Արցախի անվտանգության խորհրդի գրասենյակը մշակելու է ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հայեցակարգ
Արցախի Հանրապետության Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Սամվել Բաբայանը հայտարարություն է տարածել ՀՀ ազգային անվտանգության նոր ռազմավարության վերաբերյալ: Հայտարարության մեջ ասվում է.
«ՀՀ անվտանգության խորհրդի հուլիսի 10-ի նիստում ընդունվել է Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության նոր ռազմավարությունը. փաստաթուղթ, որն, ըստ էության, արտացոլում է համահայկականության անվտանգության մարտահրավերներն ու սպառնալիքները, դրանց հաղթահարման սկզբունքներն ու եղանակները:
Հայաստանի Հանրապետության անվտանգային քաղաքականության այս ուղեցույցում համահայկական օրակարգի առանցքային բաղադրիչ Արցախին անդրադարձ է կատարվում առանձին`«Արցախի անվտանգության ապահովում» ենթագլխով, որը ոչ պատահականորեն զուգորդվում է Հայաստանի անկախության, ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության հետ:
Համաշխարհային և տարածաշրջանային հիմնարար փոխակերպումները, որոնք իրենց արտացոլումն են գտել ՀՀ ազգային անվտանգության ռազմավարություն մեջ, այնուհանդերձ չեն փոխել Հայաստանի պատկերացումը ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության` որպես ՀՀ գլխավոր մարտահրավերի և ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության համատեքստում Ադրբեջանի կողմից ուժի կիրառման`որպես հիմնական սպառնալիքի վերաբերյալ:
Հայաստանի Հանրապետությունն այս փաստաթղթով վերահաստատում է իր` որպես Արցախի անվտանգության երաշխավոր լինելը`այդ համատեքստում հատկանշելով հետևյալը.
1.Հավատարիմ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի միջնորդական առաքելությանը` մենք շարունակում ենք հանդես գալ փոխզիջումային սկզբունքով ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման դիրքերից:
2.Միավորված ազգերի կազմակերպության հռչակագրերում, Մարդու իրավունքների միջազգային համաձայնագրերում ամրագրված ազգերի ինքնորոշման իրավունքի սկզբունքը ընկած է լինելու ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման հիմքում` որպես սեփական ճակատագիրը որոշելու արցախահայության բացառիկ իրավունք:
3.Արցախը հակամարտության օբյեկտից վերափոխվելու է սուբյեկտի` վերադառնալով բանակցային սեղան` այդպիսով ուղղակիորեն իրացնելով Արցախի ժողովրդի կողմից ընտրված իշխանությունների սուբյեկտայնությունը.
4.Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչումն այլընտրանք չունի:
5.Արցախի անվտանգությունը չի կարող աճուրդի դրվել:
Վերոնշյալի պատմական, քաղաքական և իրավական հիմնավորմամբ Արցախի Հանրապետության անվտանգության խորհրդի գրասենյակը մշակելու է ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հայեցակարգ, որը հանրային քննարկման է դրվելու` շահագրգիռ կողմերի ներգրավմամբ:
Փաշինյանի ելույթից
6.05.2019թ., Ստեփանակերտ, Վերածննդի հրապարակ
հատվածականությունը պետք է փոխարինվի համահայկականությամբ
1.ծագումը լինի համահայկականության մաս, ոչ թե նրանից բաժանող գործոն
2. ուժերի մեկտեղում` հանուն համընդհանուր շահի
3.հայկական ողջ ներուժի կենտրոնացում ՀՀ ստրատեգիական նպատակների շուրջ
Ինչու ոչինչ ասված չէ Արցախի մասին, երբ խոսվում է ՀՀ ռազմավարական նպատակների մասին, որովհետև Արցախը Հայաստան է և վերջ
ռազմավարական այս նպատակները պետք է դառնան համահայկական օրակարգի ողնաշարը
Կառավարության նիստ, 25.07.2020
……………………
1. Հայաստանի և Արցախի ընդհանուր անվտանգության համակարգը պետք է առավել ամրապնդել։ Այս տեսակետից խիստ կարևորում եմ Արցախի Հանրապետության հետ մեր սերտ համագործակցությունը,և այդ համագործակցությանը առկա սպառնալիքներին համապատասխան նոր բովանդակություն հաղորդելը։
2.Արցախի Հանրապետությունը պետք է դառնա բանակցությունների լիարժեք կողմ։
3.Ադրբեջանը պետք է հրապարակայնորեն հրաժարվի ուժի կիրառումից և վստահելի քայլեր կատարի հակահայկական հռետորաբանությունը դադարեցնելու ուղղությամբ։
