Իսկ այդ պատերազմը, ցավոք սրտի, չի ավարտվել․ Սերժ Սարգսյան
ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր՝ օգոստոսի 19-ին, մամուլի ասուլիսի մեկնարկին ընթերցեց 2016թ. ապրիլին տեղի ունեցած ռազմական գործողությունների հանգամանքները ուսումնասիրող ԱԺ քննիչ հանձնաժողովի նիստում հնչեցրած իր ներածական խոսքը։
«Բարև ձեզ:
Մինչև ձեզ հետաքրքրող հարցերին պատասխանելը, նախ ցանկանում եմ հակիրճ ներածական խոսք ասել և առաջարկում եմ այն կցել նիստի պաշտոնական արձանագրությանը:
Առաջին հերթին կասեմ, թե ինչու որոշեցի ընդունել ձեր հրավերը և գալ ու պատասխանել այստեղ հնչեցվելիք ցանկացած հարցի՝ չնայած իմ համախոհներից, քաղաքական թիմի անդամներից, աջակիցներից շատերը խնդրում էին օգտվել չգալու իմ իրավունքից և կտրուկ մերժել հրավերը՝ այն հիմնավորմամբ, որ սա ակնհայտ քաղաքական նպատակներով ստեղծված հանձնաժողով է, որի անդամները բազմաթիվ անգամներ կանխակալ և ոչ կոռեկտ կարծիքներ էին հայտնել ապրիլյան իրադարձությունների վերաբերյալ: Բայց ես որոշեցի գալ, եթե անգամ նրանց մտահոգությունները տեղին են, որովհետև ուզում եմ նայել ձեր աչքերի մեջ և հասկանալ՝ կա՞ այստեղ մեկը, որ դույզն-ինչ կասկած ունի ապրիլյան քառօրյա պատերազմում հայկական կողմի հաղթանակի վերաբերյալ, կարո՞ղ է մասնագիտորեն հիմնավորել, թե ինչպես է իր էլիտար ստորաբաժանումները կորցրած Ադրբեջանը հաղթել, իսկ անասելի խիզախության բազմաթիվ օրինակներով լայնածավալ գրոհները կասեցրած հայկական կողմը` պարտվել: Կա՞ մեկը, որ տեղյակ է մարդկության ամբողջ պատմության ընթացքում այնպիսի պատերազմի մասին, որտեղ առանց հրամանատարների կռվել ու հաղթել են միայն զինվորները:
Հարց կարող է ծագել, թե ինչո՞ւ մինչև այսօր համապարփակ և հանրայնորեն  չեմ անդրադարձել ապրիլյան պատերազմի մասին տարատեսակ հարցերին և այս թեմայով շահարկումներին: Ասեմ ուղիղ՝ սկզբում չկար դրա անհրաժեշտությունը, իսկ հետո՝ նպատակահարմարությունը: Սա էր պատճառը, որ ես առաջարկում էի իմ մասնակցությամբ հանձնաժողովի քննարկումն իրականացնել արտակարգ դրության ավարտին, որպեսզի լսումներից հետո հնարավորություն ունենայի զանգվածային լրատվամիջոցների ներկայությամբ անդրադառնալ և մեր հանրությանը փոխանցել խնդրո առարկային վերաբերող ամբողջական տեղեկատվությունը:
Այժմ համառոտ անդրադառնամ մի քանի հարցերի, որոնք, ցավոք, շահարկումների թեմա են դարձել, կամ որոշ շրջանակներ  արհեստականորեն դարձրել են:
Երբ հրապարակ է նետվում թեզ` հաղթանա՞կ, թե՞ պարտություն էր Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ապրիլյան ագրեսիային դիմակայելը, նման հարցադրում անողները նախ պետք է հստակ պատկերացում ունենան, թե ինչ է հաղթանակը և ինչ է պարտությունը որևէ պատերազմում:
Ակնհայտ է, որ պատերազմները ինքնանպատակ չեն լինում՝ դրանք միշտ հետապնդում են քաղաքական նպատակներ։ Պատերազմը «քաղաքականության շարունակությունն է»` այլ մեթոդներով: Պաշտպանվող կողմի համար հաղթանակ է, երբ նա  կարողանում է նվազագույն կորուստներով վիժեցնել հակառակորդի մտահաղացումները: Որևէ պատերազմի վերջնարդյունքը չի կարող գոհացուցիչ լինել հարձակվող կողմի համար, եթե նա չի հասնում իր քաղաքական նպատակների գոնե մի մասի կատարմանը:
Մինչ պատասխանեմ հարցին՝ հաղթե՞լ, թե՞ պարտվել ենք ապրիլյան պատերազմում, կարճ անդրադառնամ այն հանգամանքին, թե արդյո՞ք հնարավոր էր կանխել կամ խուսափել պատերազմից: Համոզված եմ՝ հնարավոր չէր:
Ինչո՞ւ.
