Հայտարարությունները, թե Ապրիլյան պատերազմը տեղի է ունեցել Ռուսաստանի իմացությամբ, քաղաքական տեսակետից տգիտություն են. Սերժ Սարգսյան
Հայտարարությունները, թե Ապրիլյան պատերազմը տեղի է ունեցել Ռուսաստանի իմացությամբ, քաղաքական տեսակետից տգիտություն են, Ապրիլյան պատերազմի թեմայով մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, փոխանցում է Aysor.am:
«Երբ մարդիկ դաշնակիցների վերաբերյալ չստուգված, վարկաբեկող մտքեր են հայտնում, դա ունենում է շատ խորը հետևանքներ՝ և ոչ միայն այդ պահին: ՌԴ-ն մեր ռազմավարական դաշնակիցն է: Այդպիսի հայտարարությունը նշանակում է ուղղակի մեղադրել քո դաշնակցին պատերազմ հրահրելու, այսինքն՝ դավաճանության մեջ: Դա անթույլատրելի է, անթույլատրելի է հատկապես այն պարագայում, երբ ՌԴ-ն մեզ հսկայական օժանդակություն է ցուցաբերել՝ որպես դաշնակից», - նշեց բանախոսը:
Սերժ Սարգսյանի խոսքով՝ Հայաստանը, մինչև ապրիլյան իրադարձությունները, Ռուսաստանից ստացել է 50 հազար տոննայից ավելի ռազմատեխնիկական օժանդակություն և դրա համար չի վճարել:
«Այսպիսի պարագաներում խոսել այն մասին, թե Ռուսաստանի գիտությամբ և հրահրմամբ է տեղի ունեցել Ապրիլյան պատերազմը, սխալի արդյունք է: Չի կարելի նման հայտարարություններ անել: Ապագայում նման մոտեցուներ չպետք է թույլ տրվեն: Որևէ մեկը, բացի Հայաստանից, «Իսկանդեր» չունի: Սա վերաբերմո՞ւնք է, թե՞ ոչ», - իր խոսքը հարցով եզրափակեց ՀՀ երրորդ նախագահը:

Заявления о запланированной Россией войне в Карабахе являются политическим невежеством: Серж Саргсян
Заявления о том, что война в Карабахе в апреле 2016 года была спровоцирована Россией, являются политическим невежеством, заявил бывший президент Армении Серж Саргсян, передает Aysor.am.
"Когда люди выражают мнения, выступают с непроверенными, компрометирующими заявлениями, то это имеет глубокие последствия, и не только на данный момент. Россия - стратегический союзник Армении. Выступать с подобными заявлениями – означает обвинять своего союзника в предательстве. Это непозволительно, особенно, в том случае, когда Россия, как союзник, оказала нам огромное содействие", - сказал Саргсян сегодня на пресс-конференции.
Он отметил, что до 2018 года Армения получила от России более 50 тыс. тонн военно-технического содействия бесплатно.
"Армения – единственная страна в регионе, у которой есть "Искандер". Говорить, что война 2016 года была спровоцирована Россией, думаю, является политической ошибкой", - отметил Саргсян.
Напомним, что с подобными заявлениями ранее выступал действующий премьер-министр Армении Никол Пашинян, когда был депутатом парламента.