«Չէի ուզում գնալ, բայց փող չունեմ»․ Reuters-ի լրագրողական հետաքննության շրջանակում զրուցել է Թուրքիայի կողմից Ադրբեջան ուղարկված սիրիացի վարձկանների հետ
Թուրքիան ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի երկայնքով ընթացող մարտերին մասնակցելու համար սիրիացի վարձկաններ է ուղարկել Ադրբեջան, լրագրողական հետաքննության արդյունքում բացահայտել է հեղինակավոր Reuters լրատվական գործակալությունը։
Մեջբերելով ՌԴ-ում Հայաստանի դեսպան Վարդան Տողանյանի խոսքերն այն մասին, որ Թուրքիան հյուսիսային Սիրիայից մոտ 4000 գրոհային է ուղարկել Ադրբեջան՝ գործակալությունը նշում է, որ Ադրբեջանը հերքել է այդ հաղորդագրությունները, մինչդեռ իր հետ զրուցած երկու սիրացի վարձկանները հաստատում են լուրի իսկությունը, փեխանցում է Tert.am-ը։
Ինչպես մանրամասնում է աղբյուրը, թուրքական վերահսկողության տակ գտնվող հյուսիսային Սիրիայի շրջաններում Թուրքիայի կողմից աջակցվող ապստամբ խմբավորումներից երկու զինյալներ հայտարարել են, որ իրենք Ադրբեջան են տեղափոխվում Անկարայի միջնորդությամբ։
Գործակալության հաղորդմամբ՝ երկու վարձկանները, անվտանգության նկատառումներից ելնելով, խոսել են անանունության պայմանով։
«Ես չէի ուզում գնալ, բայց փող չունեմ։ Կյանքը շատ ծանր է ու աղքատ»,-Reuters-ին ասել է վարձկանը, որը Սիրիայում կռվել է «Ահրար աշ Շամ» խմբավորման շարքերում։
Երկու վարձկաններն էլ հայտարարել են, որ իրենց հրամանատարները խոստացել են ղարաբաղյան մարտերում կռվելու համար ամսական վճարել 1500 դոլար, ինչը, ինչպես ընդգծում է գործակալութունը, փլուզված տնտեսության և արժույթի պայմաններում մեծ գումար է սիրիացիների համար։
Սիրիացի վարձկանը նաև հայտնել է, որ պայմանավորվածությունը ձեռք է բերվել սիրիական Աֆրին քաղաքում՝ Սիրիական ազգային բանակի պաշտոնյայի հետ։
Սիրիական ազգային բանակի գրոհայինը գործակալությանը հայտնել է, որ իր տվյալներով՝ Ադրբեջան են ուղարկվել 1000 սիրիացի վարձկան, մյուս գրոհայինները հայտնել են 700-1000 մարդու տեղափոխման մասին։
- Չավուշօղլուն և Բայրամովը քննարկել են Մեծ Բրիտանիայում Ադրբեջանի դեսպանատան վրա հարձակման դեպքը Հեռախոսազրույցի ընթացքում Թուրքիայի ԱԳ նախարարը մտահոգություն է հայտնել Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի...
- Թուրքիայի և Իրանի միջև միջկառավարական համաձայնագրեր են ստորագրվել Փաստաթղթերը ստորագրել են երկու երկրների մի շարք գերատեսչությունների ղեկավարներ։
- Էրդողանը հանդիպել է Իրանի հոգևոր առաջնորդի հետ Հանդիպումն ընթացել է մամուլի համար փակ ձևաչափով և տևել է 40 րոպե ։
Բժշկական տարբեր կենտրոններում բուժումը շարունակում է 21 տուժած, նրանց վիճակը գնահատվում է միջին ծանրության. ԱՆ
09:40
Պայթյունի հետևանքով զոհվածների թիվը հասել է 6-ի
01:18
01:01
ԱԻՆ-ը հրապարակել է անհետ կորած քաղաքացիների ցուցակը և մահացածների անունները
23:24
Իրանը ցանկանում է ուժեղացնել պաշտպանական համագործակցությունը Իրաքի հետ
22:54
Փլատակների տակից փրկարարները գտել են ևս մեկ քաղաքացու դի. զոհերի թիվը հասել է 3-ի
Մետրոպոլիտենի 10 կայարանում պայթուցիկ սարքավորումներ չեն հայտնաբերվել. մետրոպոլիտենի բնականոն աշխատանքը վերականգնվել է

Reuters: Турция направляет сирийских повстанцев на помощь Азербайджану, говорят двое из них
Турция направляет сирийских повстанцев для поддержки Азербайджана в конфликте с Арменией, сообщили двое из них после того, как Анкара пообещала усилить поддержку своего союзника.
Начавшиеся в минувшие выходные столкновения между Арменией и Азербайджаном стали самыми серьезными с 2016 года, при этом десятки людей погибли и сотни получили ранения.
Посол Армении в России сообщил, что Турция перебросила в Азербайджан около 4.000 боевиков с севера Сирии, что было опровергнуто помощником президента Азербайджана Ильхама Алиева.
Армения в понедельник также обвинила Турцию в том, что ее военные специалисты сражаются "бок о бок с Азербайджаном" в районе Нагорного Карабаха, сообщив, что Стамбул предоставил Баку военную технику.
В ответ Азербайджан сообщил, что данная информация не соответствует действительности. Турция пока не прокомментировала эти сообщения, хотя высокопоставленные чиновники, включая президента Тайипа Эрдогана, обещали поддержать Баку, передает Reuters.
Два бойца из поддерживаемых Турцией повстанческих группировок в районах на севере Сирии, находящихся под турецким контролем, сообщили, что их перебрасывают в Азербайджан в координации с Анкарой.
Они говорили на условиях анонимности из-за деликатности вопроса. Рейтер не смог самостоятельно проверить их слова.
"Я не хотел ехать, но у меня нет денег. Жить в бедности очень тяжело", - сказал боец, воевавший в Сирии за группировку "Ахрар аш-Шам", которую поддерживала Турция.
$1.500 В МЕСЯЦ
По словам обоих мужчин, их командиры сказали им, что они будут зарабатывать около $1.500 в месяц - большая зарплата для Сирии, экономика которой разрушена гражданской войной.
Один боец сказал, что договорился о назначении с чиновником из поддерживаемой Турцией Сирийской национальной армии (СНА) в Африне, регионе на северо-западе Сирии, захваченном Турцией и сирийскими повстанцами два года назад.
Представитель СНА не ответил на запрос о комментариях.
Другой боец, из группировки "Джейш аль-Нухба", сказал, что ему сообщили, что почти 1.000 сирийцев будут переброшены в Азербайджан. Другие повстанцы, которые также говорили на условиях анонимности, говорили о переброске 700-1000 человек.
Двое мужчин, которые говорили с Рейтер на прошлой неделе, сказали, что ожидают отправки 25 сентября для охраны объектов, но не для военных действий. Рейтер не смог связаться с ними в понедельник, чтобы подтвердить их местонахождение.
Помощник президента Азербайджана Ильхама Алиева по внешней политике Хикмат Гаджиев назвал это утверждение "полной чепухой": "В наших вооруженных силах более чем достаточно личного состава и резервных сил".