Լիտվան բացում է սահմանը բելառուսների համար «մարդասիրական նպատակներով»
իտվան վերացնում է մուտքի սահմանափակումները Բելառուսի այն քաղաքացիների համար, ովքեր ցանկանում են երկիր մտնել «հումանիտար նպատակներով», հայտնում է LRT- ն, փոխանցում է news.am-ը:
Լիտվայի ներքին գործերի նախարարությունը «հարևան երկրում տեղի ունեցող (քաղաքական) զարգացումների ֆոնին» առաջարկել է բելառուսներին ներառել այն քաղաքացիների շարքում, ովքեր չեն մտնում կորոնավիրուսային սահմանափակումների հետ կապված արգելքների տակ, ասել է Լիտվայի ՆԳՆ ղեկավար Ռիտա Թամաշունենեն:
Նախարարը հավելել է, որ գերատեսչությունն առաջարկել է կառավարության համապատասխան որոշման մեջ ներառել նաև օտարերկրացիների վերաբերյալ լրացուցիչ կատեգորիան:
«Դրանք այն օտարերկրացիներն են, ովքեր հատուկ մարդասիրական նպատակներով են գալիս Լիտվա»,- հավելել է Թամաշունենեն:

Lithuania Allows Belarusians to Enter 'For Humanitarian Purposes'
Lithuania lifts restrictions on entry into the country for citizens of Belarus wishing to enter the country for humanitarian purposes, LRT reports.
The Ministry of Internal Affairs of Lithuania proposed to include Belarusians in the list of citizens who do not fall under the prohibitions associated with coronavirus restrictions in the light of the current political developments in the neighboring country, said Lithuanian Interior Minister Rita Tamasuniene.
The minister added that the department proposed to include an additional category on foreigners in the corresponding government decision.