Բայդենը և Սունակը քննարկել են Ուկրաինային կասետային զինմամթերքներ տրամադրելու հարցը
Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Ռիշի Սունակը և ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը քննարկել են Վաշինգտոնի որոշումը Ուկրաինային կասետային զինամթերքներ հանձնելու մասին, բրիտանացի վարչապետը Լոնդոնում հանդիպման ժամանակ հաստատել է, որ կողմնակից է կասետային զինամթերքներն արգելող կոնվենցիային, փոխանցել է «Ռոյթըր» գործակալությունը՝ հղում կատարելով Սունակի ներկայացուցչին, փոխանցում է ՌԻԱ Նովոստին։
«Մենք կողմ ենք ըստ կոնվենցիայի ստանձնած մեր պարտավորություններին, որոնք թույլ չեն տալիս դրանց կիրառումը։ Մենք ոչինչ չենք փոխում այս առնչությամբ, ակնհայտ է, որ յուրաքանչյուր երկիր պետք է ինքը որոշում կայացնի»,- նրան մեջբերել է գործակալությունը։
Գործակալության տվյալներով՝ Սունակի ներկայացուցիչը նաև նշել է, որ ԱՄՆ որոշումը Կիևին կասետային զինամթերքներ տրամադրելու մասին բարդ էր, և դրան հարկադրել է Ռուսաստանը։
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը հուլիսի 7-ին հայտարարել էր Կիևի ռեժիմին կասետային զինամթերքներ տրամադրելու որոշման մասին։ ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան ընդգծել է, որ այդ մատակարարումները հարվածի տակ են դնում խաղաղ բնակիչներին և ուղղված են ճգնաժամի ձգձգմանը։
Ամերիկյան կողմի տվյալներով՝ Ուկրաինան կստանա 155 միլիմետրանոց  М864 կասետային ռումբեր փողավոր հրետանու, մասնավորապես՝  САУ М109 «Paladin»-ի և М777 հաուբիցների համար։
Կասետային զինամթերքն ապահովում է խոցման մեծ տարածություն, քանի որ «բացվում» է օդում և սուբզինամթերքներ ցրում։ М864 յուրաքանչյուր ական ունի 72 սուբզինամթերք՝ 48 M42 և 24 M46։ Առաջինները նախատեսված են հետևակի, երկրորդները՝ զրահատեխնիկայի խոցման համար։
Այդ կասետներն ապահովված չեն ինքնաոչնչացման սարքերով։ Ամերիկացի զինվորականների տվյալներով՝ այդ զինամթերքների 5-14 տոկոսը կարող է ընդհանրապես չպայթել, քանի որ վաղուց մնացել է պահեստներում։ Այդ դեպքում դրանք կլինեն ականներ, որոնք կսպառնան քաղաքացիական բնակչությանն անգամ հակամարտության ավարտից հետո։

Байден и Сунак обсудили передачу Украине кассетных боеприпасов
Премьер Великобритании Риши Сунак и президент США Джо Байден обсуждали решение Вашингтона передать кассетные боеприпасы Украине, британский премьер в ходе встречи в Лондоне подтвердил свою приверженность конвенции о запрете кассетных боеприпасов, передает агентство Рейтер со ссылкой на представителя Сунака,передает РИА Новости.
"Мы придерживаемся наших обязательств по конвенции, которые включают в себя противодействие их применению. Мы ничего не меняем в этом отношении, очевидно, что каждая страна должна сама принимать решение", - цитирует агентство представителя британского премьера.
По данным агентства, представитель Сунака также отметил, что решение США о передаче Киеву кассетных боеприпасов было сложным, их вынудила Россия.
Президент США Джо Байден заявил 7 июля о решении начать поставки киевскому режиму кассетных боеприпасов. Официальный представитель МИД РФ Мария Захарова подчеркнула, что такие поставки ставят под удар мирных жителей и нацелены на затягивание кризиса.
По данным американской стороны, Украина получит кассетные снаряды М864 калибра 155 мм для ствольной артиллерии, в частности для САУ М109 "Paladin" и буксируемых гаубиц М777.
Кассетный боеприпас обеспечивает большую площадь поражения, так как срабатывает в воздухе и разбрасывает суббоеприпасы. Каждый снаряд М864 снаряжен 72-мя суббоеприпасами: 48 M42 и 24 M46. Первые предназначены против пехоты, вторые - для поражения бронетехники.
Такие кассеты не обеспечены устройствами самоликвидации. По данным американских военных, от 5% до 14% из этих боеприпасов могут вообще не разорваться, так как давно лежат на складах. В этом случае они будут представлять из себя мины, угрожающие гражданскому населению даже после завершения конфликта.