Իսկ այդ պատերազմը, ցավոք սրտի, չի ավարտվել․ Սերժ Սարգսյան
ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր՝ օգոստոսի 19-ին, մամուլի ասուլիսի մեկնարկին ընթերցեց 2016թ. ապրիլին տեղի ունեցած ռազմական գործողությունների հանգամանքները ուսումնասիրող ԱԺ քննիչ հանձնաժողովի նիստում հնչեցրած իր ներածական խոսքը։
«Բարև ձեզ:
Մինչև ձեզ հետաքրքրող հարցերին պատասխանելը, նախ ցանկանում եմ հակիրճ ներածական խոսք ասել և առաջարկում եմ այն կցել նիստի պաշտոնական արձանագրությանը:
Առաջին հերթին կասեմ, թե ինչու որոշեցի ընդունել ձեր հրավերը և գալ ու պատասխանել այստեղ հնչեցվելիք ցանկացած հարցի՝ չնայած իմ համախոհներից, քաղաքական թիմի անդամներից, աջակիցներից շատերը խնդրում էին օգտվել չգալու իմ իրավունքից և կտրուկ մերժել հրավերը՝ այն հիմնավորմամբ, որ սա ակնհայտ քաղաքական նպատակներով ստեղծված հանձնաժողով է, որի անդամները բազմաթիվ անգամներ կանխակալ և ոչ կոռեկտ կարծիքներ էին հայտնել ապրիլյան իրադարձությունների վերաբերյալ: Բայց ես որոշեցի գալ, եթե անգամ նրանց մտահոգությունները տեղին են, որովհետև ուզում եմ նայել ձեր աչքերի մեջ և հասկանալ՝ կա՞ այստեղ մեկը, որ դույզն-ինչ կասկած ունի ապրիլյան քառօրյա պատերազմում հայկական կողմի հաղթանակի վերաբերյալ, կարո՞ղ է մասնագիտորեն հիմնավորել, թե ինչպես է իր էլիտար ստորաբաժանումները կորցրած Ադրբեջանը հաղթել, իսկ անասելի խիզախության բազմաթիվ օրինակներով լայնածավալ գրոհները կասեցրած հայկական կողմը` պարտվել: Կա՞ մեկը, որ տեղյակ է մարդկության ամբողջ պատմության ընթացքում այնպիսի պատերազմի մասին, որտեղ առանց հրամանատարների կռվել ու հաղթել են միայն զինվորները:
Հարց կարող է ծագել, թե ինչո՞ւ մինչև այսօր համապարփակ և հանրայնորեն  չեմ անդրադարձել ապրիլյան պատերազմի մասին տարատեսակ հարցերին և այս թեմայով շահարկումներին: Ասեմ ուղիղ՝ սկզբում չկար դրա անհրաժեշտությունը, իսկ հետո՝ նպատակահարմարությունը: Սա էր պատճառը, որ ես առաջարկում էի իմ մասնակցությամբ հանձնաժողովի քննարկումն իրականացնել արտակարգ դրության ավարտին, որպեսզի լսումներից հետո հնարավորություն ունենայի զանգվածային լրատվամիջոցների ներկայությամբ անդրադառնալ և մեր հանրությանը փոխանցել խնդրո առարկային վերաբերող ամբողջական տեղեկատվությունը:
Այժմ համառոտ անդրադառնամ մի քանի հարցերի, որոնք, ցավոք, շահարկումների թեմա են դարձել, կամ որոշ շրջանակներ  արհեստականորեն դարձրել են:
Երբ հրապարակ է նետվում թեզ` հաղթանա՞կ, թե՞ պարտություն էր Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ապրիլյան ագրեսիային դիմակայելը, նման հարցադրում անողները նախ պետք է հստակ պատկերացում ունենան, թե ինչ է հաղթանակը և ինչ է պարտությունը որևէ պատերազմում:
Ակնհայտ է, որ պատերազմները ինքնանպատակ չեն լինում՝ դրանք միշտ հետապնդում են քաղաքական նպատակներ։ Պատերազմը «քաղաքականության շարունակությունն է»` այլ մեթոդներով: Պաշտպանվող կողմի համար հաղթանակ է, երբ նա  կարողանում է նվազագույն կորուստներով վիժեցնել հակառակորդի մտահաղացումները: Որևէ պատերազմի վերջնարդյունքը չի կարող գոհացուցիչ լինել հարձակվող կողմի համար, եթե նա չի հասնում իր քաղաքական նպատակների գոնե մի մասի կատարմանը:
Մինչ պատասխանեմ հարցին՝ հաղթե՞լ, թե՞ պարտվել ենք ապրիլյան պատերազմում, կարճ անդրադառնամ այն հանգամանքին, թե արդյո՞ք հնարավոր էր կանխել կամ խուսափել պատերազմից: Համոզված եմ՝ հնարավոր չէր:
Ինչո՞ւ.
