Թվաբանության հետևում մարդկային կյանքեր են, մեր երկիրը, մշակույթը, մեր քաղաքը. Արմեն Սարգսյանն անդրադարձել է գույքահարկին վերաբերող օրենքին
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովի մի խումբ անդամների հետ հանդիպմանը նշել է, որ Սահմանադրությունը, սահմանադրականությունը և պետականությունը միայն թղթի վրա իրավական ձևակերպումներ չեն, և շատ կարևոր է հաջորդ քայլը՝ դրանց կիրառումը: «Երբ դիտարկում ենք տվյալ օրենքի սահմանադրականությունը, ապա պարտադիր չէ միայն նայենք, թե թղթի վրա այդ օրենքը համապատասխանո՞ւմ է Սահմանադրությանը, թե՞ ոչ։ Այն երկրները, որոնք հավատում են իրենց Սահմանադրությանը, օրենքի գերակայությանը, շահում են։ Սահմանադրությունը զարգացնելու ճանապարհներից մեկը հետևյալն է. մենք՝ որպես հանրություն պետք է հավատանք և ապրենք այդ մշակույթով»,-ասել է նախագահը։
Նախագահը նշել է, որ ինքն օրենքի սահմանադրականությանը դիտարկում է նաև դրա կիրառության տեսանկյունից: «Եթե իմ ստորագրմանն է գալիս օրենք, որը որևէ սահմանադրական խնդիր չունի, ո՞րն է իմ ընտրությունը,-ասել է նա, միաժամանակ նշելով, որ կան դեպքեր, երբ օրենքը սահմանադրականության հետ կապված որևէ խնդիր չունի, սակայն ժամանակավրեպ է:
Որպես օրինակ՝ նա անդրադարձել է գույքահարկին վերաբերող օրենքին: «Հարկային օրենքները շատ զգայուն են, և ցանկացած հարկային օրենք պետք է բազմակողմանի քննարկվի, վերլուծվի,- անդրադառնալով օրենսդրության մեջ կատարված՝ գույքահարկին վերաբերող փոփոխություններին՝ ասել է Հանրապետության նախագահը: -Գույքահարկը կապված է մնացած հարկերի հետ: Այն, որ պետությունը պետք է մտածի և զարգացնի մեր հարկային օրենսդրությունը, որևէ կասկած չկա, մարդիկ, ովքեր ավելի մեծ հարստություն ունեն, պետք է ավելի շատ հարկ վճարեն»: Բոլոր պետություններում հարկերը բարձրացվում կամ իջեցվում են: Սակայն, նախագահի խոսքով, օրենքներն ունեն նաև սոցիալական, հոգեբանական ազդեցություն: «Գույքահարկին վերաբերող օրենքը խոսում է նաև շատ այլ խնդիրների մասին,-ասել է նախագահը: -Օրինակ՝ եթե Երևանի կենտրոնում ապրող դոցենտն իր բնակարանը ժառանգություն է ստացել իր հայտնի ակադեմիկոս պապիկից, ապա այս պարագայում ի՞նչ պետք է անի՝ վաճառի՞ բնակարանը և տեղափոխվի քաղաքի ավելի հեռավոր մասեր: Հնարավոր է՝ նա վաճառի իր բնակարանն ու լքի Հայաստանը՝ իր հետ տանելով ակադեմիկոսի արխիվն ու պատմությունը և, ընդհանրապես, Երևան քաղաքի և մեր ժողովրդի պատմության մի կտորը:
Թվում է, թե ցանկացած օրենք ընդամենը թվաբանություն է, թվերի մասին է, սակայն այդ թվաբանության հետևում մարդկային կյանքեր են, մեր երկիրը, մշակույթը, մեր քաղաքը: Շատ զգույշ պետք է լինել: Մեզ համար բարձրագույն արժեք պետք է լինի մարդը, որը ստեղծում է նաև մշակույթ և միջավայր:
Այդ օրենքը դրված է իմ սեղանին: Ես չեմ կարող այն ուղարկել Սահմանադրական դատարան, որովհետև Սահմանադրության հետ խնդիր չունի: Ինձ մնում է ստորագրել օրենքը և կցել հայտարարություն: Ես հենց այդպես էլ արեցի՝ մանրամասն բացատրելով, թե որոնք են խնդիրները:
Եթե ես ունենայի իրավունք՝ օրենքը հետ ուղարկել Ազգային ժողով, կանեի՝ նշելով, որ այս-այս պատճառներով պետք է օրենքում կատարվեն փոփոխություններ: Առավել ևս, եթե ունենայի վետո դնելու իրավունք, ապա կդնեի»:

За арифметикой человеческие жизни, наша страна, культура, наш город: президент Армении - о законе, касающемся налога на имущество
На встрече с группой членов Профессиональной комиссии по конституционной реформе президент Республики Армен Саркисян отметил, что Конституция, конституционность и государственность – не только написанные на бумаге юридические формулировки, и очень важен следующий шаг – их применение. "Когда мы рассматриваем конституционность данного закона, не обязательно только смотреть, соответствует ли на бумаге этот закон Конституции или нет. Те страны, которые верят своей Конституции, верховенству закона, выигрывают. Один из путей развития Конституции следующий: мы как общество должны верить и жить с этой культурной", - сказал президент.
Президент отметил, что он рассматривает конституционность закона также с точки зрения его применения. "Если мне на подпись приходит закон, который не имеет никакой конституционной проблемы, какой у меня выбор?" - сказал он, одновременно отметив, что есть случаи, когда закон не имеет никаких проблем в связи с конституционностью, однако он не своевременный.
В качестве примера он привел ситуацию с законом, касающимся налога на имущество. "Налоговые законы очень чувствительны, и любой налоговый закон должен разносторонне обсуждаться, анализироваться, - говоря о совершенных в законодательстве изменениях, касающихся налога на имущество, сказал президент Республики. – Налог на имущество связан с остальными налогами. То, что государство должно думать и развивать наше налоговое законодательство, нет никакого сомнения. Люди, имеющие большее богатство, должны больше платить налога". Во всех государствах налоги повышаются или снижаются. Однако, по словам президента, законы имеют также социальное, психологическое влияние. "Касающийся налога на имущество закон говорит также о многих других проблемах, - сказал президент. – Например, если живущий в центре Еревана доцент получил свою квартиру по наследству от своего известного деда – академика, то в этом случае, что он должен делать? Продать квартиру и переехать в более отдаленные части города? Возможно, он продаст квартиру и покинет Армению, увозя с собой архив академика и историю и вообще часть истории города Еревана и нашего народа.
Кажется, что любой закон – всего лишь арифметика, что это про цифры, однако за этой арифметикой человеческие жизни, наша страна, культура, наш город. Нужно быть очень осторожными. Для нас высшей ценностью должен быть человек, который создаёт также культуру и среду.
Этот закон положен мне на стол. Я не могу его послать в Конституционный суд, потому что у него нет проблемы с Конституцией. Мне остаётся подписать закон и приложить заявление. Я именно так и сделал, детально объяснив, каковы проблемы.
Если бы у меня было право, отправить закон обратно в Национальное Собрание, а бы это сделал, отметив, что по таким-то причинам в законе должны быть сделаны изменения. Тем более, если бы имел право поставить вето, я бы поставил".