Ադրբեջանի կորուստները՝ շուրջ 36 ԱԹՍ, 47 զրահատեխնիկա և 400-ից ավելի անձնակազմի կորուստ
Այս պահին շարունակվում են ռազմական գործողությունները հյուսիսային, հարավային և հարավ-արևելյան ուղղություններով. Մարտական գործողությունների ինտենսիվությունն ու բարձր դինամիկան պահպանվում է ժամանակակից համազորային մարտին բնորոշ, ես կասեի տեղ-տեղ ավելանում և աճում է: Այս մասին, այսօր՝ սեպտեմբերի 28-ին, ճեպազրույցի ժամանակ նշեց Արցախի ՊԲ հրամանատարի տեղակալ Արթուր Սարգսյանը, փոխանցում է News.am-ը:
«Այդ ուղղություններում ՊԲ ստորաբաժանումները մղում են պաշտպանական համառ մարտեր՝ կասեցնելով հակառակորդի գերազանցող ուժերին, այդ թվում նաև մեծաքանակ խոշոր զրահատանկային խմբավորումների շարունակական առաջխաղացման փորձերը կասեցնելով՝ պատճառելով նրան կենդանի ուժի  և զրահատեխնիկայի զգալի կորուստներ:
Այսօրվա դրությամբ, ժամը 17-ի սահմաններում արձանագրվել է հակառակորդի հետևյալ կորուստները՝ շուրջ 36 ԱԹՍ, 47 զրահատեխնիկա և 400-ից ավել անվերադարձ կորուստ անձնակազմի մոտ»,-ասաց Սարգսյանը:
Նրա խոսքով, նախնական տվյալներով, պաշտպանության բանակի ստորաբաժանումներն ունեն 48 զոհ, 200-ից ավելի վիրավոր զինծառայողներ:
«2-օրյա համառ մարտերը բնավ չեն ընկճել մեր անձնակազմին, ընդհակառակը, դրանով Արցախի բանակի երիտասարդ սպաներն ու զինվորները ձեռք են բերում մարտական գործողությունների վարման հարուստ փորձ: Անփնակազմի մարտական ոգին բարձր է և պատրաստ է կատարելու հետագա առաջադրված բոլոր խնդիրները: Մենք ուժեղ ենք, քան երևէ, քանի որ մեզնից յուրաքանչյուրը գիտակցում է, որ նժարին դրված է հայ ժողովրդի արցախյան հատվածի ֆիզիկական գոյության հարցը»,-ընդգծեց նա:

The hostilities continue in the northern, southern and southeastern directions as we speak. The intensity and high dynamics of the military operations are maintained and characterize a modern all-powerful battle, and I would say it is growing and increasing in certain places. This is what Deputy Commander of the Defense Army of Artsakh (Nagorno-Karabakh) Artur Sargsyan stated during today’s briefingNews.am reports.
“The units of the Defense Army are persistently leading defense battles in those directions, suspending the surpassing forces of the adversary, also by suspending the attempts for ongoing advancement of the large number of major armored tanks, making the adversary suffer casualties of living force and armored vehicles.
Today at around 5 p.m. the following casualties of the adversary were recorded: nearly 36 UAVs, 47 armored vehicles and over 400 members of personnel,” Sargsyan said.
Sargsyan added that, according to preliminary data, the units of the Defense Army have 48 casualties and over 200 wounded servicemen.