Որովհետև Ադրբեջանը պատրաստ չէր մեզ համար ընդունելի որևէ փոխզիջումային տարբերակի, որովհետև Ադրբեջանը պատրաստ չէր և, համոզված եմ, հիմա էլ պատրաստ չէ ընդունել Լեռնային Ղարաբաղի քաղաքացիների` իրենց երկրի կարգավիճակը ազատ կամքի արտահայտությամբ որոշելու իրավունքը:
Այսպիսով, պատերազմից խուսափելու ընդամենը մեկ ճանապարհ կար. գնալ միակողմանի զիջումների, ինչը, բնականաբար, չէր էլ քննարկվում և անընդունելի էր: Այդ ճանապարհը մեզ համար չէր:
Ինչպես ասացի՝ հաղթանակը քաղաքական նպատակների իրագործումն է պատերազմի միջոցով: Որո՞նք էին Ադրբեջանի քաղաքական նպատակները, որ լավագույնս և փաստարկված ձևակերպված են ինչպես մեր, այնպես էլ արտասահմանյան  փորձագիտական  շրջանակների ուսումնասիրությունների, պատկան մարմինների կողմից իրականացված լայնածավալ վերլուծությունների մեջ, նաև տարբեր երկրների ղեկավարների հետ, ներառյալ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները, հետպատերազմյան բազում հանդիպումների ընթացքում և ընդունված որոշումներում:
Գերնպատակը բանակցությունների ընթացքը փոխելն էր: Ցանկանում էին ապացուցել, որ խնդիրն ունի ռազմական լուծում, իսկ որ բանակցություններն իրենց օգտին չէին ընթանում, լավագույնս ապացուցեց Իլհամ Ալիևը 2016թ. հոկտեմբերին Ադրբեջանի կառավարության նիստի ժամանակ` խոստովանելով, որ միջազգային հանրությունը փակ դռների հետևում իրեն ստիպում է ճանաչել ԼՂ անկախությունը:
Երկրորդ՝ Ադրբեջանը ցանկանում էր չեզոքացնել Արցախի՝ որպես հակամարտության կողմ լինելու հանգամանքը, որի ամենազորեղ ապացույցը 1994թ. ստորագրված եռակողմ հրադադարի փաստաթուղթն է:
Երրորդ՝ Ադրբեջանի համար կարևոր էր փոխել իր ժողովրդի հոգեբանության մեջ և բանակում պարտվածի բարդույթը՝ վերածելով այն ուժեղի, հաղթանակածի, և հակառակն իրականացնել Հայաստանում՝ մեր ժողովրդի հոգեբանության մեջ և բանակում հաղթանակածի   հոգեբանությունը փոխել պարտվածի, թույլի  հոգեբանության:
Կարող եմ թվարկել նաև այլ նպատակներ, սակայն այսքանով բավարարվենք:
Հասե՞լ են նրանք իրենց նպատակներին, թե՞ ոչ:
Առաջին՝ մարտի դաշտում կրած անհաջողությունները թույլ չտվեցին Ադրբեջանին հայկական կողմերին ու միջազգային հանրությանը կանգնեցնել «կայացած փաստի» առջև և ստիպել բանակցել իրենց ցանկացած կետից և իրենց օրակարգով։ Բանակցություններում եղավ բեկում, բայց այն օրակարգով, ինչ մենք պնդում էինք դեռ 2013 թվականից. ստեղծել հրադադարի խախտումների հետաքննության միջազգային մեխանիզմ։ Ալիևն էլ ապրիլյան պատերազմից հետո ստիպված էր այս իրողությանը համաձայնել Վիեննայում, ապա Սանկտ Պետերբուրգում։ Ի դեպ, սա եղել է մեր իշխանությունների թողած ժառանգության կարևորագույն բաղադրիչներից մեկը: Եթե անհրաժեշտություն լինի, ավելի հանգամանորեն կբացատրեմ:
Այսպիսով, ապրիլյան ագրեսիայի արդյունքում Ադրբեջանը հսկայական կորուստներ կրեց ոչ միայն ռազմաճակատում, այլև դիվանագիտական ասպարեզում: Ապացուցվեց, որ Ադրբեջանն ի վիճակի չէ խնդիրը լուծել ռազմական ճանապարհով:
Երկրորդ՝ կրելով անհաջողություններ մարտի  դաշտում, Ադրբեջանը ստիպված էր նստել բանակցային սեղանի շուրջ Ռուսաստանի մասնակցությամբ: Մեզնից ակնկալվում էր, որ համաձայնենք հրադադարի նոր համաձայնագրի ստորագրման ադրբեջանական առաջարկին: Բայց մենք մերժեցինք՝ պնդելով որպեսզի վերահաստատվի 1994թ. մայիսյան հրադադարի անժամկետ բնույթը, այսինքն՝ հրաժարվեցինք կնքել նոր հրադադարի փաստաթուղթ, որով փաստորեն Արցախը դուրս կմղվեր որպես հակամարտության իրավահավասար կողմ։  Ավելի ուշ ստացանք նաև համանախագահների հստակ դիրքորոշումը` ԵԱՀԿ-ում տարածված պաշտոնական հայտարարությամբ, որով մեկ անգամ ևս ընդգծվում էր 1994թ. Եռակողմ հրադադարի անժամկետ բնույթը:
