Գյումրիի արտաքին տնտեսական գործունեության կենտրոնի կառուցման որոշումն ունի ռազմավարական նշանակություն. վարչապետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մոտ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել է Գյումրիի արտաքին տնտեսական գործունեության կենտրոնի կառուցման և հետագա գործունեության ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքների ընթացքը:
Պետական եկամուտների կոմիտեի պատասխանատուները զեկուցել են, որ կենտրոնը լիարժեք սկսելու է գործել 2022 թվականից, այժմ իրականացվում են շինարարական աշխատանքները, հայտարարվել է կենտրոնի կառուցման երկրորդ փուլի մրցույթը: Նշվել է, որ կենտրոնը գործելու է «մեկ կանգառ, մեկ պատուհան» սկզբունքի ներքո՝ տնտեսվարողների համար արտահանման և ներմուծման գործընթացները հնարավորինս սահուն կազմակերպելու նպատակով: Ըստ պատասխանատուների, մեկ վայրում՝ վերը նշված կենտրոնում, գործելու են նաև արտահանման և ներմուծման գործառույթներում ներգրավված շահագրգիռ մյուս գերատեսչությունների ծառայությունները, ինչի արդյունքում տնտեսվարողներն այլևս ստիպված չեն լինի լիցենզիաների, թույլատվական փաստաթղթերի ստացման նպատակով այցելել այս կամ այն վայրում գտնվող գերատեսչություն, կորցնել ժամանակ ու լրացուցիչ ռեսուրսներ:
Այնուհետև անդրադարձ է կատարվել ԱՏԳ կենտրոնի զարգացման հնարավորություններին՝ հաշվի առնելով միջազգային փորձը, ինչպես նաև հետագայում նախատեսվող այլ աշխատանքներին:
Վարչապետ Փաշինյանը կարևորել է արտահանման և ներմուծման ընթացակարգերի պարզեցման, բիզնեսի համար բարենպաստ պայմանների ապահովման, փաստաթղթերի տրամադրման ժամկետների կրճատման ուղղությամբ հետևողական աշխատանքների իրականացումը: «Պետք է ամեն ինչ անենք, որպեսզի տնտեսվարողների համար ապահովենք գործունեության լավ պայմաններ ու հնարավորություններ»,- ասել է վարչապետը՝ ընդգծելով, որ Գյումրիի ԱՏԳ կենտրոնի կառուցման որոշումն ունի կարևոր ու ռազմավարական նշանակություն: Կառավարության ղեկավարը հանձնարարել է փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի գլխավորությամբ առաջիկայում քննարկել բոլոր այն հնարավորությունները, որոնք կնպաստեն կենտրոնի գործունեության զարգացմանն ու բիզնեսի համար էլ ավելի բարենպաստ պայմանների ստեղծմանը:

Решение о строительстве Центра внешнеэкономической деятельности Гюмри имеет стратегическое значение: премьер Армении
Премьер-министр Никол Пашинян провел совещание, в ходе которого были обсуждены работы по строительству Центра внешнеэкономической деятельности Гюмри и вопросы его дальнейшей деятельности.
Ответственные лица Комитета государственных доходов доложили, что центр будет полностью сдан в эксплуатацию в 2022 году, сейчас ведутся строительные работы, объявлен второй тур тендера на строительство центра. Было отмечено, что центр будет работать по принципу "одна остановка, одно окно", чтобы максимально плавно организовать экспортно-импортный процесс для хозяйствующих субъектов. По словам ответственных лиц, в одном месте, в вышеупомянутом центре, будут действовать службы других заинтересованных ведомств, задействованных в экспортно-импортных процессах, в результате чего хозяйствующим субъектам больше не придется посещать то или иное место для получения лицензий и разрешений, терять время и дополнительные ресурсы.
Затем были затронуты возможности развития центра ВЭД с учетом международного опыта, а также предстоящие другие работы.
Премьер-министр Пашинян подчеркнул важность последовательной работы по упрощению экспортно-импортных процедур, обеспечению благоприятных условий для бизнеса и сокращению сроков предоставления документов. "Мы должны сделать все возможное, чтобы обеспечить хорошие условия и возможности для бизнеса", - сказал премьер-министр, подчеркнув, что решение о строительстве центра ВЭД в Гюмри имеет важное и стратегическое значение.
Премьер-министр поручил под руководством вице-премьера Мгера Григоряна в ближайшее время обсудить все возможности, которые будут способствовать развитию деятельности центра и созданию еще более благоприятных условий для бизнеса.