ԿԺԴՀ-ն ուժեղացնում է վերահսկողությունը Չինաստանի հետ սահմանին
ԿԺԴՀ-ի իշխանությունները խստացրել են վերահսկողությունը Չինաստանի հետ սահմանին՝ իրավունք ընձեռելով զինվորականներին կրակել ցանկացածի ուղղությամբ, ով սահմանին կմոտենա մեկ կիլոմետր հեռավորությամբ:
Այս միջոցը նպատակ ունի կանխել երկրի տարածք նոր տիպի կորոնավիրուսի ներթափանցումը, օգոստոսի 27-ին հաղորդում է RFA ռադիոկայանը՝ վկայակոչելով ԿԺԴՀ-ի Համգյոն Փուքթոյի նահանգից իր աղբյուրներին:
«Հվերյոն քաղաքի ոստիկանությունը հրապարակել է նախազգուշացում հանրային անվտանգության նախարարության անունից, որտեղ ասված է, որ կորոնավիրուսը տարածվել է ամենուրեք, բացի ԿԺԴՀ-ից, և որ թշնամիները փորձում են այն ժողովրդական հանրապետություն բերել սահմաններով»,- նշում է RFA-ն:
Ռադիոկայանի տվյալներով՝ հատուկ միջոցները գործում են Չինաստանի հետ ամբողջ սահմանի երկարությամբ, որն ավելի քան 1,4 հազար կիլոմետր է: Մի այլ աղբյուր RFA-ին հավաստել է, որ զինծառայողներին այդ շրջանում բաժանել են մարտական փամփուշտներ:

СМИ: КНДР укрепляет контроль на границе с Китаем
Власти КНДР ужесточили контроль на границе с Китаем, дав военным право стрелять на поражение в любого человека, приблизившегося к границе на расстояние одного километра. Эта мера направлена на предотвращение проникновения на территорию страны коронавируса нового типа, сообщает в четверг радио RFA, ссылаясь на источник в провинции Хамгён-Пукто в КНДР, передает ТАСС.
"Полиция города Хверён опубликовала предупреждение от имени министерства общественной безопасности, в котором говорится, что коронавирус распространился везде, кроме КНДР, и что враги пытаются занести его в народную республику через границы", - отмечает RFA. По данным радиостанции, особые меры действуют вдоль всей границы с Китаем, которая имеет протяженность более 1,4 тыс. км.
Другой источник подтвердил RFA, что военнослужащим в этих районах раздали боевые патроны
Граница с соседней КНР, проходящая по реке Амноккан (Ялуцзян), всегда охранялась довольно слабо, чем на протяжении десятилетий пользовались перебежчики и контрабандисты. После начала пандемии в январе КНДР закрыла свои рубежи. Ряд зарубежных СМИ сообщал, что на помощь пограничникам были направлены бойцы подразделений спецназа Корейской народной армии.
По официальным данным, в стране до сих пор не было зарегистрировано ни одного случая заражения коронавирусом.