Որովհետև Ադրբեջանը պատրաստ չէր մեզ համար ընդունելի որևէ փոխզիջումային տարբերակի, որովհետև Ադրբեջանը պատրաստ չէր և, համոզված եմ, հիմա էլ պատրաստ չէ ընդունել Լեռնային Ղարաբաղի քաղաքացիների` իրենց երկրի կարգավիճակը ազատ կամքի արտահայտությամբ որոշելու իրավունքը:
Այսպիսով, պատերազմից խուսափելու ընդամենը մեկ ճանապարհ կար. գնալ միակողմանի զիջումների, ինչը, բնականաբար, չէր էլ քննարկվում և անընդունելի էր: Այդ ճանապարհը մեզ համար չէր:
Ինչպես ասացի՝ հաղթանակը քաղաքական նպատակների իրագործումն է պատերազմի միջոցով: Որո՞նք էին Ադրբեջանի քաղաքական նպատակները, որ լավագույնս և փաստարկված ձևակերպված են ինչպես մեր, այնպես էլ արտասահմանյան  փորձագիտական  շրջանակների ուսումնասիրությունների, պատկան մարմինների կողմից իրականացված լայնածավալ վերլուծությունների մեջ, նաև տարբեր երկրների ղեկավարների հետ, ներառյալ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները, հետպատերազմյան բազում հանդիպումների ընթացքում և ընդունված որոշումներում:
Գերնպատակը բանակցությունների ընթացքը փոխելն էր: Ցանկանում էին ապացուցել, որ խնդիրն ունի ռազմական լուծում, իսկ որ բանակցություններն իրենց օգտին չէին ընթանում, լավագույնս ապացուցեց Իլհամ Ալիևը 2016թ. հոկտեմբերին Ադրբեջանի կառավարության նիստի ժամանակ` խոստովանելով, որ միջազգային հանրությունը փակ դռների հետևում իրեն ստիպում է ճանաչել ԼՂ անկախությունը:
Երկրորդ՝ Ադրբեջանը ցանկանում էր չեզոքացնել Արցախի՝ որպես հակամարտության կողմ լինելու հանգամանքը, որի ամենազորեղ ապացույցը 1994թ. ստորագրված եռակողմ հրադադարի փաստաթուղթն է:
Երրորդ՝ Ադրբեջանի համար կարևոր էր փոխել իր ժողովրդի հոգեբանության մեջ և բանակում պարտվածի բարդույթը՝ վերածելով այն ուժեղի, հաղթանակածի, և հակառակն իրականացնել Հայաստանում՝ մեր ժողովրդի հոգեբանության մեջ և բանակում հաղթանակածի   հոգեբանությունը փոխել պարտվածի, թույլի  հոգեբանության:
Կարող եմ թվարկել նաև այլ նպատակներ, սակայն այսքանով բավարարվենք:
Հասե՞լ են նրանք իրենց նպատակներին, թե՞ ոչ:
Առաջին՝ մարտի դաշտում կրած անհաջողությունները թույլ չտվեցին Ադրբեջանին հայկական կողմերին ու միջազգային հանրությանը կանգնեցնել «կայացած փաստի» առջև և ստիպել բանակցել իրենց ցանկացած կետից և իրենց օրակարգով։ Բանակցություններում եղավ բեկում, բայց այն օրակարգով, ինչ մենք պնդում էինք դեռ 2013 թվականից. ստեղծել հրադադարի խախտումների հետաքննության միջազգային մեխանիզմ։ Ալիևն էլ ապրիլյան պատերազմից հետո ստիպված էր այս իրողությանը համաձայնել Վիեննայում, ապա Սանկտ Պետերբուրգում։ Ի դեպ, սա եղել է մեր իշխանությունների թողած ժառանգության կարևորագույն բաղադրիչներից մեկը: Եթե անհրաժեշտություն լինի, ավելի հանգամանորեն կբացատրեմ:
