Պենտագոնի ղեկավարը խոստացել է ամրապնդել Իսրայելի ռազմական գերակշռությունը Մերձավոր Արևելքում
Պենտագոնի ղեկավար Մարկ Էսփերն Իսրայելի պաշտպանության նախարար Բենի Գանցի հետ հանդիպմանը խոստացել է ամրապնդել հրեական պետության անվտանգությունն ու ռազմական գերակշռությունը Մերձավոր Արևելքում, հայտնում է ТАСС-ը՝ ամերիկյան գերատեսչության մամուլի ծառայության վրա հղումով:
«Մեր գործընկերությունը սերնդե սերունդ կառուցում են ընդհանուր արժեքների, շահերի և մտահոգությունների վրա, -  Էսփերի խոսքից մեջբերում է գերատեսչությունը:- (…) Մեր ռազմական համագործակցության անկյունաքարն Իսրայելի ռազմական գերակշռության պահպանումն է տարածաշրջանում: Կշարունակենք պահպանել Իսրայելի անվտանգության ապահովման մեր վաղեմի առաջնահերթությունը»:
Նախարարները քննարկել են Արաբական Միացյալ Էմիրությունների և Բահրեյնի հետ Իսրայելի հարաբերությունների կարգավորման համաձայնագրերի ստորագրումը, որոնք«տարածաշրջանային անվտանգության ամրապնդման պատմական հնարավորություն» են բացում:

Глава Пентагона пообещал укреплять военное превосходство Израиля на Ближнем Востоке
Глава Пентагона Марк Эспер на встрече с министром обороны Израиля Бени Ганцем пообещал укреплять безопасность и военное превосходство еврейского государства на Ближнем Востоке. Об этом сообщает ТАСС со ссылкой на пресс-службу американского ведомства.
"Наше партнерство поколениями строится на общих ценностях, интересах и озабоченностях, - приводит министерство высказывания Эспера. - <...> Краеугольный камень нашего военного сотрудничества - это сохранение военного превосходства Израиля в регионе. Продолжим поддерживать наш давний приоритет по обеспечению безопасности Израиля".
Министры обсудили подписание соглашений о нормализации отношений Израиля с ОАЭ и Бахрейном, которые открывают "историческую возможность по укреплению региональной безопасности".
Ганц в ходе краткого визита в Вашингтона также встретился с председателем Комитета начальников штабов ВС США Марком Милли.