4.Բանակցությունները պետք է լինեն իմաստալից։ Ադրբեջանի այն մոտեցումը, որ բանակցությունները պատերազմի շարունակությունն են, և դրանց նպատակը բանակցային սեղանի շուրջ ռազմական խնդիրներ լուծելն է, իմաստազրկում են բանակցային ողջ գործընթացը։ Բանակցություններն իմաստ ունեն, եթե Ադրբեջանը պատրաստ է ետ կանգնելիր մաքսիմալիստական մոտեցումից և պատրաստ է փոխզիջման։ Առանց որևէ սահմանափակման, Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի ճանաչումը, Հայաստանի և Արցախի բնակչության անվտանգությունը, չեն կարող զիջվել որևէ պարագայում։
5.Վերջին օրերին Ադրբեջանը թիրախավորեց Տավուշի մարզի մի շարք գյուղերի, սահմանամերձ բնակավայրերի, քաղաքացիական բնակչությանը և ենթակառուցվածքներին։
Ադրբեջանին զենք մատակարարող երկրները պետք է հստակ գիտակցեն, որ այդ զենքի օգտագործումը խաղաղ բնակչության դեմ հանցագործություն է, քանի որ այնպիսի տպավորություն է ստեղծվում, որ Հայաստանի Զինված Ուժերի և խաղաղ բնակչության դեմ կռվում է ոչ թե Ադրբեջանը, այլ օտարերկրյա գերճշգրիտ մահաբեր զինատեսակներ արտադրող միջազգային կորպորացիաներ՝ իրենց մասնագետներով հանդերձ։
Արդեն 3-րդ տասնամյակ ձգվող հակամարտությունը լուրջ վնաս է հասցնում Հայաստանի սահմանամերձ բնակավայրերին և Արցախում ապրող մարդկանց և խախտում է նրանց քաղաքական, տնտեսական, բնապահպանական, տեղաշարժի և այլ իրավունքներ։
Այն մոտեցումը, որ այդ իրավունքները կարող են իրացվել միայն հակամարտության կարգավորումից հետո, ընդունելի չէ։ Հակամարտության գոտում ապրող մարդկանց խնդիրները պետք է դառնան բանակցային օրակարգի առաջնային մաս։
6.Հրադադարի պահպանման մոնիտորինգը, որը գոյություն ուներ մինչև համավարակը, փաստացի, խիստ սահմանափակ է։ Անհրաժեշտ է ներդնել արդյունավետ միջազգային մոնիտորինգ, որը լինի մշտական և ունենա ստուգողական մեխանիզմներ, որոնք կարձանագրեն, թե ե՞րբ և ո՞ր կողմն է խախտել հրադադարը։
Նմանօրինակ մոնիտորինգային գործունեություն կարող է իրականացնել ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակը, որն ունի տարածաշրջանում տարիների փորձառություն և կարող է ապահովել ԵԱՀԿ դիտորդների մշտական ներկայությունը տարածաշրջանում, թե′ պետական սահմանին, և թե′ շփման գծում։ Զինվորականների միջև տեղում ուղիղ կապի ապահովումը արդյունավետ գործիք է միջադեպերը կանխելու և պարզաբանելու ուղղությամբ։
7.Հակամարտության խաղաղ կարգավորման նպատակով Հայաստանը շարունակելու է աշխատել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հետ։
Մենք վճռականորեն մերժել և մերժելու ենք հակամարտության շահարկմամբ տարածաշրջանը ապակայունացնելու Թուրքիայի փորձերը։
Սիրելի′ հայրենակիցներ, հարգելի′ գործընկերներ
Հուլիսյան հաղթական մարտերը ցույց տվեցին, որ 2018 թվականի ոչ բռնի, թավշյա ժողովրդական հեղափոխության, դրան հետևած ժողովրդավարացման, կոռուպցիայի դեմ պայքարի, բարեփոխումների, բանակի զարգացման նոր հայեցակարգի արդյունքում մեր երկիրն ու հասարակությունը դիմակայունության ու համախմբվածության նոր մակարդակի են հասել։ Մեզ կարելի է ոգևորվել այս փաստից, բայց և այդ ոգևորությունը պետք է փոխակերպվի ամենօրյա ստեղծարար աշխատանքի՝ մեր երկրի տնտեսական, քաղաքական, ռազմական, ու դիվանագիտական պոտենցիալը զարգացնելու ուղղությամբ։
Եվ մենք կհաղթենք, որովհետև մեր հաղթանակը արդարության հաղթանակն է, ճշմարտության հաղթանակն է, մարդկության հաղթանակն է։

Совет Безопасности Республики Арцах разработает концепцию урегулирования азербайджано-карабахского конфликта
Секретарь Совбеза Арцаха Самвел Бабаян выступил с заявлением по поводу принятия Арменией новой стратегии безопасности.
"На заседании Совета безопасности Армении 10 июля была принята новая стратегия национальной безопасности Армении. Документ, который, по сути, отражает вызовы и угрозы безопасности армянства, принципы и способы их преодоления.
В этом руководстве по политике безопасности Республики Армения ключевой составляющей общеармянской повестки Арцах рассматривается отдельно - под заголовком "обеспечение безопасности Арцаха", который не случайно сочетается с независимостью, суверенитетом, территориальной целостностью Армении.