Այսպիսով, ապրիլյան ագրեսիայի արդյունքում Ադրբեջանը հսկայական կորուստներ կրեց ոչ միայն ռազմաճակատում, այլև դիվանագիտական ասպարեզում: Ապացուցվեց, որ Ադրբեջանն ի վիճակի չէ խնդիրը լուծել ռազմական ճանապարհով:
Երկրորդ՝ կրելով անհաջողություններ մարտի  դաշտում, Ադրբեջանը ստիպված էր նստել բանակցային սեղանի շուրջ Ռուսաստանի մասնակցությամբ: Մեզնից ակնկալվում էր, որ համաձայնենք հրադադարի նոր համաձայնագրի ստորագրման ադրբեջանական առաջարկին: Բայց մենք մերժեցինք՝ պնդելով որպեսզի վերահաստատվի 1994թ. մայիսյան հրադադարի անժամկետ բնույթը, այսինքն՝ հրաժարվեցինք կնքել նոր հրադադարի փաստաթուղթ, որով փաստորեն Արցախը դուրս կմղվեր որպես հակամարտության իրավահավասար կողմ։  Ավելի ուշ ստացանք նաև համանախագահների հստակ դիրքորոշումը` ԵԱՀԿ-ում տարածված պաշտոնական հայտարարությամբ, որով մեկ անգամ ևս ընդգծվում էր 1994թ. Եռակողմ հրադադարի անժամկետ բնույթը:
Երրորդ` ինչպես ասացի, Ալիևը պատերազմով ցանկանում էր բարձրացնել սեփական ժողովրդի ու բանակի մարտական ոգին և ստեղծել ինչ որ առասպել «հաղթանակի» մասին։ Անգամ կազմավորել էին հատուկ խմբեր` սպասվող հաջողություններն արագ հանրայնացնելու համար: Չստացվեց` շնորհիվ մեր քաջարի մարտիկների։
Մի փոքր առաջ անցնելով` ասեմ, որ ցավալի է հետևել, թե ինչպես են վերջին տարիներին այս նպատակի իրագործմանը ծառայում որոշ ուժեր մեր երկրի ներսում։ Արդեն չորս տարի ստեղծվում և տարածվում են միֆեր, բացարձակ ստեր` բահերով կռվող, սոված ու առանց փամփուշտի մնացած զինվորների և դիզվառելիքի փոխարեն ջրով լիցքավորված զրահատեխնիկայի մասին։ Սա ուղղակի ամոթ է` նույնիսկ քաղաքական նպատակների հասնելու տեսանկյունից։
Այսքանից հետո՝  հայկական կողմի համար ապրիլյան պատերազմը հաղթանա՞կ էր, թե՞ պարտություն:
Ինձ համար սա երբևէ հարց չի եղել, քանի որ, արդյունքներից ելնելով, վստահ եմ՝ սա մեր հաղթանակն է, բոլորիս հաղթանակը։
Արդյո՞ք արդյունավետ է աշխատել մեր ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը։ Որոշակի թերացումներով հանդերձ, ռազմական, քաղաքական, պետական ու քաղաքացիական գրեթե բոլոր օղակներն իրենց դրսևորել են լավագույնս։ Իսկ թերացումների ու դասերի վերաբերյալ առկա է ՀՀ ՊՆ և ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ «Հույժ գաղտնի» զեկույցը, որը ենթադրում եմ՝ հասանելի է եղել նաև հանձնաժողովի անդամներին։
