Նախագահական նախաձեռնությունների նպատակն է ձևավորել համագործակցության տարածաշրջանային հարթակ
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը նամակ է հղել Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Լուիզ Մուշիկիվաբոյին:
Եվս մեկ անգամ ընդգծելով 2018թ. Հայաստանում անցկացված՝ Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գագաթնաժողովի հաջողությունը՝ նախագահ Սարգսյանը Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գլխավոր քարտուղարին է ներկայացրել նախագահական մի քանի ծրագրեր, որոնց նպատակն է Հայաստանում ձևավորել տնտեսական համագործակցության տարածաշրջանային հարթակ:
Հանրապետության նախագահը տիկին Մուշիկիվաբոյին հրավիրել է մասնակցելու Մտքերի հայկական երկրորդ գագաթնաժողովին։ Նախատեսվում է, որ այն տեղի կունենա հոկտեմբերի 10-11-ը  և կհամախմբի աշխարհի քաղաքական, տնտեսական, գիտական և մշակութային շրջանակների հայտնի դեմքերի: Գագաթնաժողովի հիմնական թեմաները կլինեն աշխարհաքաղաքականությունն ու արհեստական բանականությունը: «2019թ. Մտքերի հայկական առաջին գագաթնաժողովի հաջողությունը մեզ քաջալերեց Շամոնիից դուրս նույնպես այն դարձնել տարեկան՝ նպատակ ունենալով ընդլայնել գագաթնաժողովի աշխարհագրությունը և վեր հանել նոր գաղափարներ ու հնարավորություններ»,-նշված է նախագահ Սարգսյանի նամակում:
Նախագահական մյուս նախաձեռնությունը, որի մասին խոսել է Հայաստանի նախագահը, ATOM (Advanced Tomorrow) ծրագիրն է, որի հիմնական նպատակն է բարձր տեխնոլոգիաների և արհեստական բանականության ոլորտներում Հայաստանը դարձնել տարածաշրջանային հարթակ: Նրա խոսքով՝ բազմաթիվ պետություններ, միջազգային ֆինանսական հաստատություններ և համաշխարհային հռչակ ունեցող ձեռնարկություններ արդեն համագործակցության պատրաստակամություն են հայտնել:
Անդրադառնալով Հաջողակ փոքր պետությունների ակումբ ստեղծելու իր նախաձեռնությանը՝ նախագահ Արմեն Սարգսյանը նշել է, որ այդ ծրագիրը քննարկել է շահագրգիռ մի շարք երկրների ղեկավարների հետ, ներառյալ ֆրանկոֆոն որոշ երկրներ, որոնց մեջ՝ Ռուանդան ու Կատարը: Նախաձեռնության նպատակը բնավ էլ գոյություն ունեցող համագործակցության օղակները փոխարինելը չէ, ոչ էլ ծանրաշարժ կառույց ստեղծելը, այլ՝ փոքր պետություններին համախմբելը, որոնք համագործակցության և երկխոսության ճկուն հարթակի շրջանակներում կարող են հաջողել զանազան ոլորտներում:

Президент Армении направил письмо генеральному секретарю Международной организации франкофонии
Президент Республики Армен Саркисян направил письмо генеральному секретарю Международной организации франкофонии Луиз Мушикивабо.
Еще раз подчеркнув успех проведенного в 2018 году в Армении саммита Международной организации франкофонии, президент Саркисян представил генеральному секретарю Международной организации франкофонии ряд президентских проектов, цель которых сформировать в Армении региональную площадку экономического сотрудничества.
Президент Республики пригласил госпожу Мушикивабо принять участие во втором "Армянском Саммите умов". Намечается, что он состоится 10-11 октября и на него приедут известные в мировых политических, экономических, научных и культурных кругах личности. Основными темами саммита будут геополитика и искусственный интеллект. "Успех первого проведённого в Армении "Саммита умов" в 2019г. вдохновил нас сделать проведение саммита вне Шамони ежегодным, имея целью расширить географию саммита и выявить новые идеи и возможности", - отмечено в письме президента Саркисяна.
Другая президентская инициатива, о которой говорил президент Армении - проект АТОМ (Advanced Tomorrow) основная цель которого превратить Армению в региональную площадку в сферах высоких технологий и искусственного интеллекта. По его словам, многочисленные государства, международные финансовые учреждения и имеющие всемирное признание предприятия уже выразили готовность к сотрудничеству.
Касаясь своей идеи создания Клуба успешных малых государств, президент Армен Саркисян отметил, что обсудил этот проект с рядом руководителей заинтересованных стран, включая некоторые страны франкофонии, в числе которых Руанда и Катар. Цель инициативы совершенно не в том, чтобы заменить существующие звенья сотрудничества, а также не в том, чтобы создать тяжелоподвижную структуру, а в том, чтобы сплотить малые государства, которые в рамках гибкой площадки сотрудничества и диалога могут достичь успеха в различных областях.