ՌԴ ԱԳՆ-ում նշել են ՀԱՊԿ երկրներում իրավիճակը խաթարելու արտաքին ուժերի փորձերի մասին
Արտաքին ուժերը փորձում են խարխլել հասարակական-քաղաքական իրավիճակը Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության երկրներում, դրան կարելի էր հետևել Բելառուսում, հայտարարել է ՌԴ փոխարտգործնախարար Ալեքսանդր Պանկինը, փոխանցում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Ուշադրություն է հրավիրվում արտաքին ուժերի ցանկությանը՝ խարխլել մեր երկրների սոցիալ-քաղաքական իրավիճակը: Մենք դրան ականատես եղանք Բելառուսում, որտեղ մեզ համար ակնհայտ են մեր եղբայր բելառուսների առջև ծառացած ներքին խնդիրներն օգտագործելու փորձերը` դրսից միջամտելու, բելառուս ժողովրդին այնպիսի կարգեր պարտադրելու համար, որոնք ձեռնտու կլինեն արտաքին խաղացողներին», - ասել է Պանկինը՝ ռազմավարական զարգացման ուղեցույցների թեմայով ՀԱՊԿ կլոր սեղանի ժամանակ:
Նա ընդգծել է, որ, ըստ էության, խոսքը հետխորհրդային տարածքի համար պայքարի մասին է, որտեղ «հենց մեր տանը համառորեն ցանկանում են մեզ, մեր մշակույթի, հասարակության մեջ ընկալմանը, մեր միասնության ընկալմանը խորթ որոշակի կանոններ ներդնել»:

В МИД России заявили о попытках внешних сил расшатать ситуацию в странах ОДКБ
Внешние силы пытаются расшатать общественно-политическую ситуацию в странах Организации Договора о коллективной безопасности, это наблюдалось в Белоруссии, заявил замглавы МИД РФ Александр Панкин, передает РИА Новости.
"Обращает на себя внимание стремление внешних сил расшатать общественно-политическую ситуацию в наших странах. Мы наблюдали это в Белоруссии, где для нас очевидны попытки использовать внутренние сложности, с которыми столкнулись братские нам белорусы, для того, чтобы вмешиваться извне, навязывать белорусскому народу порядки, которые будут выгодны внешним игрокам", - сказал Панкин в ходе круглого стола ОДКБ на тему ориентиров стратегического развития.
Он подчеркнул, что по сути речь идет о борьбе за постсоветское пространство, где "у нас же дома нам настойчиво хотят внедрить некие правила, чуждые нам, нашей культуре, нашему восприятию общества, нашему восприятию нашего единства".