Հայաստան զենքի մատակարարումն իրականացվել է Սերբիայի իշխանությունների հավանությամբ. սերբ նախարար
Սերբիայի սպառազինությունն Հայաստան է արտահանել միանգամից հինգ գերատեսչությունների՝ արտաքին գործերի, ներքին գործերի, պաշտպանության և առևտրի նախարարությունների, ինչպես նաև հետախուզական ծառայության հավանությամբ: Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով սերբական N1-ը, այդ մասին հայտարարել է  Սերբիայի առևտրի նախարար Ռասիմ Լյալիչը։
«2020 թվականին Հայաստանին զենք են մատակարարել մասնավոր ընկերությունները։ Սերբիայում գործող պետական զինագործական ընկերություններն այդ գործարքներում ներգրավված չեն եղել։ Ես չեմ կարող նշել այդ ընկերությունների անունները, սակայն մեր տեղեկություններով Հայաստան են մատակարարվել հիմնականում ինքնաձիգեր և ատրճանակներ։ Դրանց ընդհանուր արժեքը մեկ միլիոն եվրոյից էլ պակաս է եղել։ Այդ սպառազինությունը առաքվել է երկու խմբաքանակով՝ մայիսին և հունիսին», - «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասել է Սերբիայի առևտրի նախարարը:
Ռասիմ Լյալիչը շեշտել է,  ոչ ԵՄ, ոչ Միացյալ Նահանգները և ոչ էլ Ռուսաստանը Հայաստանի դեմ պատժամիջոցներ չեն սահմանել, ուստի շատ դժվար է մերժել երկրի՝ սպառազինություն գնելու առաջարկները:
Haqqin.az կայքը հուլիսի 19-ի հոդված է գրել, թե Ադրբեջանի կառավարությունը իբր անհերքելի տեղեկություններ է ստացել, որ Սերբիան Հայաստանին վերջին ամիսների ընթացքում տարբեր տրամաչափի ականանետային սպառազինություն է վաճառել։
Հրապարակումից անմիջապես հետո Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարություն էր կանչվել Բաքվում Սերբիայի դեսպան Դանիցա Վեինովիչը։ Ադրբեջանի փոխարտգործնախարար Խալաֆ Խալաֆովը դեսպանի հետ զրույցում հայտարարել էր, թե մամուլում հայտնված տեղեկությունները «կասկածի տակ են դնում երկու երկրների համագործակցությունն ու բարեկամական հարաբերությունները»։

Serbian Minister Says Arms Export to Armenia had Approval from Authorities
The Serbian weapons were exported to Armenia by a private company which had permits from four ministries and the country’s top civilian intelligence and security agency the BIA, Serbia’s outgoing Trade Minister Rasim Ljajic said, N1 reportsArmenpress reports.
"Arms were exported to Armenia in 2020 by a private company, state-owned companies had no part in that. I can’t name the company but we know that it exported mainly rifles and pistols worth less than a million Euro in two shipments in May and June," Ljajic told the Nova.rs portal. He explained that the final export permit comes from the Trade Ministry but the Foreign, Internal Affairs and Defense Ministries have to give their approval first as well as the BIA.
He said there are no EU, US or Russian sanctions imposed on Armenia making it hard to refuse requests from that country.
On July 19 the Azerbaijani Haqqin.az reported that the Azerbaijani government has received an information according to which in the past months Serbia has exported large amounts of weapons, including mortars, to Armenia. After this report the Azerbaijani foreign ministry immediately summoned the Serbian Ambassador. Azerbaijani deputy foreign minister Khalaf Khalafov told the Serbian Ambassador that these media reports "question the cooperation and friendly relations between the two countries".