Ստեղծված իրավիճակում խիստ կարևոր է ԵԱՀԿ մոնիթորինգի կարողությունների ընդլայնումը. վարչապետը հեռախոսազրույց է ունեցել Անտոնիո Գուտերեշի հետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշի հետ՝ վերջինիս նախաձեռնությամբ:
Վարչապետ Փաշինյանն ընդգծել է, որ Հայաստանը բարձր է գնահատում Հարավային Կովկասի խաղաղության և անվտանգության նկատմամբ Գլխավոր քարտուղարի կողմից ցուցաբերվող շարունակական ուշադրությունը: ՀՀ վարչապետը ներկայացրել է Ադրբեջանի կողմից հայ-ադրբեջանական սահմանի ուղղությամբ ձեռնարկված սադրանքների պատճառով ստեղծված լարված իրադրությունը՝ ընդգծելով, որ այդ գործողությունները ձեռնարկվել են հակառակ Գլխավոր քարտուղարի՝ համավարակի շրջանում գլոբալ զինադադար հայտարարելու վերաբերյալ կոչին:
«Հավաստիացնում եմ ձեզ, որ Հայաստանն արել է հնարավոր ամեն բան՝ ռազմական գործողություններին վերջ տալու և իրավիճակի լարվածությունը նվազեցնելու համար»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Անդրադառնալով Ադրբեջանի կողմից մարտական գործողությունների դադարեցման վերաբերյալ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների խախտումներին՝ վարչապետ Փաշինյանը հավելել է, որ այս շրջանում ականատես ենք լինում Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության իրարամերժ հայտարարությունների և գործողությունների։ «Մենք հասկանում ենք, որ Ադրբեջանում ներքին ծանր իրավիճակ է: Բայց մենք չենք կարող դառնալ նախագահ Ալիևի ստեղծած ծուղակի պատանդը: Տարիներ շարունակ հայերի նկատմամբ սփռած ատելությունն ու պատերազմի սպառնալիքը ստեղծել էին ռազմական գերազանցության պատրանք, որն այժմ հօդս է ցնդում: Մենք վստահ չենք՝ արդոք Ադրբեջանի ղեկավարությունն ունի զինադադարը պահպանելու և սադրիչ հռետորաբանությունը կանխելու կարողություն կամ ցանկություն»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը։
Վարչապետը վերահաստատել է Հայաստանի հանձնառությունը խաղաղ կարգավորմանը՝ ընդգծելով, որ ստեղծված իրավիճակում խիստ կարևոր է ԵԱՀԿ մոնիթորինգի կարողությունների ընդլայնումը և տվյալ հարցում գոյություն ունեցող պայմանավորվածությունների իրականացումը:
«Անհրաժեշտ է, որպեսզի Ադրբեջանի իշխանությունները հանրայնորեն մերժեն ուժի կամ ուժի սպառնալիքի կիրառումը: Ադրբեջանի ղեկավարությունը պետք է ընդունի, որ խաղաղ բանակցությունները չունեն այլընտրանք»,- ասել է ՀՀ առաջնորդը:
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը մտահոգություն է հայտնել տարածաշրջանում ստեղծված լարված իրավիճակով՝ ընդգծելով լարվածության թուլացման ուղղությամբ անհապաղ քայլերի ձեռնարկման կարևորությունը, այդ թվում՝ հրադադարի ռեժիմի ամրապնդմանն ուղղված պայմանավորվածությունների իրականացման միջոցով: Անտոնիո Գուտերեշը վերահաստատել է իր աջակցությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությանը:

In the Current Situation, it is Very Important to Expand the OSCE Monitoring capacities: the Prime Minister had a Phone Conversation with Antonio Guterres
Prime Minister Nikol Pashinyan held a phone conversation with the UN Secretary General Antonio Guterres on the latter's initiative.
Prime Minister Nikol Pashinyan underscored that Armenia highly appreciates the constant attention the Secretary General pays to the peace and security in the South Caucasus. The Prime Minister of Armenia presented the escalation at the Armenian-Azerbaijani border in result of the provocations undertaken by Azerbaijan, emphasizing that those actions have been carried out regardless the call of the Secretary General for a global ceasefire amid the pandemic.
"I want to inform you that Armenia made every possible step to cease hostilities and de-escalate the situation on the border," Nikol Pashinyan noted.
Touching upon Azerbaijan’s violations of arrangement reached on the cessation of hostilities, Prime Minister Pashinyan added that in the current situation we are observing contradictory statements and actions by the political-military leadership of Azerbaijan.
"We understand that there is a difficult domestic situation in Azerbaijan. But we cannot be hostage to a trap to which President Aliyev pushed himself. Years of spreading hatred towards Armenians and war threats created an illusion of military superiority which is now being painfully collapsed. We don’t know whether Azerbaijani leadership lacks capacity or willingness to prevent ceasefire violations and provocative rhetoric," Nikol Pashinyan said.
The Prime Minister reiterated Armenia’s commitment to the peaceful settlement of the conflict, underscoring the ultimate importance of expanding the OSCE monitoring capacities and implementing previously reached agreements on that.
"It is necessary for the authorities of Azerbaijan to publicly renounce the use and threats of use of force. Azerbaijani leadership should recognize that there is no alternative to the peace talks," the Prime Minister noted.
The UN Secretary-General expressed concern over the escalation in the region, stressing the need to take immediate steps towards the reduction of escalation, including through the implementation of agreements aimed at consolidation of the ceasefire. Antonio Guterres reiterated his support to the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship.