ՀՀ պաշտպանության նախարարն ընդունել Ֆրանսիայի դեսպանին
ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը հուլիսի 29-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ֆրանսիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ջոնաթան Լաքոտին: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են երկկողմ համագործակցության և տարածաշրջանային անվտանգության ընթացիկ խնդիրներ:
Ներկայացնելով հայ-ադրբեջանական պետական սահմանին և արցախա-ադրբեջանական ուժերի շփման գծում վերջին օրերին տիրող իրավիճակը՝ պաշտպանության նախարարը կարևորել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Ռուսաստանի Դաշնության, ԱՄՆ-ի և մասնավորապես Ֆրանիսիայի՝ որպես ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի, Եվրամիության և ՆԱՏՕ-ի անդամ պետության դերակատարությունը լարվածության թուլացման և բանակցային գործընթացի շարունակման գործում։
Դավիթ Տոնոյանը, անդրադառնալով թուրք-ադրբեջանական համատեղ զորավարժություններին, նշել է, որ բուն ռազմական տեսանկյունից դրանց մարտավարական բնույթը մտահոգիչ չէ, սակայն կարևոր է, որպեսզի զորավարժությունները չվերածվեն Հայաստանի Հանրապետության սահմանների, պաշտպանական կառույցների և այլ ենթակառուցվածքների անմիջական հարևանությամբ սադրիչ գործողությունների։
Պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը շեշտել է, որ հայկական կողմը ուշադիր հետևելու է զորավարժությունների ընթացքին և հետագա զարգացումներին։
Դեսպան Ջոնաթան Լաքոտը, վերահաստատելով Ֆրանսիայի միջնորդական դերակատարությունը հակամարտության՝ բացառապես խաղաղ կարգավորման գործում, իր հերթին բարձր է գնահատել այս ողջ ընթացքում Հայաստանի Հանրապետությունում տիրող ազգայնական շեշտադրումներից և դրսևորումներից, ինչպես նաև պատերազմական կոչերից զերծ հավասարակշիռ մթնոլորտը։

Армянская сторона внимательно будет следить за турецко-азербайджанскими учениями
29 июля министр обороны РА Давид Тоноян принял чрезвычайного и полномочного посла Республики Франция в Республике Армения Джонатана Лакота. В ходе встречи были обсуждены текущие вопросы двустороннего сотрудничества и региональной безопасности.
Представляя ситуацию последних дней на армяно-азербайджанской государственной границе и линии соприкосновения арцахских и азербайджанских сил, министр обороны обозначил важность в ослаблении напряжения и продолжении процесса переговоров роли сопредседателей Минской группы ОБСЕ Российской Федерации, США и, в частности, Франции, как государство-член Совета Безопасности ООН, Евросоюза и НАТО.
Давид Тоноян, коснувшись турецко-азербайджанских совместных учений, отметил, что с военной точки зрения их тактический характер не вызывает беспокойство, однако важно, чтобы учения не превратились в провокационные действия в непосредственной близости границ Республики Армения, оборонных структур и других инфраструктур.
Руководитель оборонного ведомства подчеркнул, что армянская сторона будет внимательно следить за ходом учений и дальнейшими событиями.
Посол Джонатан Лакот, вновь утвердив посредническую роль Франции в исключительно мирном урегулировании конфликта, в свою очередь высоко оценил уровновешанную атмосферу в Республике Армения, свободную от националистических акцентов и проявлений, а также от призывов к войне.