Ուջանում մեկնարկեց «Ծիրանի ծառ» վավերագրական ֆիլմերի 6-րդ միջազգային փառատոնը
Արագածոտնի մարզի Ուջան գյուղում սեպտեմբերի 14-ին մեկնարկեց արդեն ավանդական դարձած «Ծիրանի ծառ» վավերագրական ֆիլմերի 6-րդ միջազգային փառատոնը։
Փառատոնի նպատակն է ծանոթացնել լայն հանրությանը մեծ և փոքր ժողովուրդների սովորույթներին և ավանդույթներին, ժողովրդական արվեստին ու արհեստներին և հետաքրքրել երիտասարդ հայ կինոգործիչներին ազգագրական և մարդաբանական նյութով՝ խթանելով նրանց որոնումներն այդ ուղղությամբ:
Համավարակի պայմաններում այս տարի չկարողացան Հայաստան ժամանել ժյուրիի արտասահմանցի անդամները և ռեժիսորները, սակայն, ժամանակի ոգուն համահունչ, նրանք ողջույնի խոսքեր հղեցին տեսաուղերձի միջոցով։ Նրանք իրենց ափսոսանքն հայտնեցին, որ չեն կարողացել անձամբ ներկա գտնվել փառատոնին և ավելի մոտիկից ծանոթանալ Հայաստանին և հայերին, քանի որ, ըստ փառատոնի կանոնների, արտերկրի հյուրը փառատոնի օրերն անցկացնում են ուջանցիների տանը՝ վայելելով տեղի բարիքները և ծանոթանալով հայ գյուղի ու գյուղացու կյանքին։
Փառատոնի բացմանը ներկայացվեցին հատվածներ իրանցի ռեժիսոր Շահրամ Բադախշան Մեհրի «Ուջանյան պատմություն» ֆիլմից, որը նա ստեղծել է նախորդ տարի Ուջան այցելության տպավորությունների ներքո։
Փառատոնի առաջին ֆիլմը Դարիա Լիտվիչենկոյի և Մհեր Համբարձումյանի «Օդակայան»-ն էր, որը պատմում է Տալլինի օդակայանի մասին կորոնավիրուսի համավարակի պայմաններում։
Փառատոնը կշարունակվի մինչև սեպտեմբերի 20-ը։ Ֆիլմերը ցուցադրվում են ամեն օր Ուջան գյուղում՝ բացօթյա տարածքում։ Մուտքն ազատ է։ Ծրագրին և ֆիլմերի ժամանակացուցին կարելի է ծանոթանալ «Ծիրանի ծառ» վավերագրական ֆիլմերի միջազգային փառատոնի պաշտոնական կայքում։

В Уджане стартовал VI Международный фестиваль документальных фильмов "Абрикосовое дерево"
В селе Уджан Арагацотнской области 14 сентября начался VI Международный фестиваль документальных фильмов "Абрикосовое дерево".
Цель фестиваля - ознакомить широкую общественность с обычаями и традициями больших и малых народов, с народным творчеством и ремеслами, заинтересовать молодых армянских кинодеятелей этнографическим и антропологическим материалом, стимулируя их поиски в этом направлении.
В условиях пандемии в этом году в Армению не смогли прибыть зарубежные члены жюри и режиссеры, однако, они выразили свои приветствия созвучно духу времени, посредством видеообращения. Они выразили сожаление, что не смогли лично присутствовать на фестивале и поближе познакомиться с Арменией и армянами, поскольку, согласно правилам фестиваля, иностранный гость проводит дни фестиваля в доме уджанцев, наслаждаясь местными благами и знакомясь с жизнью армянского села и сельчан.
На открытии фестиваля были представлены отрывки из фильма иранского режиссера Шахрама Бадахшана Мехри "Уджанская история", который он создал под впечатлениями от прошлогоднего визита в Уджан.
Первым показом фестиваля стал фильм "Аэропорт" Дарьи Литвиченко и Мгера Амбарцумяна, рассказывающий о работе Таллинского аэропорта в дни пандемии.
Фестиваль продлится до 20 сентября. Фильмы в селе Уджан демонстрируются на открытом воздухе каждый день. Вход свободный. С программой фестиваля и расписанием фильмов можно ознакомиться на официальном сайте Международного фестиваля документальных фильмов "Абрикосовое дерево".