Ադրբեջանի կորուստները՝ շուրջ 36 ԱԹՍ, 47 զրահատեխնիկա և 400-ից ավելի անձնակազմի կորուստ
Այս պահին շարունակվում են ռազմական գործողությունները հյուսիսային, հարավային և հարավ-արևելյան ուղղություններով. Մարտական գործողությունների ինտենսիվությունն ու բարձր դինամիկան պահպանվում է ժամանակակից համազորային մարտին բնորոշ, ես կասեի տեղ-տեղ ավելանում և աճում է: Այս մասին, այսօր՝ սեպտեմբերի 28-ին, ճեպազրույցի ժամանակ նշեց Արցախի ՊԲ հրամանատարի տեղակալ Արթուր Սարգսյանը, փոխանցում է News.am-ը:
«Այդ ուղղություններում ՊԲ ստորաբաժանումները մղում են պաշտպանական համառ մարտեր՝ կասեցնելով հակառակորդի գերազանցող ուժերին, այդ թվում նաև մեծաքանակ խոշոր զրահատանկային խմբավորումների շարունակական առաջխաղացման փորձերը կասեցնելով՝ պատճառելով նրան կենդանի ուժի  և զրահատեխնիկայի զգալի կորուստներ:
Այսօրվա դրությամբ, ժամը 17-ի սահմաններում արձանագրվել է հակառակորդի հետևյալ կորուստները՝ շուրջ 36 ԱԹՍ, 47 զրահատեխնիկա և 400-ից ավել անվերադարձ կորուստ անձնակազմի մոտ»,-ասաց Սարգսյանը:
Նրա խոսքով, նախնական տվյալներով, պաշտպանության բանակի ստորաբաժանումներն ունեն 48 զոհ, 200-ից ավելի վիրավոր զինծառայողներ:
«2-օրյա համառ մարտերը բնավ չեն ընկճել մեր անձնակազմին, ընդհակառակը, դրանով Արցախի բանակի երիտասարդ սպաներն ու զինվորները ձեռք են բերում մարտական գործողությունների վարման հարուստ փորձ: Անփնակազմի մարտական ոգին բարձր է և պատրաստ է կատարելու հետագա առաջադրված բոլոր խնդիրները: Մենք ուժեղ ենք, քան երևէ, քանի որ մեզնից յուրաքանչյուրը գիտակցում է, որ նժարին դրված է հայ ժողովրդի արցախյան հատվածի ֆիզիկական գոյության հարցը»,-ընդգծեց նա:

Азербайджанские ВС потеряли 36 БПЛА, 47 единиц бронетехники, 400 убитыми
На данный момент продолжаются военные действия на северном, южном и юго-восточном направлениях. Интенсивность боевых действий и высокая динамика сохраняется характерно для современного общевойскового боя, я бы сказал, где-то увеличивается и растет. Как передает News.am, об этом заявил заместитель командующего Армией обороны Арцаха Артур Саркисян на брифинге 28 сентября.
"На этих направлениях подразделения Армии обороны ведут упорные оборонительные бои, пресекая попытки превосходящих сил противника, в том числе и крупных бронетанковых группировок, препятствуя их продвижению, причиняя им значительные потери в живой силе и бронетехнике.
На сегодняшний день в районе 17:00 противник понес следующие потери: около 36 БПЛА, 47 единиц бронетехники и более 400 безвозвратных потерь среди личного состава", - сказал Саркисян.
По его словам, по предварительным данным, Армия обороны потеряла 48 военнослужащих, более 200 ранены.
"Двухдневные тяжелые бои не сломили личный состав, напротив, молодые офицеры и солдаты приобретают богатый боевой опыт. Боевой дух высокий, личный состав готов выполнить все поставленные задачи. Мы сильнее, чем когда-либо, поскольку каждый из нас осознает, что на весах вопрос физического существования арцахской части армянского народа", - подчеркнул он.