Հնարավո՞ր էր չհամաձայնել հրադադարի հաստատմանը և ամբողջովին վերականգնել նախնական դիրքավորումը: Կարծում եմ` այո: Բայց հավանականությունը մեծ էր, որ մենք կունենայինք մի քանի տասնյակ նոր զոհեր, նոր որդեկորույս ծնողներ, նոր որբացած երեխաներ, նոր այրիներ:
Իսկ հնարավո՞ր էր չհամաձայնել հրադադարի հաստատմանը և լրացուցիչ պատժել Ադրբեջանին` անվտանգության գոտին ընդլայնելով նոր տարածքներով: Հաջողության տարբերակը չբացառելով` ասեմ, որ դա կլիներ արկածախնդրություն` հղի անկանխատեսելի հետևանքներով` ընդհուպ մինչև լայնածավալ պատերազմի բորբոքում և որպես հետևանք` հազարավոր և միգուցե տասնյակ հազարավոր զոհեր, ավերված քաղաքներ ու գյուղեր:
Հաշվի առնելով այս հանգամանքները` ես, որպես Գերագույն գլխավոր  հրամանատար, հենվելով ՀՀ պաշտպանության նախարարի, ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետի, Արցախի նախագահի և պաշտպանության բանակի հրամանատարների կարծիքների վրա, որոշում եմ կայացրել համաձայնել հրադադարի հաստատմանը:
Այս գուցե փոքր-ինչ երկար ներածական խոսքս կարևոր եմ համարել հնչեցնել հանձնաժողովի նպատակներից և մանդատից բխող հարցերի շահագրգիռ քննարկման համար: Ես պատրաստ եմ դրանց պատասխանել շիտակ և ուղիղ՝ ի շահ մեր պետության և ժողովրդի:
Ինքներդ էլ հասկանում եք, որ քառօրյա պատերազմը հայ ժողովրդի համար իր արժանապատվության, ազատության և հարատևման համար մղվող հազարամյա պատմության մի փոքր դրվագն է, իսկ այդ պատերազմը, ցավոք սրտի, չի ավարտվել: Հիշենք սա:

"Эта война, к сожалению, не завершена. Помните это": Серж Саргсян
Очевидно, что войны не бывают самоцелью – они всегда преследуют политические цели. Война – "продолжение политики" другими методами. Для обороняющейся стороны победа – это когда ей удаётся с минимальными потерями сорвать намерения противника. Окончательный итог какой-либо войны не может быть удовлетворительным для атакующей стороны, если она не достигает исполнения хотя бы части своих политических целей. Об этом во вступительном слове на своей пресс-конференции 19 августа заявил третий президент Армении Серж Саргсян.
"До того, как ответить на интересующие вас вопросы, прежде всего хочу сказать краткое вступительное слово и предлагаю его приложить к официальному протоколу заседания.