Երրորդ` ինչպես ասացի, Ալիևը պատերազմով ցանկանում էր բարձրացնել սեփական ժողովրդի ու բանակի մարտական ոգին և ստեղծել ինչ որ առասպել «հաղթանակի» մասին։ Անգամ կազմավորել էին հատուկ խմբեր` սպասվող հաջողություններն արագ հանրայնացնելու համար: Չստացվեց` շնորհիվ մեր քաջարի մարտիկների։
Մի փոքր առաջ անցնելով` ասեմ, որ ցավալի է հետևել, թե ինչպես են վերջին տարիներին այս նպատակի իրագործմանը ծառայում որոշ ուժեր մեր երկրի ներսում։ Արդեն չորս տարի ստեղծվում և տարածվում են միֆեր, բացարձակ ստեր` բահերով կռվող, սոված ու առանց փամփուշտի մնացած զինվորների և դիզվառելիքի փոխարեն ջրով լիցքավորված զրահատեխնիկայի մասին։ Սա ուղղակի ամոթ է` նույնիսկ քաղաքական նպատակների հասնելու տեսանկյունից։
Այսքանից հետո՝  հայկական կողմի համար ապրիլյան պատերազմը հաղթանա՞կ էր, թե՞ պարտություն:
Ինձ համար սա երբևէ հարց չի եղել, քանի որ, արդյունքներից ելնելով, վստահ եմ՝ սա մեր հաղթանակն է, բոլորիս հաղթանակը։
Արդյո՞ք արդյունավետ է աշխատել մեր ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը։ Որոշակի թերացումներով հանդերձ, ռազմական, քաղաքական, պետական ու քաղաքացիական գրեթե բոլոր օղակներն իրենց դրսևորել են լավագույնս։ Իսկ թերացումների ու դասերի վերաբերյալ առկա է ՀՀ ՊՆ և ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ «Հույժ գաղտնի» զեկույցը, որը ենթադրում եմ՝ հասանելի է եղել նաև հանձնաժողովի անդամներին։
Հնարավո՞ր էր չհամաձայնել հրադադարի հաստատմանը և ամբողջովին վերականգնել նախնական դիրքավորումը: Կարծում եմ` այո: Բայց հավանականությունը մեծ էր, որ մենք կունենայինք մի քանի տասնյակ նոր զոհեր, նոր որդեկորույս ծնողներ, նոր որբացած երեխաներ, նոր այրիներ:
Իսկ հնարավո՞ր էր չհամաձայնել հրադադարի հաստատմանը և լրացուցիչ պատժել Ադրբեջանին` անվտանգության գոտին ընդլայնելով նոր տարածքներով: Հաջողության տարբերակը չբացառելով` ասեմ, որ դա կլիներ արկածախնդրություն` հղի անկանխատեսելի հետևանքներով` ընդհուպ մինչև լայնածավալ պատերազմի բորբոքում և որպես հետևանք` հազարավոր և միգուցե տասնյակ հազարավոր զոհեր, ավերված քաղաքներ ու գյուղեր:
Հաշվի առնելով այս հանգամանքները` ես, որպես Գերագույն գլխավոր  հրամանատար, հենվելով ՀՀ պաշտպանության նախարարի, ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետի, Արցախի նախագահի և պաշտպանության բանակի հրամանատարների կարծիքների վրա, որոշում եմ կայացրել համաձայնել հրադադարի հաստատմանը:
Այս գուցե փոքր-ինչ երկար ներածական խոսքս կարևոր եմ համարել հնչեցնել հանձնաժողովի նպատակներից և մանդատից բխող հարցերի շահագրգիռ քննարկման համար: Ես պատրաստ եմ դրանց պատասխանել շիտակ և ուղիղ՝ ի շահ մեր պետության և ժողովրդի:
Ինքներդ էլ հասկանում եք, որ քառօրյա պատերազմը հայ ժողովրդի համար իր արժանապատվության, ազատության և հարատևման համար մղվող հազարամյա պատմության մի փոքր դրվագն է, իսկ այդ պատերազմը, ցավոք սրտի, չի ավարտվել: Հիշենք սա:

Introductory Remarks by Third President of the Republic of Armenia Serzh Sargsyan at the Meeting of the National Assembly Investigative Commission, Which Investigates the Circumstances of the 2016 April Hostilities
Introductory remarks by Third President of the Republic of Armenia Serzh Sargsyan at the meeting of the National Assembly Investigative Commission, which investigates the circumstances of the 2016 April hostilities
Before answering the questions of interest to you, I would like to address the panel with a brief introductory speech. Also, I suggest attaching it to today’s meeting’s minutes.
