Զգոնանալու կարիք կա ոչ միայն ռազմական, այլ նաև դիվանագիտական ճակատում
Չնայած տարածաշրջանում լարվածությունը սրող հայտարարութուններից և գործողություններից զերծ մնալու մասին միջազգային հանրության կոչերին՝ Ադրբեջանը շարունակում է Հայաստանի հետ խոսել սպառնալիքի լեզվով: Զուգահեռաբար, Հայաստանի և Արցախի սահմանների մոտ Ադրբեջանն իրականացնում է լայնամասշտաբ զորավարժություններ Թուրքիայի հետ միասին:
Այսպիսով, Բաքուն Թուրքիայի հետ միասին փորձում է Հայաստանում և Արցախում ստեղծել վախի մթնոլորտ, ինչը, վերջիններիս հաշվարկով, կարող է ստիպել Հայաստանի իշխանությանը բանակցային սեղանին գնալ զիջումների:
Թուրք-ադրբեջանական այդ հաշվարկն, ըստ էության, իրեն չարդարացրեց: Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանին լարվածության աճի պայմաններում թուրք-ադրբեջանական զորավարժությունների թեման ու դրանից բխող հնարավոր սպառնալիքների մասին, իհարկե, Հայաստանում բարձրաձայնվեց, սակայն միանշանակ դրանք հանրության մոտ խուճապ չառաջացրեցին, ընդամենն ավելի մեծացրեցին մեր զգոնությունը:
Նշենք, որ այսօր ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետի կողմից զինված ուժերի առաջին շարակարգի միավորումները, զորամասերը և կենտրոնական ենթակայության ուժերի մի մասը բերվել են մարտական պատրաստականության բարձր աստիճանների՝ նպատակ ունենալով ստուգելու զորքերի մարտունակությունը, ստեղծված իրավիճակում արագ գործելու ունակությունները, ճշտելու հաստիքային, տրված և աջակցող ուժերի ու միջոցների փոխգործակցության հարցերը, անցկացնելու ստորաբաժանումների և կրակի կառավարման մարզումներ՝ օպերատիվ-մարտավարական դրվագների խաղարկմամբ։
Այսօր, արձագանքելով Ադրբեջանի նախագահի կողմից հնչած սպառնալիքներին՝ ՀՀ պաշտպանության նախարարը Բաքվի համար ևս մեկ անգամ հստակեցրեց, որ հայկական բանակը պատրաստ է կատարելու իր առջև դրված խնդիրները՝ չնայած մեր կողմից խաղաղասիրական հայտարարություններին:
Ռազմական առումով զգոնանալու կարիք կա ոչ միայն թուրք-ադրբեջանական համատեղ զորավարժությունների պատճառով: Նշենք, որ զուգահեռաբար լայմանամասշտաբ զորավարժությունները են իրականացնում նաև Ռուսաստանն ու Իրանը, ինչը տարածաշրջանում ստեղծում է բավականին զգայուն մթնոլորտ:
Սակայն զգոնանալու կարիք կա ոչ միայն ռազմական, այլ նաև դիվանագիտական ճակատում: Տավուշում հուլիսյան սրացումը Թուրքիան օգտագործեց Հարավային Կովկասում և մասնավորապես Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցում իր դերակատարումը մեծացնելու համար: Ինչպես կարելի է ենթադրել այս համատեքստում ռուս-թուրքական շփումներից, Թուրքիայի ակտիվացումը միանգամայն ընկալելի է Մոսկվայի կողմից, որը կենսական շահեր ունի մեր տարածաշրջանում: Սա բնավ չի նշանակում, որ Ռուսաստանն ու Թուրքիան տարածաշրջանային խնդիրների լուծման հարցում ունեն նույն մոտեցումը: Հիշեցնենք, որ ունենալով միանգամայն հակադիր մոտեցումներ Մոսկվան և Անկարան արդյունավետ կերպով համագործակցում են Սիրիայում:
Մեր տարածաշրջանում ևս այդ համագործակցությունն ավելի շատ նշանակում է միմյանց շահերը հաշվի առնելու կողմերի պատրաստակամություն: Այս համատեքստում Ռուսաստանի հետ սերտ համագործակցության կարիք կա: Ընդ որում, տարածաշրջանում թուրքական ազդեցության մեծացման հարցում բավականին կարևոր և արդյունավետ համագործակցության կարիք ունենք նաև Իրանի հետ:

Необходимо проявлять бдительность не только на границе, но и на дипломатическом фронте
Вопреки призыву международного сообщества воздерживаться от заявлений и действий, которые усиливают напряженность в регионе, Азербайджан продолжает говорить с Арменией на языке угроз. Одновременно с этим Азербайджан начал широкомасштабные военные учения – совместно с Турцией - у границ Армении и Арцаха.
Подобным образом официальный Баку вместе с Турцией пытаются создать атмосферу страха в двух армянских государствах, что, по их мнению, может заставить власти Армении пойти на уступки за столом переговоров.
Однако подобные турецко-азербайджанские расчеты не могут себя оправдать. Конечно, в Армении обсуждали тему турецко-азербайджанских военных учений и связанных с ними возможных угроз в условиях усиления напряженности на армяно-азербайджанской границе, но они определенно не вызвали паники среди населения, они лишь привели к усилению бдительности армянских ВС.
Следует отметить, что 31 июля, в соответствии с планом боевой подготовки на 2020-ый год, начальник Генштаба ВС Армении объявил внезапную проверку боеготовности войск, в которой приняли участие объединения, воинские части первого эшелона и часть сил центрального подчинения. Они были приведены в высокую степень боевой готовности. Военным руководством Армении была поставлена задача проверить боеспособность подразделений, способность к быстрым действиям в сложившейся ситуации. Также были решены вопросы взаимодействия между подразделениями, силами содействия, проведены тренировки по огневому управлению, разыграны оперативно-тактические эпизоды.
Отвечая на угрозы, высказанные президентом Азербайджана, министр обороны РА Давид Тоноян еще раз пояснил официальному Баку, что армянская армия готова выполнять все свои задачи, несмотря на наши миролюбивые заявления.
Армейская бдительность необходима не только из-за совместных турецко-азербайджанских военных учений. Следует отметить, что Россия и Иран в свою очередь также проводят крупномасштабные военные учения, что создает довольно взрывоопасную атмосферу в регионе.
При этом необходимо проявлять бдительность не только на границе, в армии, но и на дипломатическом фронте. Турция использовала июльскую эскалацию в Тавуше, чтобы повысить свою роль на Южном Кавказе, особенно в вопросе урегулирования карабахского конфликта. Как можно предположить из российско-турецких контактов в тот период, активизация Турции сразу же бросилась в глаза официальной Москве, которая имеет свои жизненно важные интересы в нашем регионе. Это не означает, что Россия и Турция имеют одинаковые подходы к региональным вопросам. Но при этом напомним, что при совершенно противоположных подходах Москва и Анкара вполне эффективно сотрудничают в Сирии.
В нашем регионе такое сотрудничество означает готовность сторон учитывать интересы друг друга. В этом контексте у Армении есть необходимость более тесной кооперации с Россией. В то же время нам необходимо достаточно эффективно сотрудничать и с Ираном – чтобы противодействовать усилению турецкого влияния в регионе.