Основные мировые и региональные трансформации, которые нашли свое отражение в Стратегии национальной безопасности РА, тем не менее, не изменили представления Армении об азербайджано-карабахском конфликте как о главном вызове РА и применении Азербайджаном силы в контексте азербайджано-карабахского конфликта как об основной угрозе.
Республика Армения этим документом подтверждает свою гарантию безопасности Арцаха, подчеркнув в этом контексте следующее:
Оставаясь верными посреднической миссии Минской группы ОБСЕ, мы продолжаем выступать с позиции принципа компромиссов и мирного урегулирования азербайджано-карабахского конфликта.
Принцип права наций на самоопределение, закрепленный в декларациях ООН, международных соглашениях по правам человека, будет лежать в основе мирного урегулирования азербайджано-карабахского конфликта в качестве исключительного права армян Арцаха решать свою судьбу.
Арцах будет преобразован из объекта конфликта в субъект, вернувшись за стол переговоров, тем самым реализуя субъективность властей, избранных народом Арцаха.
Международное признание Республики Арцах не имеет альтернативы.
Безопасность Арцаха не может быть выставлена на аукцион.
На основании перечисленных исторических, политических и правовых оснований офис Совета Безопасности Республики Арцах разработает концепцию урегулирования азербайджано-карабахского конфликта, которая будет вынесена на общественное обсуждение с привлечением заинтересованных сторон.
Из выступления Пашиняна
6.05.2019 г. Степанакерт, Площадь Возрождения
фрагментарность должна быть заменена всеармянством
1.происхождение должно быть частью общеармянского, а не фактором, разделяющим его
2. объединение сил во имя всеобщей выгоды
3.концентрация всего армянского потенциала вокруг стратегических целей РА
Почему ничего не сказано об Арцахе, когда говорится о стратегических целях РА, потому что Арцах - Армения и точка.
эти стратегические цели должны стать основой всеармянской повестки
Заседание правительства, 25.07.2020
........................
1. Систему общей безопасности Армении и Арцаха нужно укреплять. С этой точки зрения я придаю большое значение нашему тесному сотрудничеству с Республикой Арцах и приданию нового содержания в соответствии с существующими угрозами.
2. Республика Арцах должна стать полноценной стороной переговоров.
3. Азербайджан должен публично отказаться от применения силы и предпринять надежные шаги по прекращению антиармянской риторики.
4. Переговоры должны быть осмысленными. Подход Азербайджана к тому, что переговоры являются продолжением войны, и их целью является решение военных проблем за столом переговоров, лишает смысла весь переговорный процесс.
Переговоры имеют смысл, если Азербайджан готов отступить от максималистского подхода и готов к компромиссу. Без каких-либо ограничений, не может быть уступок в вопросе признания права народа Арцаха на самоопределение, безопасности населения Армении и Арцаха ни в коем случае.
5.В последние дни Азербайджан нацелился на ряд сел Тавушской области, приграничные населенные пункты, гражданское население и инфраструктуры.
Страны, поставляющие оружие Азербайджану, должны четко осознавать, что использование этого оружия является преступлением против мирного населения, поскольку создается впечатление, что против Вооруженных сил и мирного населения Армении воюет не Азербайджан, а международные корпорации по производству сверхточного смертоносного оружия со своими специалистами.
Конфликт, длящийся уже третье десятилетие, наносит серьезный ущерб приграничным населенным пунктам Армении и людям, живущим в Арцахе, и нарушает их политические, экономические, экологические, права на передвижение и другие права.
Тот подход, что эти права могут быть реализованы только после урегулирования конфликта, неприемлем. Проблемы людей, живущих в зоне конфликта, должны стать приоритетной частью переговорного процесса.
6. Мониторинг соблюдения режима прекращения огня, который существовал до эпидемии, фактически, крайне ограничен. Необходимо внедрить эффективный международный мониторинг, который будет постоянным и будет иметь контрольные механизмы, которые зафиксируют, когда и какая сторона нарушила режим прекращения огня.
Подобную мониторинговую деятельность может осуществлять офис личного представителя Действующего председателя ОБСЕ, который имеет многолетний опыт в регионе и может обеспечить постоянное присутствие наблюдателей ОБСЕ в регионе, как на государственной границе, так и на линии соприкосновения. Обеспечение прямой связи между военными на месте является эффективным инструментом для предотвращения и разъяснения инцидентов.
7. С целью мирного урегулирования конфликта Армения продолжит работать с сопредседателями Минской группы ОБСЕ.
Мы решительно отвергли и отвергли попытки Турции дестабилизировать регион спекуляцией конфликтом.
Дорогие соотечественники, уважаемые коллеги!
Победные июльские бои показали, что в результате ненасильственной бархатной народной революции 2018 года, последовавшей за ней демократизации, борьбы с коррупцией, реформ, новой концепции развития армии наша страна и общество достигли нового уровня противостояния и сплоченности. Нас можно воодушевить этим фактом, но и это воодушевление должно трансформироваться в каждодневную креативную работу в направлении развития экономического, политического, военного и дипломатического потенциала нашей страны. И мы победим, потому что наша победа-победа справедливости, победа истины, победа человечности.