First of all, I will explain why I decided to accept your invitation, come and answer any question that might be asked in here, although many of my supporters, members of the political team urged me to avail myself of my right to reject the invitation on the grounds that the Commission seemed to have been set up for political considerations, and its members had repeatedly expressed biased and incorrect opinions about the April events.
But I decided to come over, even if their concerns were relevant, since I wanted to look straight in your eyes trying to understand whether there is anyone to question the victory of the Armenian side in the Four-Day April War. Is there anyone who can professionally substantiate that Azerbaijan is on the winning side while it has lost most of its elite units? Can anyone tell me that the Armenian side which stopped a large-scale offensive with numerous examples of unspeakable courage suffered a defeat? Can anyone provide evidence of a war ever waged in the history of mankind where only soldiers fought and won without commanders?
The question may arise as to why I have so far failed to speak out about the April War and downplay the speculations on this topic. To be honest, at first there was no need for it, and then there was no expediency. That is why I proposed to hold a commission hearing with my participation at the end of the state of emergency, so that after the hearings I could have the opportunity to address the issue in the presence of media outlets and disclose all relevant information.
Let me now address some issues that have unfortunately become the subject of speculation.
Before arguing about whether we won or lost by repelling the April aggression unleashed by Azerbaijan, one ought to have a clear idea of what victory is, and what defeat is in a war.
It is obvious that wars are not an end in themselves, they always pursue political goals. War is the “continuation of politics” in other ways. It is a victory for the defending side when it succeeds in aborting the aggressor’s plans with minimal losses. No warfare can be deemed successful for the attacking side if it does not achieve at least part of its political goals.
Before answering the question of whether we won or lost the April War, let me briefly touch on whether we could prevent or avoid the war. Now I can confidently state that it was impossible.
Why? Because Azerbaijan was not ready to accept any compromise acceptable to us: I am convinced that they are not prepared to acknowledge the right of the citizens of Nagorno-Karabakh to determine the status of their country by free will. Thus, there was only one way to avoid war: unilateral concessions, which, of course, was not even discussed as it was unacceptable for us.
As I said, victory comes when one’s political goals are materialized through war. What political goals were pursued by Azerbaijan? Those goals have been formulated in the findings of both domestic and foreign expert studies, in the comprehensive analyses carried out by competent authorities, as well as in the decisions and statements made by the leaders of foreign states, including the OSCE Minsk Group Co-Chairs.
