Ֆրանսիան կարևորում է ռազմական գործողությունների շուտափույթ դադարեցումը. կայացել է Փաշինյանի և Մակրոնի հեռախոսազրույցը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հերթական հեռախոսազրույցն է ունեցել Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ:
Զրուցակիցները քննարկել են Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված իրավիճակը և ռազմական գործողություններում տեղի ունեցող զարգացումները:
Վարչապետը շնորհակալություն է հայտնել պատերազմը սանձազերծելու անթույլատրելիության վերաբերյալ Ֆրանսիայի սկզբունքային և կառուցողական դիրքորոշման համար: Կողմերն անթույլատրելի են համարել օտարերկրյա ահաբեկիչ զինյալների ներգրավումը ռազմական գործողություններին:
Ֆրանսիայի նախագահը կարևորել է ռազմական գործողությունների շուտափույթ դադարեցումը և խաղաղ գործընթացի վերականգնումը՝ համաձայն Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների նախագահների ս.թ. հոկտեմբերի 1-ի հայտարարության:
Վարչապետ Փաշինյանն անընդունելի է համարել Թուրքիայի և նրա կողմից հովանավորվող ահաբեկիչների ներթափանցումը տարածաշրջան՝ ընդգծելով, որ առանց այդ ապակայունացնող ուժերի դուրսմղման՝ հնարավոր չէ վերականգնել տարածաշրջանային անվտանգությունը: Խաղաղության հաստատման համատեքստում Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների և նրանց երկրների սերտ համագործակցությունը:

Франция подчеркивает важность немедленного прекращения военных действий: состоялся очередной телефонный разговор Пашиняна и Макрона
Премьер-министр Никол Пашинян провел очередной телефонный разговор с президентом Франции Эммануэлем Макроном.
Собеседники обсудили ситуацию в Нагорном Карабахе и развития в ходе боевых действий.
Премьер-министр поблагодарил за принципиальную и конструктивную позицию Франции о недопустимости развязывания войны. Стороны посчитали недопустимым участие иностранных боевиков-террористов в военных действиях.
Президент Франции подчеркнул важность немедленного прекращения военных действий и возобновления мирного процесса в русле заявления президентов стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ от 1 октября 2020 года.
Премьер-министр Пашинян подчеркнул недопустимость проникновения в регион Турции и спонсируемых ею террористов, подчеркнув, что восстановление региональной безопасности невозможно без устранения этих дестабилизирующих сил. В контексте установления мира Никол Пашинян подчеркнул важность тесного сотрудничества сопредседателей и стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ.