Գերմանիան քննադատել է Թրամփի՝ ԱՀԿ-ից դուրս գալու որոշումը
Գերմանիայի արտգործնախարար Հեյկո Մաասը հայտարարել է, որ Միացյալ Նահանգները վատ ազդանշան է հաղորդում այլ երկրներին՝ կորոնավիրուսային համաճարակի ժամանակ Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունից դուրս գալով, փոխանցում է «Գազետա.ռու»-ն:
«ԱՄՆ-ի՝ ԱՀԿ-ից դուրս գալը սխալ պահին սխալ ազդանշան է: COVID-19- ը մեր ժամանակի առաջին գլոբալ ճգնաժամն է, և այն հաղթահարելու համար մեզ պետք է գլոբալ համագործակցություն, և ոչ թե առանձին երկրների ջանքեր», - ասել է Մաասը:
Հուլիսի 7-ին ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի պաշտոնական ներկայացուցիչ Ստեֆան Դյուժարիկը հայտնել էր, որ Միացյալ Նահանգները ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերիշին իրազեկել է 2021 թվականի հուլիսի 6-ից ԱՀԿ-ից դուրս գալու մասին:

В МИД Германии раскритиковали выход США из ВОЗ во время пандемии
Глава МИД Германии Хайко Маас заявил, что США подают другим странам плохой сигнал, выходя из Всемирной организации здравоохранения в разгар пандемии коронавируса. Его слова приводит пресс-служба министерства на официальной странице в Twitter, передает Газета.ru
''Выход США из ВОЗ - неправильный сигнал в неподходящее время. COVID-19 - это первый глобальный кризис нашего времени, и, чтобы его преодолеть, нам необходимо глобальное сотрудничество, а не усилия стран поодиночке'', - сказал Маас.
Он также сравнил действия Соединенных Штатов со ''сносом дамбы во время наводнения''.
Во вторник, 7 июля, президент США Дональд Трамп официально уведомил конгресс о выходе страны из ВОЗ. До этого он заявлял, что США прекращает отношения с ВОЗ, так как организация ''отказалась проводить требуемые реформы''. Американский лидер также обвинил ВОЗ в сокрытии масштабов эпидемии коронавируса в интересах КНР.