В первую очередь скажу, почему я решил принять ваше приглашение и прийти и ответить на любой озвученный здесь вопрос, несмотря на то, что многие из моих единомышленников, членов политической команды, сторонников просили воспользоваться правом не приходить и резко отвергнуть приглашение с тем обоснованием, что это созданная с очевидными политическими целями комиссия, члены которой много раз выражали предвзятые и некорректные мнения относительно апрельских событий. Но я решил прийти, даже если подобные опасения уместны, потому что хочу посмотреть в ваши глаза и понять, есть ли кто-нибудь, кто имеет хоть малейшие сомнения относительно победы армянской стороны в апрельской четырёхдневной войне, может профессионально обосновать, как потерявший свои элитные подразделения Азербайджан победил, а отразившая широкомасштабные атаки многочисленными примерами несказанной храбрости армянская сторона – побеждена. Есть ли кто-нибудь, кто знает в ходе всей истории человечества о таких войнах, где без командиров сражались и побеждали только солдаты?
Может возникнуть вопрос, почему я до сегодняшнего дня всеобъемлюще и публично не касался всевозможных вопросов об апрельской войне и спекуляций на эту тему. Скажу прямо: вначале не было в этом необходимости, а потом – целесообразности. В этом причина, что я предлагал провести обсуждение Комиссии с моим участием по завершении чрезвычайного положения: чтобы после слушаний иметь возможность в присутствии средств массовой информации коснуться темы и передать нашей общественности полноценную информацию по сути проблемы.
Сейчас вкратце коснусь нескольких вопросов, которые, к сожалению, стали темой спекуляций, или определённые круги её искусственно сделали таковой.
Когда в публичное пространство вбрасывается тезис: было ли противостояние развязанной Азербайджаном агрессии победой или поражением? – ставящие подобный вопрос, прежде всего, должны иметь чёткое представление о том, что такое победа и что такое поражение в какой-либо войне.
Очевидно, что войны не бывают самоцелью – они всегда преследуют политические цели. Война – "продолжение политики" другими методами. Для обороняющейся стороны победа – это когда ей удаётся с минимальными потерями сорвать намерения противника. Окончательный итог какой-либо войны не может быть удовлетворительным для атакующей стороны, если она не достигает исполнения хотя бы части своих политических целей.
Прежде, чем я отвечу на вопрос, победили мы или проиграли в апрельской войне, вкратце скажу о том обстоятельстве, возможно ли было предотвратить войну или избежать её. Я убежден: это было невозможно.
Почему?
Потому что Азербайджан не был готов к какому-либо приемлемому для нас компромиссному варианту. Потому что Азербайджан не был готов, и, я уверен, сейчас также не готов принять право граждан Нагорного Карабаха определять статус своей страны свободным волеизъявлением.
Таким образом, был всего один путь для того, чтобы избежать войны: пойти на односторонние уступки, что, естественно, даже не обсуждалось и было неприемлемо. Этот путь был не для нас.
Как я сказал, победа – это реализация политических целей посредством войны. Каковы были политические цели Азербайджана, которые наилучшим образом и обоснованно сформулированы в исследованиях как наших, так и зарубежных экспертных кругов,  в осуществлённых государственными органами широкомасштабных анализах, также в ходе многочисленных послевоенных встреч с руководителями разных стран, включая сопредседателей МГ ОБСЕ, и в принятых решениях?
Сверхзадачей было изменить ход переговоров. Они хотели доказать, что проблема имеет военное решение, а то, что переговоры не протекают в их пользу, лучшим образом доказал Ильхам Алиев в октябре 2016г. во время заседания правительства Азербайджана, сознавшись, что международное сообщество за закрытыми дверями вынуждает его признать независимость НК.
Во-вторых, Азербайджан хотел нейтрализовать то обстоятельство, что Арцах является стороной конфликта, самым сильным доказательством чего является подписанный в 1994г. трёхсторонний документ о перемирии.
В третьих, Азербайджану было важно изменить в психологии своего народа и в армии комплекс побеждённого, превратив его в сильного, победившего, и осуществить противоположное в Армении: в психологии нашего народа и в армии заменить психологию победителя психологией побеждённого, слабого.
Могу перечислить также другие цели, однако этим ограничимся.
Достигли они своей цели, или нет?
