մարտի 25-ին ԱԺ ընդունած հայտարարագրման համակարգին վերաբերող կառուցակարգերի շարունակությունն է: Մասնավորապես, առաջարկվում է ներդնել ծախսերի հայտարարագրման ինստիտուտ, հայտարարագրման ենթակա գույք սահմանել նաև հայտարարատուի կողմից փաստացի տիրապետվող գույքը, ձևավորել հայտարարատու պաշտոնատար անձի պաշտոնեական պարտականությունների դադարեցումից հետո կոռուպցիոն ռիսկերի վերահսկման մեխանիզմ, նվազեցնել թանկարժեք գույքի դրամական շեմը, ընդլայնել հայտարարատուների շրջանակը և մի շարք այլ փոփոխություններ:
Մտքերի փոխանակության ընթացքում առաջարկվող կարգավորումները դարձել են քննարկման առարկա, խորհրդի անդամները ներկայացրել են իրենց դիտարկումները ծախսերի տեսակների, սահմանաչափերի, թանկարժեք գույքի դրամական շեմի և մյուս հարցերի առնչությամբ: Ընդգծվել է համակարգի կատարելագործմանը միտված շարունակական քայլերի կարևորությունը:
Վարչապետը նշել է, որ հայտարարագրման գործուն համակարգի ներդրումը պետական պաշտոն զբաղեցնող անձանց գործունեության թափանցիկության և հաշվետվողականության ապահովման կարևոր գործիքներից է, և պետք է հետևողական առաջ գնալ այս ճանապարհով:
Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի նախագահ Հայկուհի Հարությունյանը ներկայացրել է ՀՀ հակակոռուպցիոն ռազմավարության և դրա իրականացման 2019-2022թթ. միջոցառումների ծրագրի շրջանակում կատարված աշխատանքները: Նա նշել է, որ կատարելագործվել է գույքի, եկամուտների և շահերի հայտարարագրման համակարգը՝ հաստատվել է հայտարարագրի նոր ձևանմուշը, հաստատվել են հայտարարագրերի ուսումնասիրության և վերլուծության մեթոդաբանությունը, ընտրանքի չափանիշները, ընդլայնվել է հայտարարատու հանդիսացող անձանց շրջանակը, հայտարարագիր է ներկայացրել 3568 պաշտոնատար անձ և այլն: Մշակվել են՝ պետական պաշտոններում նշանակման ենթակա անձանց, դատավորների և դատավորների թեկնածուների, դատախազների և դատախազների թեկնածուների, քննիչների բարեվարքության ստուգման մեթոդաբանությունը, «Հանրային ծառայության մասին» ՀՀ օրենքով նախատեսված՝ հանրային ծառայողի և քաղաքացիական ծառայողի վարքագծի կանոնները, պետական կառավարման համակարգում կոռուպցիոն ռիսկերի գնահատման համապարփակ մեթոդաբանությունը։ Իրականացվել են Հանձնաժողովի ինստիտուցիոնալ կայացման աշխատանքներ՝ գործունեության քառամյա ծրագրի մշակում, աշխատակազմի ձևավորում և այլն:
Օրակարգի շրջանակում «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» (ԻՔՄ) ՀԿ ծրագրերի համակարգող Դանիել Իոաննիսյանն անդրադարձել է քաղաքական կոռուպցիայի կանխարգելման, այդ թվում՝ քաղաքական և լրատվական գործունեության ֆինանսավորման թափանցիկության հարցերին: Նա ներկայացրել է այս նպատակով ԻՔՄ իրականացրած ուսումնասիրության արդյունքները՝ զանգվածային լրատվության, կուսակցությունների, ընտրական մեխանիզմների ոլորտներում իրավիճակի, առաջարկվող կարգավորումների և գործիքակազմի վերաբերյալ:
Թեմայի առնչությամբ ծավալվել է շահագրգիռ քննարկում: Ֆինանսական թափանցիկության և հաշվետվողականության համատեքստում կարևորվել է իրական սեփականատերերի բացահայտման մեխանիզմների ներդրումը: Կառավարության և ԱԺ ներկայացուցիչներն անդրադարձել են վերոնշյալ ոլորտների բարեփոխումների շրջանակում տարվող աշխատանքներին: Վարչապետը հորդորել է Դ. Իոաննիսյանին առաջարկները ձևակերպել և ներկայացնել Արդարադատության նախարարություն՝ հետագա քննարկման համար:
Նիստում ներկայացվել են նաև առաջիկա նիստերում հանրային կառավարման բարեփոխումներին, ներդրումային քաղաքականության հակակոռուպցիոն մեխանիզմներին և այլ թեմաների անդրադառնալու առաջարկներ:

В Армении впервые проведено изучение добропорядочности подлежащих назначению на государственные должности кандидатов: Пашинян
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна в правительстве сегодня состоялось заседание Совета по антикоррупционной политике.
По первому вопросу повестки дня была представлена Антикоррупционная стратегия Республики Армения и доклад о реализации мероприятий в 2019 году и в 1-м квартале 2020 года в рамках Плана мероприятий по реализации Стратегии на 2019-2022 годы. Министр юстиции Рустам Бадасян отметил, что отчет о реализации мероприятий в 2019 году был опубликован на официальном сайте министерства в феврале 2020 года: из 22 мероприятий полностью завершены 10, а частично завершены - 12, неосуществленных мероприятий нет. В числе важных достижений министр выделил:
● формирование Комиссии по предотвращению коррупции в ноябре 2019 года. Комиссия установила критерии проверки добропорядочности претендентов в кандидаты на должность судей, членов Конституционного суда, членов Высшего судебного совета, государственных должностных лиц, а также установленных законом других лиц, созданы соответствующие законодательные основы, и в настоящее время осуществляется процесс их имплементации.
