Բեյրութում պայթյունի գործով ձերբակալվել է 16 աշխատակից
Բեյրութում պայթյունի գործով ձերբակալվել է Լիբանանի մայրաքաղաքի նավահանգստի 16 աշխատակից: Այս մասին Լիբանանի ազգային լրատվական գործակալությանը հայտնել է ռազմական դատարանի ներկայացուցիչ, գործող դատավոր Ֆադի Աքիքին, փոխանցում է Կոմերսանտը:
«Զինվորական դատախազությունն ավարտում է Բեյրութի նավահանգստում գտնվող 12-րդ հանգարում տեղի ունեցած մահացու պայթյունի հետաքննության նախնական փուլը: Հարցաքննվել է  ավելի քան 18 անձ` նավահանգստի վարչակազմից և մաքսատան աշխատակազմից, նրանցից, ով պահեստում վերանորոգում էր իրականացնում և պահում էր այնտեղ պայթուցիկ նյութը: Այս պահի դրությամբ ձերբակալվածների թիվը 16 մարդ է կազմում»,- ասաց Աքիքին:
Հիշեցնենք, որ Բեյրութի նավահանգստում 2750 տոննա ամոնիումի նիտրատ էր պայթել, ինչի հետևանքով զոհվել է ավելի քան 150 մարդ, վիրավորվել է մոտ 5000-ը:

Sixteen Port Workers Arrested in Connection with Beirut Explosion
Sixteen workers of the port of Lebanese capital city have been arrested in connection with the case into the explosion in Beirut. Judge Fadi Akiki, a representative of the Lebanese military court, told about this to the National News Agency of Lebanon.
"The military prosecutor's office is completing the preliminary stage of the investigation into the deadly explosion at the 12th hangar in the port of Beirut. More than 18 people from the port administration and customs staff were questioned, including those who were repairing the warehouse and keeping the explosives there. At the moment, the number of people arrested is sixteen," Akiki said.
To note, 2,750 tons of ammonium nitrate exploded Tuesday evening in the port of Beirut, as a result of which more than 150 people were killed and about 5,000 were injured.