Во-первых, понесённые на поле боя неудачи не позволили Азербайджану поставить армянскую сторону и международное сообщество перед "свершившимся фактом" и заставить вести переговоры с желаемой для них точки и по их повестке. В переговорах произошёл прорыв, но по той повестке, на которой мы настаивали ещё с 2013 года: создать международный механизм расследования нарушений перемирия. Алиев также после апрельской войны был вынужден согласиться с этой действительностью в Вене, затем в Санкт-Петербурге. Кстати, это было одним из важнейших компонентов оставленного нашими властями наследия. Если будет необходимость, объясню более обстоятельно.
Таким образом, в результате апрельской агрессии Азербайджан понес громадные потери не только на фронте, но и в дипломатической сфере. Было доказано, что Азербайджан не в состоянии решить проблему военным путём.
Во-вторых, понеся неудачи на поле боя, Азербайджан был вынужден сесть за стол переговоров с участием России. От нас ожидалось, чтобы мы согласились на азербайджанское предложение о подписании нового соглашения о перемирии. Но мы отвергли, настояв, чтобы подтвердился бессрочный характер майского перемирия 1994г., то есть мы отказались заключить документ о новом перемирии, которым фактически Арцах был бы вытеснен в качестве равноправной стороны конфликта. Позже мы получили также четкую позицию сопредседателей - распространенным в ОБСЕ официальным заявлением, в котором ещё раз подчёркивался бессрочный характер Трехстороннего перемирия 1994г.
В-третьих, как я сказал, Алиев посредством войны хотел поднять боевой дух собственного народа и армии и создать некую легенду о "победе". Они даже сформировали специальные группы для быстрой популяризации ожидаемых успехов. Не вышло, благодаря нашим храбрым воинам.
Немного забегая вперед, скажу, что больно наблюдать, как в последние годы некоторые силы внутри нашей страны служат реализации этой цели. Уже четыре года создаются и распространяются мифы, абсолютная ложь о сражающихся лопатами, голодных и оставшихся без патронов солдатах и о бронетехнике, заправленной водой вместо дизельного топлива. Это просто стыдно, даже с точки зрения достижения политических целей.
После всего этого, была ли апрельская война для армянской стороны победой или поражением?
Для меня это никогда не было вопросом, поскольку, исходя из результата, уверен: это наша победа, победа всех нас.
Эффективно ли работало наше военно-политическое руководство? При определённых недостатках, почти все военные, политические, государственные и гражданские звенья проявили себя наилучшим образом. А относительно недостатков и уроков существует совершенно секретный доклад МО РА и ГШ ВС РА, который, предполагаю, был доступен также членам Комиссии.
Возможно ли было не согласиться с установлением перемирия и полностью восстановить исходные позиции? Думаю, да. Но велика была вероятность, что у нас будет несколько десятков новых жертв, будут новые потерявшие сыновей родители, новые осиротевшие дети, новые вдовы.
А возможно ли было не согласиться с установлением перемирия и дополнительно наказать Азербайджан, расширив зону безопасности новыми территориями?
Не исключая вариант успеха, скажу, что это было бы авантюризмом, чреватым непредсказуемыми последствиями, вплоть до начала широкомасштабной войны и, как следствие, тысячи и, может быть, десятки тысяч жертв, разрушенные города и сёла.
Учитывая эти обстоятельства, я как Верховный главнокомандующий, опираясь на мнения Министра обороны РА, Начальника ГШ ВС РА, президента и командующих Армии обороны Арцаха, принял решение согласиться на установление перемирия.
Это, может быть, несколько длинное вступительное слово я посчитал нужным озвучить для заинтересованного обсуждения вытекающих из целей и мандата Комиссии вопросов. Я готов на них ответить чётко и прямо, во благо нашего государства и народа.
Вы и сами понимаете, что для армянского народа четырехдневная война – маленький эпизод тысячелетней, ведущейся за достоинство, свободу и существование истории, а эта война, к сожалению, не завершена. Помните это", - сказал Серж Саргсян.