● определение законом структуры конфискации незаконно нажитого имущества. Уже завершен процесс отбора кандидатов в прокуроры, которые со следующей недели будут проходить подготовку в Академии юстиции, и соответствующее подразделение генеральной прокуратуры начнет функционировать с сентября этого года.
● предусмотрение в проектах новых Уголовного и Уголовно-процессуального кодексов механизмов уголовной ответственности для юридических лиц с точки зрения криминализации коррупции.
Рустам Бадасян отметил, что часть мероприятий, в том числе установление правил поведения, принятие подзаконных актов о Комиссии по предотвращению коррупции и др., была реализована частично ввиду позднего формирования Комиссии по предотвращению коррупции, следовательно, предусмотренные стратегией правовые акты были разработаны, но еще не утверждены. Министр также отметил, что законопроект "Об Антикоррупционном комитете" будет представлен в аппарат премьер-министра на следующей неделе, а закон "Об антикоррупционных судах" обсуждается с заинтересованными международными организациями, после чего будет представлен на общественное обсуждение. Что касается подлежащих реализации в течение первого полугодия 2020 года мероприятий, то сейчас собираются промежуточные результаты осуществленных всеми государственными органами работ, которые в начале июля будут опубликованы на сайтах министерства юстиции и Совета по антикоррупционной политике.
Премьер-министр поинтересовался процессом изучения добропорядочности в рамках внедрения механизмов конфискации незаконно нажитого имущества. В ответ председатель Комиссии по предотвращению коррупции Айкуи Арутюнян отметила, что в июне 2020 года Комиссия на основе методологии оценки добропорядочности провела проверку добропорядочности лиц, включенных в списки кандидатов в осуществляющие функцию конфискации незаконно нажитого имущества прокуроры и координирующий данную сферу заместители генерального прокурора Армении, и представила заключения об оценке добропорядочности 26 кандидатов: в двух случаях оценка была негативной, в одиннадцати случаях - положительной с оговоркой, в тринадцати случаях - положительной. По словам руководителей заинтересованных структур, процесс был эффективным, вместе с тем продолжается работа по его улучшению.
Никол Пашинян отметил, что в нашей стране впервые проводится оценка добропорядочности лиц/кандидатов, назначаемых на государственные должности, что является важной составляющей борьбы с коррупцией. Премьер-министр подчеркнул, что антикоррупционное направление отражает политическую волю правительства, и будут предоставлены все необходимые средства для полноценной реализации запланированных мероприятий. Глава правительства предложил подробно информировать общественность о процессе реализации антикоррупционных реформ.
Затем Рустам Бадасян представил подробную информацию о законодательном пакете по совершенствованию системы декларирования имущества и доходов, внедрению системы декларирования расходов, который является продолжением механизмов, касающихся принятой Национальным Собранием 25 марта 2020 года системы декларирования. В частности, предлагается внедрить институт декларирования расходов, установить в качестве подлежащего декларированию имущества фактически владеемое декларантом имущество, сформировать механизм контроля коррупционных рисков после прекращения должностным лицом своих должностных полномочий, снизить денежный порог ценного имущества, расширить круг декларантов и ряд других изменений.
В ходе обмена мнениями были обсуждены предложенные регулирования, члены совета представили свои замечания по видам расходов, лимитам, денежному порогу ценного имущества и другим вопросам. Была подчеркнута необходимость непрерывных шагов по улучшению системы.
Премьер-министр отметил, что внедрение эффективной системы декларирования является одним важнейших инструментов обеспечения прозрачности и подотчетности, и необходимо последовательно идти по этому пути.
Председатель Комиссии по предотвращению коррупции Айкуи Арутюнян представила выполненную в рамках Антикоррупционной стратегии Республики Армении и Плана по ее реализации на 2019-2022 гг. работу. Она отметила, что усовершенствована система декларирования имущества, доходов и интересов, утвержден новый образец декларации, утверждены методология изучения и анализа деклараций, а также критерии отбора, расширен круг декларантов, 3568 должностных лиц представили декларации и так далее. Разработаны методология проверки добропорядочности подлежащих назначению на государственную должность лиц, кандидатов в судьи и судей, кандидатов в прокуроры и прокуроров, следователей, правила поведения публичных служащих и гражданских служащих, предусмотренные законом Республики Армения "О публичной службе", комплексная методология оценки коррупционных рисков в системе государственного управления. Осуществлены работы по институциональному становлению комиссии: разработка четырехлетней программы деятельности, формирование аппарата и т.д.
В рамках повестки дня координатор программ НПО "Союз информированных граждан" Даниел Иоаннисян коснулся вопросов предотвращения политической коррупции, в том числе прозрачности финансирование политической и медийной деятельности. Он представил результаты проведенного НПО "Союз информированных граждан" исследования о ситуации в области средств массовой информации, партий, избирательных механизмов, предлагаемых регулирований и инструментов.
Состоялось заинтересованное обсуждение на эту тему. В контексте финансовой прозрачности и подотчетности была подчеркнута важность внедрения механизмов выявления реальных владельцев. Представители правительства и Национального Собрания коснулись работ, проводимых в рамках реформ в указанных сферах. Премьер-министр призвал Д.Иоаннисяна сформулировать предложения и представить их в министерство юстиции для дальнейшего обсуждения.
В ходе заседания были также представлены предложения об обсуждении на предстоящих заседаниях реформ общественного управления, антикоррупционных механизмов инвестиционной политики и других тем.