They pursued an ultimate goal of achieving a U-turn in the negotiations. They wanted to prove that the conflict might have a military solution as the negotiations were not in their favor. Ilham Aliyev demonstrated it best in 2016 during the October, 2007 cabinet meeting of the Government of Azerbaijan, when he acknowledged that behind closed doors the international community had been urging him to recognize Nagorno-Karabakh’s independence.
Second, Azerbaijan was striving to give to oblivion the fact that Artsakh was a party to the conflict as vividly evidenced by the tripartite ceasefire arrangement signed as early as in 1994.
Third, it was extremely important for Azerbaijan to root out the loser’s complex in the minds of its own people and in the army by representing themselves as winners. Instead, they were trying to get the winner’s psychology of our troops changed into the psychology of a loser. I can cite other goals as well, but let us stop on what was said.
Now let us see whether they achieved their goals or not?
First, the failures on the battlefield did not allow Azerbaijan to confront the Armenian side and the international community with “fait accompli” and force us to negotiate their own agenda. In the meantime, there was a breakthrough in the negotiations concerning the agenda that we had been insisting on ever since 2013 with a view to setting up an international mechanism for investigating ceasefire violations.
After the April War, Aliyev had to agree with this reality in Vienna and then in St. Petersburg. By the way, this was a key component in the legacy left by the former Armenian authorities. I will explain it in more detail, if necessary.
Thus, as a result of the April aggression, Azerbaijan suffered huge losses not only in military terms, but also in the diplomatic arena. It came to prove that Azerbaijan was unable to solve the problem through the use of force.
Second, having failed on the battlefield, Azerbaijan was forced to be back to the table of negotiations together with Russia. We were expected to agree to Azerbaijan’s proposal for signing a new ceasefire agreement. But we refused, insisting that the 1994 agreement was still standing as it was signed for an indefinite term. That is, we refused to sign a new ceasefire document, which in fact would push Artsakh out of the peace process as an equal party to the conflict. Later on, we received a clear-cut position on the part of the Co-Chairs, with the official statement spread in the OSCE, which reaffirmed the deadline-free nature of the tripartite ceasefire agreement of 1994.
Third, as I said, Aliyev wanted to raise the fighting spirit of his own people and army through war in order to create some myth of “victory.” They had even mobilized special groups to quickly publicize the expected success. But it did not work out thanks to our soldiers’ bravery.
Going a little further, I should say that I deeply regret to see that some forces have been serving this very goal inside our country over the past few years.
For four years now, myths and absolute lies have been fomented about our soldiers’ being left without food and fighting with shovels. To make things worse, some used to claim that our armored vehicles were filled with water instead of diesel fuel. This is just a shame, even from the point of view of achieving political goals.
After all, was the April War a victory or a defeat for the Armenian side? I have never questioned it, since I am convinced that this is our victory, the victory of all of us.
Did our military-political leadership work effectively? Despite some minor shortcomings, almost all military, political, state and civilian parties did their best during the hostilities. As for the shortfalls and lessons, there is the Top Secret Report drafted by the Armenian Ministry of Defense and the General Staff of the Armed Forces that I suppose is available for commission members’ reference.
Was it possible to reject the armistice and try to restore our initial positions? I think so. But it was very likely that we would have dozens of new victims, new mourning parents, new orphans, and new widows.
Could we reject the ceasefire in order to punish Azerbaijan by expanding the security zone with new territories? Without ruling out the possibility of success, I would say that it would be an adventure fraught with unpredictable consequences, up to the outbreak of a full-scale war, as a consequence of thousands, maybe tens of thousands of victims, destroyed towns and villages.
In view of the above and taking note of the opinions of the Minister of Defense, the Chief of General Staff of the Armed Forces, the President of Artsakh and the Commanders of the Defense Army, and in my capacity of Commander-in-Chief, I decided to accept the proposal of ceasefire.
This perhaps a little long introductory speech was meant to foster a substantive discussion of issues arising from the Commission’s goals and mandate. I am prepared to answer your questions for the good of our state and people.
You yourself understand that the Four-Day War is a small part of the millennial history of the Armenian people who are fighting for their dignity, freedom and survival. Please remember that regretfully the war is not yet over.