Հայաստան զենքի մատակարարումն իրականացվել է Սերբիայի իշխանությունների հավանությամբ. սերբ նախարար
Սերբիայի սպառազինությունն Հայաստան է արտահանել միանգամից հինգ գերատեսչությունների՝ արտաքին գործերի, ներքին գործերի, պաշտպանության և առևտրի նախարարությունների, ինչպես նաև հետախուզական ծառայության հավանությամբ: Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով սերբական N1-ը, այդ մասին հայտարարել է  Սերբիայի առևտրի նախարար Ռասիմ Լյալիչը։
«2020 թվականին Հայաստանին զենք են մատակարարել մասնավոր ընկերությունները։ Սերբիայում գործող պետական զինագործական ընկերություններն այդ գործարքներում ներգրավված չեն եղել։ Ես չեմ կարող նշել այդ ընկերությունների անունները, սակայն մեր տեղեկություններով Հայաստան են մատակարարվել հիմնականում ինքնաձիգեր և ատրճանակներ։ Դրանց ընդհանուր արժեքը մեկ միլիոն եվրոյից էլ պակաս է եղել։ Այդ սպառազինությունը առաքվել է երկու խմբաքանակով՝ մայիսին և հունիսին», - «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասել է Սերբիայի առևտրի նախարարը:
Ռասիմ Լյալիչը շեշտել է,  ոչ ԵՄ, ոչ Միացյալ Նահանգները և ոչ էլ Ռուսաստանը Հայաստանի դեմ պատժամիջոցներ չեն սահմանել, ուստի շատ դժվար է մերժել երկրի՝ սպառազինություն գնելու առաջարկները:
Haqqin.az կայքը հուլիսի 19-ի հոդված է գրել, թե Ադրբեջանի կառավարությունը իբր անհերքելի տեղեկություններ է ստացել, որ Սերբիան Հայաստանին վերջին ամիսների ընթացքում տարբեր տրամաչափի ականանետային սպառազինություն է վաճառել։
Հրապարակումից անմիջապես հետո Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարություն էր կանչվել Բաքվում Սերբիայի դեսպան Դանիցա Վեինովիչը։ Ադրբեջանի փոխարտգործնախարար Խալաֆ Խալաֆովը դեսպանի հետ զրույցում հայտարարել էր, թե մամուլում հայտնված տեղեկությունները «կասկածի տակ են դնում երկու երկրների համագործակցությունն ու բարեկամական հարաբերությունները»։

Сербия экспортировала оружие в Армению с одобрения властей страны: сербский министр
Сербия экспортировала оружие в Армению с одобрения сразу пяти ведомств: министерства иностранных дел, министерства внутренних дел, министерства обороны, министерства торговли и службы разведки. Как сообщает "Арменпресс" со ссылкой на сербское агентство N1, об этом заявил министр торговли Сербии Расим Лялич.
"В 2020 году частные компании поставляли оружие в Армению. Государственные компании по производству оружия, работающие в Сербии, не были вовлечены в эти сделки. Я не могу озвучить названия этих компаний, но, по нашей информации, в Армению в основном поставлялись автоматы и пистолеты. Их общая стоимость составила менее миллиона евро. Это оружие было доставлено двумя партиями в мае-июне", - сказал министр торговли Сербии.
Расим Лялич подчеркнул, что ни ЕС, ни США, ни Россия не вводили санкций против Армении, поэтому очень сложно отклонить предложения страны о покупке оружия.
Сайт Haqqin.az написал в статье от 19 июля, что правительство Азербайджана якобы получило неопровержимую информацию о том, что в последние месяцы Сербия продала Армении гранатометы различного калибра.
Сразу после публикации посол Сербии в Баку Даница Веинович была вызвана в МИД Азербайджана. Замглавы МИД Азербайджана Халаф Халафов в беседе с послом отметил, что информация в прессе "ставит под сомнение сотрудничество и дружеские отношения между двумя странами".